شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 19th آوریل 2014
8:42 ب.ظ

روزهای پرکار نشر گوتار

نشر گوتار که در سالهای گذشته در حوزه ی فعالیتهای انتشاراتی به خوبی در منطقه درخشیده،  با چاپ 7 اثر در 5 حوزه ی ادبیات، دین، کشاورزی، ادبیات کودک و روانشناسی سال پرکاری را آغاز نموده است. نشر گوتار با چاپ این 7 اثر جدید، شمار کتاب های منتشر شده خود را به بیش از 100 کتاب رسانده است.

این انتشاراتی تابستان سال 1387 با مدیرمسئولی رضا شجیعی فعالیتهای خود را آغاز نموده است.
در اینجا به اختصار 7 اثر چاپ شده معرفی می گردد:

آرگوفارستري (سيستم پايدار توليد)
argoنويسندگان: دکتر ب.س. چانداوت/ مهندس س. ک. گوتام
مترجم: هيرش رحيم‌زادگان
232 ص / تيراژ 1000/ قطع وزيري
طراح جلد و صفحه‌آرا: (نشر گوتار)حيدر شجيعي

کتاب حاضر؛ ترجمه ای از کتاب Text Book Of Agroforestry نوشته دکتر چانداوت و مهندس گوتام؛ از استادان و مربیان دانشگاه کشاورزی گجارات هند می‌باشد. اين كتاب حاصل و نتیجه‌ي مطالعات و ارتباط بلند مدت این دو محقق هندی با اگروفارستری است
سرفصل‌های کتاب شامل موضوعاتی چون مفاهیم، طبقه‌بندی سیستم‌های اگروفارستری و … است که به شکلی جامع و گسترده، تمامی جنبه‌های اگروفارستری را پوشش داده و مباحث جامع و گسترده‌اي را در مورد اگروفارستری بيان نموده است.
علي‌رغم اختلافاتی که در اقالیم و نواحی اگرواکولوژیک و فلور گیاهی دو کشور ایران و هند وجود دارد، این کتاب به دليل جامعيت ‌توانسته است خلا فوق را به خوبي جبران نمايد و همچنین به دلیل کمبود منابع و تحقیقات در مورد اگروفارستری و لزوم آشنایی محققین، مجریان، دانشجویان و … با این سیستم، اين كتاب می‌تواند بسیار مفید باشد.

مَم و زين منظومه‌ي عاشقانه
mamاحمد خاني
برگردان: محسن رحيمي(مهرداد)
144 ص / تيراژ 1000/ قطع وزيري
طراح جلد و صفحه‌آرا: حيدر شجيعي

شاید نوشتن وترجمه‌ی داستان طولانی آن هم به شعر در این روزگار که هیچ کس حوصله‌ی ایستادن و صبر کردن را ندارد کاری بیهوده وعبث به نظر به رسد.اما هدف از این ترجمه دو چیز است: یکی آشنایی فارسی زبانان با داستان(هرچند پیش از این این داستان ترجمه شده اما نه به این شیوه) وبرداشتن گامی در راستای هدف خانی که می‌گوید:
آراسته‌ام به بیت و شعر سالی
بیگانه نگویدش به گرد مردان
گویند شما چو سنگ و خاک و هرگل
گویند شما نه عاشقید و دلبر
از عشق تهی چو سنگ و باد و خاکید
شد خسته تنم به فکر و هر خیالی
چوپان و نفهم و خلق بی سخندان
عشقی نبود میانتان به هر دل
در عشق چو ما، نه رهروید و رهبر
خالی و تهی ز هر چه عشق پاکید

دوم برای آن دسته از کردهایی که مرغ همسایه برای آنها همیشه غازاست ونمی‌دانند درفرهنگ خودشان صدها اثر عاشقانه و حماسی و مذهبی… وجود دارد که از بسیاری از آثار همسایگان برتر است و حوصله‌ی کردی خوانی ندارند یا نمی‌توانند کردی بخوانند.نام داستان مه‌م(محمد) و زین( زینت) را شنیده‌اند اما هیچگاه قدمی برای خواندنش بر نداشته‌اند

سرزمين مادري آرژين
arjinنويسنده : گلاويژ علايي
تصويرگر: شادي نعمتيان
32 ص / تيراژ 1000/ قطع رقعي
طراح جلد و صفحه‌آرا: حيدر شجيعي

داستاني است زيبا و مهيج براي گروه سني(ج ـ د) كه به زبان فارسي به رشته تحرير درآمده‌است. كه در آن نويسنده كوشيده است ذهن خواننده را با مفاهيمي همچون مهر مادري، وجدان انساني و واقعيت‌هاي ناخوشايند زندگي درگير و به تفكر و تامل تشويق نمايد.

 

 

گورگي خؤ به زل‌زان
gorgنويسنده : فيروز عبداللهي
تصويرگر: شادي نعمتيان
12 ص / تيراژ 1000/ قطع خشتي بزرگ
حروفچيني و صفحه‌آرا: حيدر شجيعي

اين كتاب مجموعه 3 داستان به زبان كردي است كه در آن نويسنده تلاش كرده است مفاهيمي همچون خودبزرگ بيني، شرارت و تلاش براي استيفاي حق را در قالب داستان به زباني كودكانه ارائه دهد. ” كؤتر و رثوي”، گورگي خؤ به زل‌زان” و ” به‌رخؤله ژيره‌كه” داستانهاي اين مجموعه هستند. شايان ذكر است از اين شاعر و نويسنده تا حال دو اثر ديگر نيز به نام‌هاي ” به‌رخؤله ” و ” قوتابخانه ” از طرف انتشارات گوتار به چاپ رسيده است.

سوره يوسفyosif

 نويسنده : ريبوار شاكري
128 ص / تيراژ 1000/ قطع رقعي
طراحي جلد و صفحه‌آرا: آزاد سرخي

تايپ و حروفچيني: آزاد سرخي

اين كتاب به تفسيري مختصر از سوره‌ي مباركه‌ي يوسف پرداخته است. دليل انتخاب اين سوره براي تفسير وجود معاني فراواني است كه در اين سوره به چشم مي‌خورد و شيوه‌ي درست زندگي كردن را به انسان مسلمان مي‌آموزد. از جمله عبادت‌هاي فردي و جمعي، آداب اجتماعي، شيوه‌ي برخورد با مردم، صبر،‌ اميد و توكل را در خود جاي داده‌است.
همچنين عقيده‌ي توحيدي كه از آدم تا خاتم يكي بوده،‌ بارها در اين سوره نشان داده شده‌است و پيروي از آيين ابراهيم حنيف را توصيه كرده كه همان يكتاپرستي و بت‌شكني است كه سيدنا ابراهيم خود طلسم‌شكن تاريخ لقب گرفت و تنها خودش در برابر قومش ايستاده و از آن‌ها اعلام برائت مي‌كند،‌ همان‌ّطور كه در سوره‌ي ممتحنه آيه‌ي 4 بدان اشاره شده:

روانشناسي سالمندان
rawanshinasiنويسندگان : عرفان صاحبي؛ جمال مرادپور
128 ص / تيراژ 1000/ قطع رقعي
طراحي جلد: آزاد سرخي
تايپ، حروفچيني و صفحه‌آرا : اميد مقدس

پيري چيست؟ فرآيند پيرشدن يك انسان، در كدامين مقطع، از فراخناي حيات او تعريف مي‌شود؟ … 60 سالگي؟ 65 سالگي؟ يا …
آيا ميانگين عمر انسان‌ها و اميد به زندگي، نسبت به گذشته‌هاي دور، افزايش يافته است؟ در آينده‌ي قابل پيش‌بيني، دنيا، با چه مسائلي در رابطه با افزايش تعداد پيران و سالخوردگان، روبرو خواهد بود؟ اين پرسش‌ها و بسياري سؤالات ديگر، عمق نگراني انسان را از سرنوشت محتومي كه در انتظار همگان است، نمايان مي‌سازد! واقعيتي عجين شده با زندگي!. سرنوشتي كه با تأنّي و بي سر و صدا بر سر آدمي خيمه مي‌زند و در فرايند كاهش قدرت بدني و حواس تبلور مي‌يابد.
هم‌چنين مسئله‌ي حمايت و نگهداري از سالمندان و كهنسالان و فراهم ساختن امكان گذران اوقات فراغتي در خور و شايسته‌ي شأن آنان، نيز با مشكلاتي روبرو گشته و به تبع آن، ضرورت وجودي مراكزي به نام خانه‌ي سالمندان و انتقال برخي از پيرمردان يا پيرزنان به اين مراكز به عنوان يك واقعيت مطرح گشته است؛ كه چه بسا پيامد قطعي آن براي فرد كهنسال، گسستن از همه‌ي خاطرات و يادبود‌هاي ساليان گذشته عمر و پرداختن اجباري به نوعي زندگي (وابسته) و سكونت در محلّي كه ساكنان آن‌جا را، (اتاق انتظار مرگ) ناميده‌اند مي‌باشد.
اين ها همه بخشي از دغدغه‌هاي است كه با نگاهي روانشناسانه در اين كتاب نويستدگان به آن پرداخته اند

منشئات هيبت
jild monshathaybat_gotar.1392مقدمه تصحيح و تعليقات: سيد صباح حسيني
140 ص / تيراژ 1000/ قطع وزيري
طراحي جلد: حيدر شجيعي
تايپ، حروفچيني و صفحه‌آرا : اميد مقدس

اين كتاب تصحیح و بررسی آثار و افکار فقیه و ادیب نامدار کُرد مرحوم علاّمه «سیّد محمّدصادق حسینی» متخلّص به «هیبت» مي‌باشد. این کتاب سومین اثر از آثار ایشانست که توسط سيد صباح حسيني تصحیح و به زیور طبع آراسته مي‌گردد. کتاب حاضر «منشآت» (مجموع نامه‌های ادبی) هیبت است که از ارزش ادبی بالایی برخوردار است.

کد خبر: 7821


یک دیدگاه

 • يك دوست
  يك دوست: 4-22-2014 . 9:17 ق.ظ :

  واقعاً افتخار مي‌كنم كه در شهر ما اين همه اهل قلم و فضل پيدا مي‌شه بحمدالله همه‌ي كارها از آن همشهري‌هاي عزيزمونه
  از نويسنده بگير تا تايپيستش
  دست همه‌شون درد نكنه

  پاسخ دهید