شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۶/۰۲/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 24th آوریل 2014
8:35 ب.ظ

خطوط انتقال گاز شهرهای سردسیر کردستان نیاز به تقویت دارد

سنندج – ایرنا- معاون بهره برداری شرکت گاز کردستان، خواستار تقویت ظرفیت خطوط انتقال گاز در این استان شد و گفت: در فصول سرد سال شاهد ناپایداری گاز در محورهای سقز، بانه و مریوان هستیم.

قدرت الله فعله گری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه شهرهای سقز، بانه و مریوان جزو مناطق سردسیر استان کردستان و کشور محسوب می شوند، افزود: ظرفیت کم خطوط انتقال این محورها در فصول سرد منجر به بروز مشکلاتی از جمله افت فشار گاز می شود.

وی اظهار کرد: سال گذشته به دلیل سرمای شدید شاهد افت فشار گاز و اختلال در شبکه توزیع گاز شهرهای مریوان، سقز و بانه بودیم.

وی همچنین به ناخالصی هایی در انتهای خطوط در زمان افت فشار نیز اشاره کرد و گفت: این مساله منجر به اختلال در دستگاه های اندازه گیری و ایستگاه ها می شود که باید تدابیری برای این موضوع اندیشیده شود.

معاون بهره برداری شرکت گاز کردستان در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون 757 روستای استان از گاز طبیعی برخوردار است، گفت: با وجود افزایش تعداد روستاهای برخوردار از گاز اما چارت سازمانی معاونت بهره برداری تغییری نکرده و بخصوص در روستاها یک نفر هم اضافه نشده است.

فعله گری همچنین به اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی در این مرحله شاهد بروز تخلفاتی در دستگاه های اندازه گیری گاز خواهیم بود که مسوولان شرکت ملی گاز ایران برای این منظور باید تدابیری بیاندیشند.

فعله گری افزایش قیمت گاز را منجر به تخلف و دستکاری در کنتورهای گاز دانست و با اشاره به اینکه سال گذشته 128 هزار مورد بازرسی از کنتورهای گاز در استان انجام شد، افزود: در این بازرسی ها بیش از پنج هزار تخلف کشف شده که بیشترین موارد مربوط به دستکاری کنتور بوده است.

وی یکی دیگر از مشکلات شرکت گاز استان کردستان را عدم پرداخت مطالبات شرکت از طرف مصرف کنندگان عمده گاز طبیعی دانست و گفت: برخی از مصرف کنندگان مطالبات میلیاردی دارند اما پرداخت نمی کنند که خواستار تعیین تکلیف نحوه وصول این مطالبات از سوی مسوولان شرکت ملی گاز ایران هستیم.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 7894


یک دیدگاه

 • جمشید.ع
  جمشید.ع: 5-9-2014 . 12:46 ب.ظ :

  سلام علیکم:
  به استحضار میرساند نیاز شهرستان سقز بیشتر از این میباشد که متاسفانه نیاز اصلی مطرح نشده است و اقداماتی که باید صورت میگرفت به عناوینی لغو شده و چه تصمیمی گرفته شده به جای آن ،اطلاع رسانی نشده است
  مشکل اصلی سقز در حال حاضر وجود یک ایستگاه سی جی اس است که ظرفیت آن پنجاه هزار مترمکعب است یعنی خروجی گاز به داخل شهر سقز حداکثر پنجاه هزارمترمکعب در ساعت .این در حالی است که مصرف سقز خیلی بیشتر از این میباشد فقط 10 تی بی اس ده هزارمترمکعبی و چندین جایگاه صنعتی و هفت جایگاه سی ان جی پنج هزار مترمکعبی از آن بهربرداری میکنند که با یک حساب سر انگشتی بیشتر از صد هزار مترمکعب گاز از این جایگاه بهربرداری میشود و باعث اصتهلاک زیاد و نیز مشکلات زیاد در زمستان برای مردم میشود و فقط یک جایگاه سی جی اس پنجاه هزار مترمکعبی کفایت سقز را نمیکند.
  قرار بود از طرف صاحب یک سی جی اس جدید برای سقز درست شود که متاسفانه لغو شد و حتی گاز شهر صاحب از همین سقز تامین شد
  ضروری به نظر میرسد مسولین شهر نسبت به درخواست برای جایگاه سی جی اس جدید اقدام ضروری و لازم را انجام دهند شهر سقز نیاز مبرم به این طرح دارد با توجه به توسعه شبکه گاز روستایی و مشکلات ناگوار زمستان در سقز

  پاسخ دهید