شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 8th می 2014
2:08 ب.ظ

افزایش ۳ برابری کشت چغندرقند در سقز

افزایش ۳ برابری کشت چغندرقند در سقز
 رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سقز با اشاره به ۳ برابر شدن کشت چغندر قند در سقز گفت: پیش بینی می‌شود امسال ۴۵ هزار تن چغندر در شهرستان سقز برداشت و تحویل شرکت‌های تعاونی روستایی شود.
عبدالله کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سقز با اشاره به 3 برابر شدن کشت چغندر قند در سقز اظهار کرد: پیش بینی می‌شود امسال 45 هزار تن چغندر در شهرستان سقز برداشت و تحویل شرکت‌های تعاونی روستایی شود.
وی گفت: تاکنون توسط شرکت‌های تعاونی روستایی ترجان و شهر صاحب در سطح 760 هکتار قرارداد کشت چغندر منعقد شده و کشاورزان به رونق تولید این محصول در شهرستان سقز در سال 93 امید دارند.
رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سقز با بیان اینکه، رسالت شبکه تعاون روستایی بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی است خاطر نشان کرد: خدمات مربوط به بازاریابی محصولات کشاورزی از طریق شرکت های تعاونی روستایی خلاء جدی بین تولیدکننده و بازار را که توسط واسطه ها پر شده از بین می‌برد و بیش ترین سود حاصل از دسترنج کشاورزان را عاید آنان خواهد کرد و قدرت چانه زنی کشاورزان را در برابر واسطه ها افزایش می‌دهد.
وی، گفت: چون شرکت‌های تعاونی روستایی در سال‌های قبل با خرید محصول چغندر قند از کشاورزان، دغدغه آنان از بابت فروش محصول با قیمت مناسب را از بین برده و در تامین نهاده‌ها و ماشین آلات کشت، چغندرکاران را یاری داده‌اند زمینه کشت محصول چغندر قند را در شهرستان افزایش یافته است.
کریمی افزود: در سال گذشته 13 هزار تن چغندر قند توسط شرکت‌های تعاونی روستایی از چغندرکاران این شهرستان خریداری شده و تحویل کارخانجات قند در سطح کشور شده است.


منبع خبر: تسنیم
کد خبر: 8089