شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 8th می 2014
2:16 ب.ظ

طرح آبخیزداری در سد شهید صالحیان سقز به پایان رسید

فرماندار سقز از اتمام طرح آبخیزداری در حوزه سد شهید صالحیان(چراغ ویس) سقز خبر داد و گفت: طرح آبخیزداری در حوزه خورخوره نیز از ابتدای امسال آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سقز، نادر فخری ظهر امروز در جلسه تودیع و معارفه رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان سقز با اشاره به اینکه حفظ و حراست از منابع طبیعی و تحویل آن به نسل های بعدی از وظایف مسئولان با همکاری مردم است اظهار کرد: همه مسئولان شهرستان سقز باید خود را در این زمینه مسئول دانسته و در حفاظت از منابع خدادادی شهرستان همت به خرج دهند.

وی با اشاره به اینکه، در شهرستان سقز 242 هزار هکتار مرتع و 12 هزار هکتار جنگل وجود دارد، گفت: باید با کمک روستائیان و آگاهی دادن نسبت به اهمیت مرتع و درخت در زندگی، برای حفظ این منابع تلاش کرد.

فرماندار سقز از اتمام طرح آبخیزداری در حوزه سد شهید صالحیان(چراغ ویس) سقز خبر داد و تصریح کرد: طرح آبخیزداری در حوزه خورخوره نیز از ابتدای امسال آغاز شده است.

وی گفت: از محل اعتبارات ملی و استانی، از سال گذشته احداث سد های ملاتی و گابیونی و عملیات بیولوژیک در شهرستان سقز در دست اقدام است.

وی، از اجرای 100 طرح مرتع‌داری برای احیاء این منابع در شهرستان سقز خبر داد و گفت: تمام مراتع سقز ممیزی و دامداران مجاز هم شناسایی و برای چرای دام آنها پروانه صادر شده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان کردستان هم در این جلسه، با بیان اینکه، پایداری کشاورزی با حفظ منابع طبیعی امکان پذیر است، گفت: این اداره کل برای حفظ و نگهداری از مراتع استان در تمام شهرستان ها برنامه های ویژه ای در سال 93 در دستور کار دارد.

پیمان باباپیری، اظهار کرد: حفظ محصولات کشاورزی با حفاظت از منابع طبیعی میسر است، در این راستا از عموم مردم به ویژه کشاورزان انتظار همکاری و همدلی را برای حفظ این منابع مهم و خدادادی داریم.

وی از راه اندازی یک شعبه ویژه در دادگستری استان کردستان برای رفع اختلاف بین کشاورزان با منابع طبیعی خبر داد و گفت: پرونده های قضایی در این شعبه در اسرع وقت رسیدگی می شود.

باباپیری از تهیه لایحه جامع قانون منابع طبیعی خبر داد و افزود: به زودی این لایحه در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود که تصویب آن کمک شایانی به رفع مشکلات منابع طبیعی در زمینه های مختلف خواهد کرد.

در این جلسه با تقدیر از خدمات کریم شریفی رئیس پیشین اداره منابع طبیعی سقز، عثمان بختیاری به عنوان رئیس جدید این اداره معرفی شد.

کد خبر: 8092