شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 8th May 2014
10:58 pm
گفتگو با بهاالدین رشیدزاده و انتشار یک آزمایش مستقل

آخرین یافته های شارنیوز از میزان سلامت آب شرب سقز

همواره شک و تردید هایی نسبت به میزان سلامت آب سقز وجود داشته است که در مقاطعی این تردیدها شدت و ضعف می گیرد. به ویژه زمانی که تغییر رنگ آب به دلایلی قابل رویت باشد بر میزان این تردید ها افزوده شده و شهروندان به جای شیر آب به سراغ آب معدنی ها می روند.

از ابتدای امسال نیز بحث آلودگی آب یکی از دغدغه های خانواده های سقزی بوده و به همین دلیل میزان استفاده از دستگاه های تصفیه آب و آب معدنی ها به شدت افزایش یافته است اگرچه رئیس شبکه بهداشت در این مورد عکس العمل نشان داد و در گفتگو باشارنیوز و با استناد به آزمایش های مختلف، بحث آلودگی آب سقز را بی اساس دانست.

شارنیوز از نتایج یک آزمایش مستقل اطلاع یافته که یکی از فارغ التحصیلان رشته شیمی در آزمایشگاه دانشکده شیمی دانشگاه تهران انجام داده است که تایید کننده اظهارات رسمی در مورد سالم بودن آب شرب سقز است. 

بر اساس نتایج این آزمایش که از کشت 4 نمونه آب آشامیدنی سقز به دست آمده است، هیچ گونه آلودگی میکروبی در آب شرب این شهر مشاهده نمی شود. در ضمن میزان کلر آب هم در وضعیت کاملا طبیعی قرار دارد. اما به لحاظ تغییر رنگ و بو که در حیطه آلودگی های شیمیایی قرار می گیرد -علی رغم اینکه در وجود آلودگی در این مورد خطری شهروندان را تهدید نمی کند-  اما آب سقز دارای مشکلاتی است. 

در مورد آلودگی شیمیایی آب شرب سقز نظر بهاالدین رشیدزاده دانشجوی دکترای شیمی و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور سقز را جویا شدیم. وی ضمن بیان این نکته که خط انتقال آب در این شهرستان بسیار قدیمی و فرسوده است آنرا تنها عامل وجود رنگ و بوی آب این شهر دانست و تاکید کرد: آب شهرستان سقز آلودگی میکروبی ندارد و عاری از ذرات سمی چون کادمیم و جیوه و فلزات سنگین است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آبی سالم است که بی رنگ ، بی بو ، عاری از ذرات معلق و آلودگی شیمیایی و میکروبی باشد، وضعیت خط لوله مسیر تصفیه آب شهرستان سقز که از سد بوکان به تصفیه خانه ی صالح آباد میرسد را خوب ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد با تخصیص بودجه ی کافی، شبکه انتقال آب داخل شهر که قدمت بسیار زیادی دارد، ترمیم شود. 

به گفته ی وی میزان کلر در آب سقز 8/0 ppm  است که ضرری برای بدن ندارد و سختی آب هم در بین 70 تا 80 ppm است که قابل قبول است.

دکتر رشید زاده ضمن انتقاد از استفاده از دستگاههای تصفیه آب گفت : این دستگاهها تمام املاح وخصوصا کلر آب را میگیرد و در صورت نگه داری آب برای زمانی محدود، فورا فاسد شده و بستری مناسب برای رشد میکروب فراهم میشود.

وی در پایان با اشاره به اینکه سختیه آب دائم یا موقت است گفت : سختیه موقت با جوشاندن آب رفع میشود و آب منطقه ما دارای سختیه قابل قبول است چون منطقه دارای بستر فلزات سنگین نیست .

کد خبر: 8110


نظرات:

 1. از نظرشرع مبين اسلام سه شرط اساسي موجود در آب براي وضوگرفتن اينستكه:
  ١- بي رنگ بودن
  ٢- بي طعم بودن
  ٣- بي بو بودن

  دير زمانيست كه اين سؤال شده خوره روح اينجانب:
  ١- آيا آب سقز بي رنگ است؟؟؟
  ٢- آيا آب سقز بي طعم است؟؟؟
  ٣- آيا آب سقز بي بو است؟؟؟؟
  ٤- آيا آب سقز كه هيچ يك از شروط اساسي شرعي را ندارد آيا قابليت استفاده براي وضو گرفتن را دارد؟؟؟
  ٥- آيا در شهرسقز باستاني كه به قول قديمي ها قبلاً داراي هزارچشمه جوشان و خروشان معدني و طبي بوده است بايد تيمم بكنيم؟؟؟؟

 2. ضمن تشکر از دکتر رشید زاده گرامی و در تأیید فرمایشات مامه خه مه ی عزیز هر وقت فیلترها ی دستگاه را تعویض می کنیم من باب کنجکاوی آنها را باز می کنم خصوصا فیلتر اولی (ورودی) چشمتان روز بد نبیند لجنی به شکل و رنگ سرگین و پهن (شیاکه) را در آن می بینم آیا این طبیعی است؟ کاش مشکل فقط رنگ و بوی آب بود حتی این آب غیر استاندارد را هم به ما روا نمی بینند ما در شهرک دانشگاه هستیم و بیشتر ساعات و روزها و ماه ها خصوصا تابستان و رمضانها را با مشکل شدید کم آبی سپری می کنیم که به همین دلیل بعضی از همسایگان بالای پشت بامها تانکرهای ذخیره گذاشته اند اگر داخل آنها را ببینید مطمئن هستم دیگر آب نخواهید نوشید براستی برای مسئولین مسئولیت نشناس جای بسی خجالتی و شرم دارد در منطقه ما که کوهستانی هست و نزولات آسمانی هم خوب باید چنین آبی بنوشیم دکتر جان به حرف من گوش کن و دستگاه تصفیه بگیر چون هر روز گرانتر می شود و ضمنا اگر یک هفته از آن بنوشی و با آب آن چای درست کنی دیگر توانایی و طاقت نوشیدن آب و چایی جاهای دیگر را نخواهی داشت چون به وضوح بوی پهن (شیاکه ) را احساس خواهی کرد.

 3. يك سؤال
  جناب نماينده مجلس شما سالي يكبار آب لوله كشي سقز مصرف ميكنيد يا هميشه آب معدني تهران؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. مردم دغدغه آب خوردن دارن یارو اومده میگه این آب برا وضو شرعیه یا نه ؟

 5. إقا سردار
  برادرعزيزم
  ايكاش يه كمي روي نظر همين يارو با تأمل به فكر مي رفتي،
  مطمئناً پشيمان نميشدي!
  مگر نميدانستي كه نماز ستون دين است؟!
  البته اگر دين شما از شكم شما مهم تر نيست ديگر بحثي باقي نيست!

 6. عالی بود مامه خه مه جان

 7. لازم به ذکر است که این شرایط باید باشد،ولی نباید فراموش کنیم که اگر خیلی در این مسایل ریز شویم هیچ نمازی قبول نیست

 8. سلام.استاد رشید زاده بسیار باسواد و آدم با علم و دلسوزی است و قطعا نظراتشان درست است.

 9. كاك سه‌ردار! یاروو، بۆ ناو بردنی خه‌ڵكان شێوه‌یه‌كه‌ له‌ بێئه‌ده‌بی. مامه‌ خه‌مه‌ ش كه ده‌ڵێ بۆ ئه‌و ئاوه‌ ده‌ستنوێژ نابێ، مه‌به‌ستی ئه‌وه‌یه‌، كاتێك بۆ ده‌ستنوێژ نه‌بێ،كه بۆ خواردنیش به‌ كار نایه‌ت و ئیشاره‌یه‌كیشی به‌و مه‌سه‌له‌ كردووه‌ كه ئه‌و سێ شه‌رته‌ی وا پێش هه‌زار ساڵ ئیسلام دایناوه بۆ ( دڵنیا بوون له‌ پاكي ئاو) ئێسته‌ش هه‌ر به‌ڕۆژ و كارایه‌ و له‌ ئازمایشی دوكتۆره‌كان زۆرتر قه‌ناعه‌ت دێنێ به‌ من و جه‌نابت و هه‌ر ئه‌و ئیسلامه‌ی جه‌نابت به‌ هه‌ر كه‌س باسی بكات، پێی ده‌ڵێی یاروو، هێنده‌ گرنگایه‌تي داوه‌ به‌ پاك و خاوێنی كه ده‌ڵێ ئه‌و ئاوه‌ی بێزت نه‌یێ بیخۆیته‌وه‌، به‌ كاری ده‌ستنوێژیش نایه‌ت. ئیشاره‌تێك بۆ ئاقڵان به‌سه‌.

 10. از نظر همکار گرامی جناب آقای رشیدزاده بسیار متعجب شدم که آب سقز را سالم میدانند از نظر وجود یا عدم وجود میکروب اطلاعی ندارم ولی از نظر شیمیایی این آب سالم نیست . درست است که برای رفع سختی موقت آب باید جوشیده شود بنظر شما این خود نشان از ناسالم بودن نیست . آب سالم باید مستقیم قابل مصرف باشد .بفرض که سختی موقت را با جوشاندن برطرف کردیم سختی دائم را چه کنیم که با جوشیدن از بین نمی رود وناشی از کاتیونهای سنگین هم نیست بلکه از یونهای کلسیم (آهکی )ناشی شده که در مناطق ما فراوان است . این یون در کبد وکلیه رسوب میکند و با اضافه کردن موادی چون سدیم کربنات به آب برطرف میشود. آیا در تصفیه شهری سقز چنین عملی انجام میشود؟؟

 11. سلام واقعا برای این اساتید متاسفم که از الفبای تصفیه آب و فرایند آن اطلاعی ندارند و بدون مستندات صحبت می کنند.سختی آب هم در بین ۷۰ تا ۸۰ ppm است که قابل قبول است!!؟ فقط یکبار زحمت تیتراسیون نمونه آب سقز را به خودتون بدهید بعد نظر بدید واقعا متاسفم.
  مطلب مهمتر از سختی برای بررسی کیفیت نبود