شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۹/۰۲/۱۴۰۱
دوشنبه، 12th می 2014
6:59 ق.ظ
تازآباد؛یک بام و دو هوا

تازآباد؛همچنان بلاتکلیف و پر مشکل+گزارش تصویری

محلۀ تازه آباد با وجود آنکه به محلۀ “حه مال ئاوا” چسبیده است با گذشت بیش از پانزده سال و سکونت نزدیک به هزار خانوار در آن، هنوز به عنوان یکی از محله های شهرستان سقز شناخته نمی شود. مشکل زمانی بیشتر میشود که حتی به عنوان روستا هم در تقسیمات کشوری لحاظ نشده و وضعیت همچنان بلاتکلیف است. این عوامل دست به دست هم داده اند تا ارگان مختلف از پیگیری مشکلات تازآباد شانه خالی کرده و کارها را به دیگران حواله کنند.

tazabad

درگفتگو با ساکنان می توان دریافت عمده ترین مشکلات تازآباد به این موارد بر می گردد؛  پل ابتدای محله که نیمه کاره رها شده و تا کنون موجب سقوط چند ماشین به داخل رودخانه وفاضلاب شده است. خیابان اصلی نیز که بعد از گذشت تقریبا یک سال از آسفالت یک طرف آن، طرف دیگر هنوز بصورت خاکی باقی مانده است .  مشکلات بهداشتی و زیست محیطی عدیده در تازآباد مانند: نبود سیستم فاضلاب، نبود سطلهای مخصوص زباله و وجود دامداریها و به تبع آن انباشت فضولات حیوانی در گوشه و کنار تازآباد…

tazabad (2)

tazabad (3)

tazabad (6)

علی رغم اینکه ارگان درون شهری از ارائه خدمات به تازآباد سر باز می زنند و آن را به حیطه کاری خود بی ارتباط می دانند اما شاهد هستیم صندوق آ راء شورای شهر در زمان انتخابات در آنجا مستقر می شود یا واحد اجرائیات شهرداری  برای جلوگیری از ساخت و ساز در آنجا  حضور دارد.
نظرشهرداری در مورد تازآباد اینگونه است: چون این محله در تقسیمات کشوری  به عنوان روستا لحاظ نشده پس نباید شورای جداگانه یعنی شورای روستا داشته باشد و از طرفی هم برای جلوگیری از ساخت وساز بی رویه و نامنظم بیش تر، شهرداری در آنجا واحد اجرائیات خود را مستقر کرده است.

tazabad (1)
شهرداری همچنین تاکید می کند: مردم هیچگونه مالیات و عوارضی به شهرداری پرداخت نمیکنند تا خدمات شهری به آنها تعلق گیرد اما اگر زمانی از جانب ارگانی مانند وزارت کشور خبری مبنی براینکه تازه آباد به محلات شهری و یا به عنوان روستا در تقسیمات کشوری لحاظ شود شهرداری بلافاصله توان خود را جهت تامین آسایش این محله بکار خواهد برد .
شهرداری سقز همچنین امیدوار است که با ایجاد بلوار 45 متری از میدان موکریان به میدان کانی نیاز رونق در این محله هم فراهم شود.

tazabad (4)
یک منبع مطلع در فرمانداری سقز در ارتباط با وضعیت تازآباد به شارنیوز گفت: این محله به عنوان یک سکونتگاه غیر رسمی به شمار می آید که از جانب ارگانهای زیربط هنوز هیچ تصمیمی مبنی برالحاق این محله به شهرسقز ویا یک روستای واحد اتخاذ نشده است.

tazabad (5)

کد خبر: 8151


۱۱ دیدگاه

 • jhan
  jhan: 5-12-2014 . 8:27 ق.ظ :

  هنوز روستاست

  پاسخ دهید

  • Salar
   Salar: 5-12-2014 . 2:03 ب.ظ :

   اين محله كاملا به شهرك زاگرس وبهارستان چسپيده و با اجرايى شدن بلوار ٤٥ مترى روستا خواندن اين محله كاملا بى معنى است، وزرات كشور از كجا بداند يه همچين محله اى هست اگه شما گزارش نديد، شهردارى هـيچ وقت از مردم طلب عوارض نكرده تا ببيند مردم عوارض ميدن يا نه، شهردارى بايد به دنبال كلان كردن اين شهر باشه نه كوچكتر كردنش، كه الان از نظر جمعيتى به ششمين شهر كردستان ايران بعد از كرمانشاه و اروميه و سنندج، ايلام و بوكان تبديل شده بعد از ٣٥٠٠ سال

   پاسخ دهید

   • همشهری law
    همشهری law: 5-12-2014 . 6:31 ب.ظ :

    با سلام :بله درست است همه آقایان زمانی که صندوق در دست برای جمع آوری رای روبه کوی و برزن می نمایند .همه متاسف از وضع موجود و مقصر نمودن گذشتگان که هیچی انجام نداده اند .ولی این چنین نیست زمانی که در صحن ….حضور میابند دیگر نه صندوقی و نه رای و نظر مردمی هم لحاظ می شود تا نزدیکیهای دور بعد دوبار برای جمع نظرات محترم دیگران در صحنه حضور می ابند و شروع به ….اما واقعیت این است این عزیزان چون از امورات کشور و سیر مراحل چگونگی این اوضاع خبر ندارند می گویند که ممنک نیست مثلا تازه آباد به شهر یا روستا تغییر کاربری دهد .مگه این خاک تازه آباد از جای دیگر سربرآورده و ما شما عزیزان را برای همچون مواقعی انتخاب می نمایم که امورات نیاز مردم را فراهم آورید حتی در اصل سرزمینی بودن و جدای از اصل خون ، خاکهم تابعیت این افرادی را که روز یبرای جمع رای مراجعه می کنید ثابت می کند . نماینده عزیز و یا شورای محترم از طریق طرح عنوان از سوی شورای استان می توانند وضعیت تغییر کاربری این اراضی را همچون روستای قوخ که امروزه بخشی از شهر است تغییر دهند انشاه الله

    پاسخ دهید

    • تاز آوا
     تاز آوا: 5-12-2014 . 6:49 ب.ظ :

     -آغایان شورا و نماینده مجلس وقت انتخابات می شود خواب و خوراک مردم این محله را حرام می کنند و آنقدر جلسه و سخنرانی و عده می دهند به مردم تا به آنها رای دهند حالا که رای آوردند دیگر به این مردم بدبخت و فلاکت زده کاری ندارندو با تکرار سخنان قبلیها از زیر بار قول و وعده های که به این مردم فقیر و مستضعف داده اید شانه خالی میکنند. واقعا برای این ناتوانی و وعده های دروغتان حجالت و شرم شما را نمی گیرد .حداقل چند نفرشان حمال اوای هستند و هنوز شعارهایشان روی در و دیوار تازآوا هست .اقای نماینده هر کویره دهی بود رفتند برای سر کشی و لی ما را در این بغل شهر با چوار هزار نفر فراموش کرده است.

     پاسخ دهید

     • اشنا (س.ف)
      اشنا (س.ف): 5-12-2014 . 7:20 ب.ظ :

      با سلام

      یادش بخیر وقت تبلیغات انتخاباتی این دوره شورای شهر آقایان محترم اعضا هر کدام به نوعی شعار میدادند که تازابادرو ابادان میکنیم ؟! بهش رسیدگی میکنیم ؟! هر کس به نوعی لاف ابادانی را می زد . البته شاید ما تو اشتباه بودیم منظورشان آبادان شهر خون و قیام بود .

      استادان ارجمند واقعا زشته تا قبل این میگفتیم باران نمیذاره وضعیت جوی منطقه اجازه ی کار نمیده بابا بخدا خجالت چیز زیاد عجیب و غریبی نیست درست کردن یه پل چیه ؟! این که دیگه پل هوایی سقز نیست ؟! کوچه کشی و… یکم همت میخواد …. د راه بیوفتید بعد اندی رای گیری و انتخابات یه بار تو عمرمون از یه نفر حمایت کردیم که رای هم اورد توروخدا نذارید از کرده ی خودمون پشیمون شیم

      پاسخ دهید

      • سامان ربیعی: 5-12-2014 . 11:21 ب.ظ :

       تازه آباد به شهرک جدید متصل است نه حه مال ئاوا

       پاسخ دهید

       • مجنون 258
        مجنون 258: 5-13-2014 . 1:14 ق.ظ :

        (((باعرض پوزش ازهمگي)))
        من عاشق محله هاي مستضعف نشين هستم،
        زيرا واقعيات و حقايق تلخ خدمات نرساني برخي آقايان وعدم تأمينات اجتماعي آنجاها بوضوح منعكس است.
        ولي بدنيست بدانيدكه:
        اهالي اين محله ها (علي الخصوص تازه آبادسقز) همچنانكه جيبشان خاليست، سياست و تدبير و آينده نگريشان هم تقريباً خاليست و بدليل حضورمستدام در همه انتخاباتها به روشني ميتوانم بگويم كه:
        حيف و صدحيف
        در زمان انتخابات ها و رأي گيري ها، از قدرت آراء شان براي بدست آوردن منافع عمومي و بلندمدت استفاده نميكنند و فقط به فكر دعوت شدن و خوردن چندنهار و شام و يا گرفتن كمكهاي كم ارزش از طرف كساني سرمايه دار و با عقايد غيردمكراتيك هستند!!!!!،
        كه اكثراً بعداز انتخابات و باصطلاح گذشتن بارشان از پل، ديگر كمترين تعلق خاطر و دغدغه اي فكري و عملي براي مردم تازه آباد ندارند!!!،
        همچنانكه پيشينيان فرموده اند:
        از ماست كه بر ماست !!!!!!
        يا
        خلايق هرچه لايق !!!!!!!!!

        پاسخ دهید

        • مامه خه مه 4
         مامه خه مه 4: 5-13-2014 . 10:27 ب.ظ :

         شارنيوز كار خيلي بدي كردي!
         ميدوني چرا ؟
         همچنانكه تعدادي از كاربران گفتند:
         دو سال ونيم گذشت وجناب نماينده يكبار به مشكلات تازه آباد نرسيدن، و اگر نميگفتي اين فراموشي ادامه داشت تا نزديك انتخابات !
         شايد از فردا شاهد لشكر كشي هاي تبليغاتي جناب نماينده و حاميان ايشان باشيم ولي آيا بي نتيجه و بي ثمر نخواهد بود؟
         خدا كنه بي خير نباشه، ما كه حسود نيستيم !

         پاسخ دهید

         • تازه آبادی
          تازه آبادی: 5-14-2014 . 10:56 ب.ظ :

          مردم که با یک وعده رایشان را می فروشند حقشان است که این چنین بزیند.
          نماینده محترم کجایی که ادعا می کردی که تازه آباد را فلان وفلان خواهم نمود. دو سال گذشته و تو اصلا نیستی دلمان برای وعده هایت تنگ شده است از بس که ما ساده ایم.

          پاسخ دهید

          • منتقد
           منتقد: 5-15-2014 . 2:59 ب.ظ :

           جواب تازه آبادي
           عزيزم اين روزگار ساده بودن خيلي جاي افتخارنيست، لطفاً كمي خط خطي باشيد!!!!!!!!!!!!!

           پاسخ دهید

          • دل شکاو
           دل شکاو: 5-25-2015 . 1:19 ق.ظ :

           من خودم از ساکنین تازه اباد هستم…ولی برای مردمش متاسفم ….اگه راست میگید چرا موقع رای گیری رای میدید؟

           پاسخ دهید