شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 13th می 2014
4:05 ب.ظ
فرماندار سقز خواستار شد

چاره اندیشی برای افت فشار گاز در سقز

خبرگزاری تسنیم: فرماندار سقز گفت: شهرستان سقز در انتهای خط انتقال شبکه گازرسانی قرار دارد و باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی از جمله افت فشار و قطعی گاز اندیشیده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سقز، نادر فخری عصر امروز در نشست بررسی  مشکلات حوزه گازرسانی شهرستان سقز که با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در سقز برگزار شد با اشاره به اینکه، شهرستان سقز دومین  شهر بزرگ استان بعد از سنندج است و دارای 275 روستای دارای سکنه است اظهار کرد: انتظار می‌رود که میزان برخورداری روستاهای شهرستان سقز از گاز طبیعی به میانگین استانی برسد.

وی گفت: با توجه به سردسیر بودن منطقه سقز و مشکل در ارسال سوخت به روستاها و کم برخورداری روستاهای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی، امیدواریم گازرسانی به روستاهای شهرستان تسریع شود.

فرماندار سقز تصریح کرد: شهرستان سقز در انتهای خط انتقال شبکه گازرسانی قرار دارد و باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی از جمله افت فشار و قطعی گاز اندیشیده شود.

وی گفت: در هر روستای شهرستان سقز  که عملیات گازرسانی انجام شود ترمیم حفاری های ناشی از  آن توسط ادارات تقبل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان نیز در این نشست با بیان اینکه، امسال در هیچ شهرستانی دچار قطعی و افت فشار نخواهیم شد، تقویت ظرفیت خطوط انتقال گاز به شهرستان های سقز و بانه را از اولویت‌های کاری خود برشمرد.

سیدامیر رضوی با اعلام اینکه، گازرسانی به روستاها از اولویت‌های دیگر این شرکت است گفت:خط انتقال جدید 56 اینچ از سمت میاندوآب به سقز در دستور کار است که با اتمام آن، کار گازرسانی به تمام روستاهای شهرستان تسریع خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: در سال 93 گازرسانی به روستای سنته مرکز بخش امام شهرستان سقز انجام شود. 

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان گفت: در سالگرد سفر مقام معظم رهبری به کردستان 17 روستا از نعمت گاز برخوردار خواهند شد که سه روستای آن از جمله روستاهای آیاخچی، حاج حسن و خوش قشلاق در شهرستان سقز هستند.

وی افزود: هم اکنون 80 روستای شهرستان سقز از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که در اردیبهشت امسال این آمار به 83 روستا خواهد رسید.

رضوی خاطر نشان کرد: گازرسانی به 32 روستای دیگر سقز نیز در دست اجرا و گازرسانی به 8 روستا در همین شهرستان در دست مناقصه است.

به گفته وی هم اکنون 757 روستای استان کردستان  گازدار است که با گازدار شدن 17 روستای یاد شده این میزان به  تعداد 774 روستا افزایش می‌یابد.


منبع خبر: تسنیم
کد خبر: 8182


یک دیدگاه

 • جمشید-ع
  جمشید-ع: 5-22-2014 . 12:14 ق.ظ :

  سلام علیکم:
  به استحضار میرساند نیاز شهرستان سقز بیشتر از این میباشد که متاسفانه نیاز اصلی مطرح نشده است و اقداماتی که باید صورت میگرفت به عناوینی لغو شده و چه تصمیمی گرفته شده به جای آن ،اطلاع رسانی نشده است
  مشکل اصلی سقز در حال حاضر وجود یک ایستگاه سی جی اس است که ظرفیت آن پنجاه هزار مترمکعب است یعنی خروجی گاز به داخل شهر سقز حداکثر پنجاه هزارمترمکعب در ساعت .این در حالی است که مصرف سقز خیلی بیشتر از این میباشد فقط ۱۰ تی بی اس ده هزارمترمکعبی و چندین جایگاه صنعتی و هفت جایگاه سی ان جی پنج هزار مترمکعبی از آن بهربرداری میکنند که با یک حساب سر انگشتی بیشتر از صد هزار مترمکعب گاز از این جایگاه بهربرداری میشود و باعث اصتهلاک زیاد و نیز مشکلات زیاد در زمستان برای مردم میشود و فقط یک جایگاه سی جی اس پنجاه هزار مترمکعبی کفایت سقز را نمیکند.
  قرار بود از طرف صاحب یک سی جی اس جدید برای سقز درست شود که متاسفانه لغو شد و حتی گاز شهر صاحب از همین سقز تامین شد
  ضروری به نظر میرسد مسولین شهر نسبت به درخواست برای جایگاه سی جی اس جدید اقدام ضروری و لازم را انجام دهند شهر سقز نیاز مبرم به این طرح دارد با توجه به توسعه شبکه گاز روستایی و مشکلات ناگوار زمستان در سقز

  پاسخ دهید