شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۸/۰۲/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 13th می 2014
9:37 ب.ظ
تمبر یادبود "په پو صدیقی" چاپ شد

محمد صدیقی؛ معلم ماندگار

محمد صدیقی نه تنها معلم بازنشسته یا یک ادیب و فعال اجتماعی، که دیگر یک چهره ماندگار در تاریخ سقز است و به همراه چهار نفر دیگر از هم قطارانش به نام و تصویرشان تمبری اختصاصی چاپ شده است. papo

این ابتکار آموزش و پرورش سقز برای معرفی معلم ماندگار، وظیفه کاک “په پو” و دیگر دوستانش را  بیش از پیش سخت می کند تا خود را هر چه بیشتر وقف شهر و دیارشان کنند و مابقی عمر را در راهی پیش روند که عایدی برای سقز داشته باشد:

محمد صدیقی (فرزند مرحوم حاج هاشم صدیقی و نوۀ حاج میرزا سلیم ملقب به حاج کارگزار سقزی) در سیزده بدر سال 1325 شمسی از خانواده ای معتمد و متدین و اهل فرهنگ و هنر در محلۀ میان قلعه شهر سقز دیده به جهان گشود و بنا به سوابق خانوادگی از جوانی تا کنون در امور اجتماعی شهرستان سقز به صور مختلف فعال بوده است. دوران تحصیل ابتدایی و بخش اول دبیرستان را در شهر سقز در دبستان و دبیرستان شاهپور گذرانده سپس وارد دانشسرا شد. با گذراندن دوسال دوره دانشسرا در مهر ماه سال 1343 به کسوت معلمی درآمد و مدت سه سال در روستاهای سونج –  سرا –  و روستای شمسه از توابع تیلکو به تدریس پرداخت. در میانه سال 1345 بنا به دستور دولت جهت گذراندن دورۀ سپاهی دانش ابتدا 4 ماه را در پادگان سنندج آموزش نظامی دید و با درجۀ گروهبان یکمی در استان گیلان شهرستان هشتپر طوالش روستای تکی تازه آباد 14 ماه خدمت نمود. پس از پایان دوره به زادگاهش برگشت و مجددا در روستای سرا به کار معلمی پرداخت. سال بعد به روستای بدرآباد در حومه سقز منتقل و پس از چند ماه به دلیل نیاز به شهر آمد و در دبستان دخترانه شهناز به مدیریت خانم کبری ساعی به تدریس کلاس ششم پرداخت. درسال 1349 معاون مدرسه 4 کلاسه مهر شد که در تابستان همان سال جهت دوره احتیاط به پادگان تبریز اعزام و از آنجا جهت شرکت در کنکور به تهران رفت و در رشته علوم اجتماعی دانشگاه آذرآبادگان تبریز قبول و مدت 4 سال در تبریز مأمور به تحصیل شد. بعد از اتمام دوره و گرفتن دانشنامه به سقز برگشت و مدت 24 سال در دبیرستان ها و دانشسراهای دخترانه و پسرانه و مرکز تربیت معلم دخترانه و آموزش ضمن خدمت معلمان فعالیت نمود و بنا به ضرورت رشته تحصیل مدت 4 سال اضافه خدمت نمود و در سال 1375 به افتخار بازنشستگی در آمد.

از دوران ابتدایی و دبیرستان علاقه وافری به نوشتن پیدا کرد. تا اینکه در دانشگاه نبریز با راهنمایی اساتید خود ابتدا تحقیقی در مورد کارگران دخانیات سقز انجام داد سپس اقدام به نوشتن مونوگرافی روستای سرا نمود و در حین تدریس هم جزوات آموزشی زیادی تحریر و تدوین نمود که مورد تشویق و پذیرش وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت. در سال 1356 فصلنامه ای به نام لشکری را با ارائه مقالاتی ارزنده فراهم نمود.در سال 1357 اولین جزوه به زبان کردی در تیراژ محدود به نام (هه ژاری) یعنی فقر از طرف انتشارات دبیرستان دخترانه آزادی انتشار یافت.

بعدها در ضمن تدریس درس جامعه شناسی کتاب جامعه شناسی پیری را نوشت . بنا به فعالیتهای فرهنگی که آغاز کرده بود مسئولیت دفتر مطالعات اجتماعی فرمانداری را در ایام بیکاری اداره کرد ودر آنجا بکار مشغول شد. روزنامه سقز و توسعه را با همکاری عوامل فرمانداری بیرون دادند و اولین کار سیستماتیک تحقیقی ، طرحی بود به نام(حاشیه نشینان تپه مالان سقز) که در پایان مورد تشویق وزارت کشور قرار گرفت. در آموزش و پرورش نیز با فعال شدن گروههای آموزشی از طرف اداره کل، دفتر تحقیقات و مطالعات آموزش و پرورش به ایشان سپرده شد که در این رابطه نیزکارهای تحقیقاتی فراوانی را انجام داد. در سال 1379 از طرف بازنشستگان آموزش و پرورش مسئولیت کانون بازنشستگان به وی سپرده شد که در این زمینه نیز با نوشتن مقالاتی مدافع حقوق بازنشستگان گردید که فعلا در این سمت به خدمت بازنشستگان ادامه می دهد.

اهم فعالیت ها در حال حاضر:

-عضو هیئت امناء بانک بلال حبشی

 

-عضو هیئت امناء مؤسسه خیریه کوثر

 

-عضو هیئت امناء مؤسسه محبان کردستان

 

-…      ….   … ……  کودکان بی سرپرست کردستان

 

-….    ….    … ….    جامعه معلولین ایران

 

-….    ….    …  ….   هلال احمر ایران

 

-…    ….   …. انجمن سبز سقز

 

-…    …   ….  … جلوگیری از اعتیاد سقز

 

-…   ….   …  کارگروه کتابخانه های عمومی ارشاد

 

-…   …   …   کانون بازنشستگان کشوری

 

-…   …   …   کانون بازنشستگان آموزش و پرورش

 

-…   …   …    جامعه فرهنگ عمومی

 

همکاری با تلویزیون از جمله شبکه استانی کردستان، شبکه های 1 و3 ، شبکه خبر، شبکه سحر، جام جم و…  . 

 

کد خبر: 8190


۱۸ دیدگاه

 • سقزي
  سقزي: 5-14-2014 . 12:56 ق.ظ :

  با نهایت احترام به ساحت شارنیوزوکاربران
  :::: امیدوارم از حذف و سانسور بی موردبپرهیزید و بجای آن میدانی برای گفتگو وجوابگویی منطقی،صادقانه ومستند، برای ایجاد شفافیّت اجتماعی فراهم نمایید:::: انشاالله
  عزیزان همشهری
  سقز شهر کوچکی است و اَکثریّت ما ریشه و اَساس همدیگر را خوب میشناسیم و صداقت بهتر از هر چیز است
  بنظر شخصی بنده اصل ماجرا اینستکه:
  اقای صدیقی ماشاالله آستانه تحملات و تحمل بالایی برای قبول انواع تحمیلات حق و ناحق دارند چون سوابق ایشان با هر سیستم و هر جناح و هر کسی که بر مسند قدرت و حکومت بوده فقط بله قربان چشم قربان گویی بوده ومیباشدوخواهدبود و خلاص
  ::::اگربنظرتان نظرم اشتباه است، هرچند به تندی، امّا بنده پذیرای انتقادات وجوابیه های همه کاربران محترم میباشم::::

  پاسخ دهید

  • آرام منطقی
   آرام منطقی: 5-15-2014 . 3:25 ب.ظ :

   یعنی چی که بر مسند قدرت بوده؟ کسی ندونه انگار ایشان فرماندار یا رئیس اداره ای بوده.
   په‌پو کارمند و معلم ساده‌ی اداره بوده و بس.
   قبل از نوشتن کمی تامل کنید در چیزی که میگویید.
   آقای شارنیوز شما هم هر چرت و پرتی را با خواهش کامنت گذار که نباید تایید کنید.

   پاسخ دهید

   • مهران
    مهران: 5-19-2014 . 4:27 ب.ظ :

    من هم با نظر شما موافقم

    پاسخ دهید

   • اشنا (س.ف)
    اشنا (س.ف): 5-14-2014 . 3:38 ب.ظ :

    با سلام

    براستی کاک په پو جای افتخار برای من نوعی اومیدوارم همیشه سرزنده و سلامت باشند و این انتخاب رو به ایشان و خانواده ی محترمشان تبریک میگم .

    پاسخ دهید

    • شهروند
     شهروند: 5-15-2014 . 5:54 ب.ظ :

     باسلام لازم به ذکراست در شهر سقز اساتید شایسته ولایق تری وجود دارند وجای این افراد در میان معلم ماندگار براستی خالی است

     پاسخ دهید

     • احمد محمدی
      احمد محمدی: 5-26-2014 . 5:18 ب.ظ :

      موافقم تا حالا ایشان یک مورد هم اعتراض نداشته اند کلا شهروند خوبی هستند

      پاسخ دهید

     • خالد بهرامی
      خالد بهرامی: 5-25-2014 . 8:26 ق.ظ :

      با سلام براستی کاک محمد صدیقی نمونه اخلاق، تعهد، انسانیت، مردمداری و هنرمندی راستین است و این انتخاب را به خانواده محترمانشا ن تبریک عرض میکنیم و این ابتکار آموزش و پرورش هم جای تقدیر و تشکراست امیدوارم که دوام داشته باشد و بقیه ارگانهای دولتی هم چهره های ماندگار خود را به مدم معرفی کنند.

      پاسخ دهید

      • شريف محمدي
       شريف محمدي: 5-26-2014 . 6:08 ب.ظ :

       ايشان آدم خوبي هستند اما شما زياد بزرگش كرده ايد

       پاسخ دهید

       • شاگرد او
        شاگرد او: 5-27-2014 . 3:41 ب.ظ :

        ای کاش با ادبیات آقای صدیقی در مجامع آموزش و پرورش آشنا می شدی بخصوص زمانی که رئیس مجمع سنی می شود.

        پاسخ دهید

        • آشنا
         آشنا: 5-27-2014 . 11:22 ب.ظ :

         باعرض تبریک لازم میدانم بگویم در میان همکاران فرهنگی شخصیت های لایق تر وبه یادماندنی تر چون رحوم استاد رسول شیرازی ، مرحوم شاکری و….. داریم که شایسته است از آنان تمبر یادگاری تهیه شود ..

         پاسخ دهید

         • ورووره
          ورووره: 5-27-2014 . 11:35 ب.ظ :

          نویبسنده عزیز حق مطلب رابه جانیآورده اندواز برخی ازدیگرکرامات استاد صدیقی نام نبرده اند.ازجمله اینکه ایشان هنرشناس قهاری هستندوباآشنایی کافی ازتاریخ هنرومکاتب هنری ایران وجهان به نمایندگی از قشرکم سواد تحصیل کرده راهکارهنری ارائه می فرمایندوهنراصیل را معرفی می کنند.
          دوصدالبته درمواردی مانند برخورد رسمی باحفاران غیر مجاز میراث فرهنگی وغیره به نمایندگی مردم وبه عنوان مدعی العموم اعتراضی آرام راقلمی وروانه می فرمایند.
          خداون متعال بزرگان ومشاهیرمان را محافظت بفرماید.

          پاسخ دهید

          • هاوار
           هاوار: 5-28-2014 . 2:04 ب.ظ :

           كاك په پوو ماني نه وي !!!
           خوا خؤي خاس تر له ئيمه ئه زانئ !!!!

           پاسخ دهید

           • پیمان
            پیمان: 5-31-2014 . 9:37 ق.ظ :

            با سلام باید به عرض برسانم در این شهر ما اولا افراد خدمتگزار و لایق بسیارند ولی مجال سپاسگزاری و تشکر از انان خیلی کم پیش امده و اگر گاها یکی از این عزیزان نامشان برده میشود متاسفانه از همان قشر و طبقه هستن کسانی که سریعا حس حسادتشان گل کرده و واکنش نشان میدهند و گرنه جناب صدیقی را همه میشناسند و گفته حسودان همانند اب در هاون کوبیدن است.

            پاسخ دهید

            • حسینیان
             حسینیان: 6-1-2014 . 7:22 ب.ظ :

             باسلام خدمت استادبزرگواروارجمندم جناب آقای صدیقی عزیز امیدوارم همیشه سالم ،سلامت وسرزنده باشند معلمی ازدیواندره که افتخارشاگردی ایشان راداشته ام

             پاسخ دهید

             • حفصه
              حفصه: 7-15-2014 . 7:37 ب.ظ :

              سلام
              ایشان در سن بازنشستگی چطور توان این همه فعالیت را دارند
              من فکر میکنم حضورشان فقط برای اظهار نظر کردن و راهنمائی است ……………………….

              پاسخ دهید

              • حفصه
               حفصه: 7-15-2014 . 7:42 ب.ظ :

               در ضمن خیلی بزرگان توانمند در سقز هست که کمتر از آنها صحبت میشود شاید کنار گذاشته و طرد شده اند ولی در هر حال نمیدانم چرا بیشتر هر جایی از سایت های سقز اسم آقای صدیقی و تعریف از ایشان به چشم می خورد!

               یک سوال هم دارم : بنظر این سایت که بالاخره وارد در فعالیت های جمعی شهر است چرا از ماموستاهای مساجد کمتر صحبت میشود ؟

               پاسخ دهید

               • معلم
                معلم: 7-16-2014 . 7:01 ب.ظ :

                جناب آقای صدیقی،فردی شایسته و تلاشگر هستند و لایق تقدیر،لیکن همانگونه که دیگر عزیزان گوشزد نموده اند،معلمین شایسته ی دیگری نیز در شهر سقز وجود دارند که مورد بی مهری قرار گرفته اند از قبیل:مرحومان محمد رسول شیرازی،حسین عبدی،شاکری،بزرگوارانی چون خانم مظهر (دبیر ادبیات)آقایان حامدفائز،محمد صدیق بنی هاشمی، سعید رشیدپناه،عبدالرحمان عبدوئی،محمدی(دبیر فیزیک)،عبدالرحمان سیدیان،محمد صدیق شانازی،حاج ماموستا بارانی،ماموستا نقشبندی، ماموستاقدسی و برخی دیگر از بزرگواران خانم و آقا که با عرض پوزش از اینکه در ذکر نامشان حضور ذهن نداشته ام.

                پاسخ دهید

                • غفورى
                 غفورى: 7-30-2014 . 10:14 ق.ظ :

                 دوستان ايكاش چشم ديدن همديكر رادا شتيم اكربجاى اقاى صديقى هركس ديكر رامعرفى ميكردنت بدونه شك انچه درباره اقاى. صديقى فرموديد درباره ايشان ميفرموديت شك ندارم نخبكان ديكرى دراين شهر هستند بايد از انهانيز تجليل بعمل. ايد بنده افتخارشاكردىاقاى صديقى را دارم

                 پاسخ دهید