شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 16th می 2014
8:35 ب.ظ
مطلبی دیگر در مورد زیویه

قلعه باستانی زیویه‌ سقز با قدمتی به درازای تاریخ مادها + تصاویر

قلعه باستانی و تفریحی زیویه در شهرستان سقز نمادی از قدمت این اثر باستانی به طول تاریخ مادهاست و هر ساله پذیرای شمار زیادی از گردشگرانی است که کردستان را به عنوان مقصد سفرهای نوروزی خود انتخاب می‌کنند.

قلعه باستانی زیویه سقز بر روی یکی از کوه‌های نسبتا مرتفع در 55 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز در روستای زیویه قرار گرفته و حدود 700 سال پیش از میلاد در دوره حکومت اقوام ماد ساخته شده است.

این تپه در روستای زیویه، در جنوب شرقی شهر سقز واقع شده و از محوطه بسیار وسیعی برخوردار است که طی کاوش‌های باستانشناسی در این تپه قلعه باستانی زیویه از دل خاک بیرون آمد، این قلعه روی یکی از تپه‌های نسبتا مرتفع منطقه ساخته شده و بر محیط اطراف اشراف کامل دارد.

 zev

قلعه زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یکی از شاخص‌ترین و بارزش‌ترین مکان‌های دوره تاریخی محسوب می‌شود.

در سال 1354 هجری شمسی نخستین فصل کاوش‌های علمی باستان شناسی در این تپه آغاز شد و تا سال 1380 ادامه یافت، طی چند فصل کاوش نتایج قابل توجهی در زمینه شناخت وضعیت معماری آن به دست آمد از جمله اشیاء بدست آمده در این کاوش‌ها قطعات عاج منقوش بود که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر روی آن حک شده و از ارزش ویژه‌ای برخوردار است.

اهمیت این قطعات به حدی است که از روی دو نمونه از آنها نقش برجسته آبیدر سنندج با 120 برابر بزرگ نمایی طراحی و ساخته شد.

zev1 (1)

در نخستین کاوش که در سال 1325 هجری شمسی در این منطقه صورت گرفته و بیشتر جنبه تجاری داشته، اشیاء منحصر به فردی از یک تابوت برنزی به دست آمد که در نوع خود از شاهکارهای فلزکاری و سفال گری محسوب می‌شود و همین امر موجب تخریب بسیاری از آثار معماری ارزشمند این قلعه (کاخ دژ) عظیم شد.

این قلعه باستانی که به اقوام ماد تعلق داشت در حدود 2700 سال پیش ساخته شده است.

برای نخستین بار از این بنای تاریخی در سالنامه‌های آشوری ذکری به میان آمده است و بیان شده که به دنبال شورش و طغیان اقوام مانایی (سده نهم تا ششم پیش از میلاد) از طریق قلعه این تپه عملیات‌های جنگی صورت گرفته است.

اعتبار و شهرت جهانی قلعه باستانی زیویه به سال 1325 باز می‌گردد که در اثر عوامل جوی و ریزش برف و باران قسمتی از راس تپه تخریب و آثار و اشیاء به صورت اتفاقی کشف شدند.

zev1 (2)

در فاصله سال‌های 1325 تا 1323 یک یهودی به مدت 8 سال اقدام به کاووش کرد که متاسفانه در طول این 8 سال صدمات جبران ناپذیری متوجه این اثر باستانی شد و بیش از 80 درصد تپه زیویه مورد اکتشاف قرار گرفت و هدف این گروه تنها پیدا کردن اشیاء و آثار تاریخی برای فروش و تجارت بود.

موقعیت خاص طبیعی تپه زیویه در یک چشم‌انداز، علت اصلی و اساسی برای بنای چنین دژی را مسجل و مستدل می‌کند به عبارت دیگر وضعیت تپه نسبت به ارتفاعات مجاور از نظر استراتژیک دارای اهمیت خاصی است.

این قلعه بر روی تپه‌ای بنا شده که بر نواحی پیرامون آن مشرف بوده و تسلط کامل داشته و امروزه از نظر گردشگری نیز چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد که سالانه پذیرایی تعداد زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و حتی از خارج از کشور است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

کد خبر: 8266