شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۹/۰۲/۱۴۰۱
شنبه، 17th می 2014
10:16 ب.ظ
به بهانه روز جهانی ارتباطات؛

روابط عمومی، چالشها و چشماندازها

نویسنده ی مقاله
فردین مصطفایی

27 اردیبهشت بعنوان روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی نامگذاری شده، اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع‌رسانی در همه عرصه‌ها پیشتاز و تعیین کننده است، دوچندان شده است به گونه ای که موفقیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها و دوامشان در عرصه‌های عمومی و فعالیت های تخصصی به عملکرد روابط عمومی‌های آن‌ها تا حد زیادی وابسته است.

صاحبنظران معتقدند روابط عمومی یکی از ابزارهای قوی مدیریت افکار و نوعی تلاش آگاهانه، هوشمند و دوسویه است که به منظور استقرار و افزایش تفاهم و تامین اهداف مورد قبول جامعه بین سازمانها و گروههای مختلف اجتماعی و از طریق ایده، گفتمانسازی و رسیدن به شناخت و آگاهی مشترک بین طرفین صورت می گیرد.

حمیز گرونیگ و تادهانت از اساتید و نظریه پردازان علوم ارتباطات معتقدند متولیان روابط عمومی و اطلاع رسانی در دنیای مدرن امروزی آنچه را که نظریه پردازان رفتار سازمانی از آن بعنوان یک نقش متعهدانه و هوشمندانه نام می برند، اجرا می کنند و در جهت نوآوری و خلاقیت، توسعه درون زا، ایجاد فرصت های جدید، بستر سازی و استفاده بهینه از پتانسیل ها و فرصت های فرارو، نقش عمده و راهبردی ایفا می نمایند.

دستیابی به اهداف جامعه اطلاعاتی و توسعه دانایی محور در عصر حاضر که بر تولید اخبار، اطلاعات و دانش متکی است از اهمیت ویژه و اساسی برخوردار است. تنظیم ارتباطات افقی و سازمان یافته اجتماعی، رایانه و شبکه های اطلاع رسانی از اهرم های موثر و زیربنای تحولات و رسیدن به اهداف جامعه اطلاعاتی می باشند. مشخصه این جامعه ایده پردازی، اطلاعات و آگاهی محوری، فکرسالاری، اندیشه و عقلانیت محوری است و شالوده این مباحث بر مفاهیم و اصولی استوارند که در ذات خود متعالی، انسانی و مردمی باشند و چون در کنار آن مقوله دانایی محوری مطرح بوده به همین دلیل برخی از متفکران اجتماعی معتقدند جامعه ارتباطی به سوی جامعه معرفتی دچار تحول شده است.

 نهاد روابط عمومی می تواند نقش استراتژیک و موثری در ایجاد بسترهای اجتماعی و فرهنگی برای تحقق آرمان جامعه معرفتی با بهره گیری از توانمندیهای انسانی، ارتباطی، اجتماعی  و رسانه ای در جامعه داشته باشد. زیرا که مهمترین نقش آنها تولید اخبار و اطلاعات، بسط و گسترش اعتماد و آگاهی، گردآوری و پالایش اطلاعات و دانش، انگیزش مخاطبان و تقویت دیدگاهها، تکریم مخاطبین و ساماندهی ارتباطات اجتماعی می باشد و یکی از عوامل موثر در شکل دهی به رفتارهای اجتماعی در عصر حاضر رسانه های همگانی است یعنی اخبار و گزارشاتی که از طریق رسانه ها منتشر می گردد تا حدود زیادی به برداشت عموم و ترسیم واقعیت شکل می دهد. روابط عمومی ها نیز از منابع تغذیه خبری و فکری  رسانه ها، مرکز ثقل ارتباط سازمانها با گروههای اجتماعی و برون سازمان میباشند و با اقدامات و ابتکارات خود میتواند پاسخگوی نیازهای اجتماعی و خبری دانشگاهیان و مخاطبان، تقویت گفتمان و دیالوگ در عرصه افکار عمومی و حوزه همگانی، پیش بینی رویدادهای آینده و مطالبات مخاطبین و… باشند.

متاسفانه روابط عمومی بعنوان یک نهاد استراتژیک با چالش هایی رو به رو است که می توان به: عدم وجود باور و اعتقاد لازم و کافي در بين مديران سطوح بالاي جامعه و سازمانها در مورد جايگاه ، اهميت و خاصيت روابط عمومي، فقدان يک اتحاديه صنفي و حرفه اي فراگير و قدرتمند در سطح کشور متشکل از روابط عمومي هاي بخش خصوصي و دولتي، تقویت حيطه عملياتي و توانمنديهاي روابط عمومي در ابعاد درون و برون سازماني، ادغام روابط عمومي در سازمانها با ساير واحدها، كافي نبودن توليدات و داده‌هاي تخصصي در حوزه روابط عمومي، عدم دسترسي به امكانات و تجهيزات لازم و ضعف تخصصي كارگزاران روابط عمومي، ضعف در برنامه ريزي و اجرا ي طرحها، نداشتن استراتژي و چشم انداز مطلوب و مشخص ساليانه درون سازماني و برون سازماني، ناديده گرفتن روابط عمومي ها در برنامه هاي توسعه، فقدان تعامل سازنده ،مستمر و کار آمد بايكديگر و نهاد هاي مرتبط داخلي و بين المللي و… اشاره نمود که پویایی و توسعه کارکرد این نهاد مهم ارتباطی را با مشکلاتی مواجه ساخته است.

برای غلبه بر چالش های فرارو، حضور موثر و توانمند در جوامع اطلاعاتی و دسترسی به حجم وسیعی از این اطلاعات، توانمندسازی کارگزاران روابط عمومی از طریق تقویت امکانات، دوره های آموزشی و فرصتهای فرارو، گسترش روزافزون فناوریها و ابزارهای ارتباطی، تقویت بنیه علمی روابط عمومی، تشکیل اتحادیههای صنفی و تخصصی روابط عمومی های کشور، گسترش تعاملات جامعه روابط عمومی کشورها با نهادهای آکادمیک و تخصصی در سطوح ملی و جهانی و… ضروری بنظر می رسد.

روابط عمومی های نهادی منعطف، پویا و دارای پتانسیل های بالقوه و فرصتی استراتژیک برای بسترسازی جهت نیل به توسعه دانایی محور کشور می باشند، لذا توجه به این مقوله از اهمیت والایی برخوردار است.

کد خبر: 8299


۳ دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس: 5-21-2014 . 9:07 ب.ظ :

  فقط اصلاحات و ارتباطات

  پاسخ دهید

  • نژاد جهانی
   نژاد جهانی: 5-25-2014 . 1:16 ب.ظ :

   با سلام – مطلب بسیار با اهمیتی بود و پرداختن به محورهای فرا بخشی از جمله روابط عمومی در تمامی سازمانهای رسمی و غیررسمی اهمیت دارد و باید دانش عمومی هم در این زمینه ارتقا داده شود. از زحمت نگارنده سپاسگذارم

   پاسخ دهید

   • اسکندر مرادی
    اسکندر مرادی: 5-28-2014 . 2:07 ب.ظ :

    مطلب جالبی بود موفق باشید

    پاسخ دهید