شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 18th می 2014
9:53 ب.ظ
لزوم تغییر در الگوی مصرف گوشت سفید

جدال دامپزشکی سقز با مرغ فروشان غیرقانونی

طی هفته ی گذشته اداره ی دامپزشکی سقز چها ر مرکز فروش مرغ زنده را پلمپ کرد. به گزارش شارنیوز این مراکز عرضه ی مرغ در کوچه ی خیام واقع شده بودند که بنا به اظهارات رسمی به دلیل عرضه ی مرغ زنده و ایجاد الودگی و مزاحمت برای اهالی محل به درخواست دامپزشکی و توسط نیروزی انتظامی پلمپ شدند.

بسته شدن این چهار مرکز فروش مرغ زنده موجب شد بار دیگر مباحثی در مورد الگوی مصرف گوشت سفید در سقز و علاقه ی شهروندان به استفاده از مرغ زنده مطرح شود.CIMG1329

بر اساس امارهای موجود حدود هشتاد درصد شهروندان سقزی از مرغ زنده استفاده می کنند و تمایل کمتری به استفاده از مرغ پرکنده از خود نشان می دهند.این در حالیست که مسئولان ذیربط عرضه ی مرغ زنده را به دلیل ریسک بالا ممنوع کرده اند.

یک کارشناس دامپزشکی در این خصوص به شارنیوز گفت:مهمترین اسیب ایجاد شده توسط فروش مرغ زنده، عرضه ی مرغ بیمار و در نتیجه گوشت ناسالم است که بروز این مشکل در کشتارگاه های مرغ منتفی است. چرا که بعد از ذبح مرغ، سلامت گوشت ان توسط کارشناسان تائید شده و گوشت های الوده معدوم می شود. و با توجه به سهولت انتقال بیماری های دام به انسان از طریق گوشت الوده، سهل انگاری در این زمینه بسیار خطر افرین خواهد بود.

وی با اشاره به الودگی های زیست محیطی فروش مرغ زنده افزود: مراکز عرضه ی مرغ زنده یکی از عوامل تخریب محیط زیست و شیوع الودگی در اکوسیستم هستند، چرا که خونابه و سایر ضایعات تولید شده بر اثر ذبح مرغ ناسالم، بدون در نظر گرفتن  ملاحضات لازم دفع می شود.

وی تاکید کرد به لحاظ شرعی هم فروش مالی که از صحت و سلامت ان اطمینان حاصل نشود و موجب وارد امدن ضرری به افراد گردد، حرام است.

به گفته ی این کارشناس باید گوشت 24 ساعت بعد از ذبح در محیط سرد خانه نگهداری شود تا مواد شیمیایی موجود دران به طور کامل از بین رفته و اماده ی استفاده شود. این مسئله در مورد گوشت قرمز و سفید  هر دو صادق است. شنیده های شارنیوز حکایت از ان دارد که طی هفته ی اینده مراکز دیگری نیز تعطیل خواهند شد. 

 

کد خبر: 8308


۲ دیدگاه

 • مجنون 258
  مجنون 258: 5-19-2014 . 9:47 ب.ظ :

  جناب كارشناس عزيز
  آيا ميدانستيدكه:
  – عدم اعتماد مردم به كشتارگاههاي تحت نظردامپزشكي و سوابق و شايعه تخلفات در كشتارگاههاي منطقه، يكي از دلايل اصلي علاقه به استفاده از گوشت مرغ زنده ميباشد!!!!
  – ميشه بفرماييد كه موادشيميايي گوشت چطور در مدت 24 ساعت داخل سردخانه از بين ميرود يا خنثيٰ ميشود؟؟؟؟؟
  – اصلاً به ابعاد اشتغالزايي و تشكيل كسب وكار كوچك با سرمايه اندك براي خانواده هاي فقير فكر كرده ايد؟؟؟؟؟؟
  – ايكاش نسبت به ارتزاق وكسب رزق و روزي مردم مستضعف با احتياط واكنش نشان ميداديم!!!!!!

  پاسخ دهید

  • یحیی: 6-1-2014 . 7:46 ب.ظ :

   دراین که مرغ زنده موجب آلودگی می شودشکی نیست ومشکل مهمتراینکه تقریبا تمام افرادی که مرغ زنده می فروشندمرغها را درداخل حیاط خود یادرجوارخانه خود نگهداری می کنند که اولین مشکل رابرای خانواده خودشان فراهم می کند حالا اگرموضوع ارتزاق واشتغال یا ذائقه مردم است خوب ، مرغها راخارج ازشهر نگهداری کنند مردم این شهرخصوصا بچه ها چه گناهی کرده اند که مجبورند دریک مرغداری بزرگ به نام سقز زندگی کنند چون درتمام محله ها مرغ زنده فروشی با آلودگیها وبوی نامطبوع وچهره زننده اش وجود دارد ، بماند بیماریهای ناشی از آن مثل آنفولانزای مرغی وغیره

   پاسخ دهید