شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 19th می 2014
10:15 ب.ظ
گزارش شارنیوز از افزایش قیمت ارد و تاثیر ان بر پخت نان در نانوایی های سطح شهر

بازگشت نان به لیست مشکلات مردم

افزایش قیمت انواع نان قبل از اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها مطرح بود و این روزها که برخی از کالاها و حامل های انرژی دستخوش افزایش قیمت شده اند، تعیین  قیمت نان یکی از مسائلی است که ذهن شهروندان را به خود مشغول کرده و اختلالاتی را هم در تهیه و توزیع نان شهروندان به وجود آورده است.

   این روزها شاهد صحنه هایی از ازدحام شهروندان در نانوایی ها هستیم که تعدادی از آنها با دست خالی و یا با نانی کمتر از تعداد مورد استفاده شان از نانوایی بر می گردند. شارنیوز برای پیگیری این مشکل به چند نانوایی در سطح شهر مراجعه کرده و علل این ازدحام را جویا شده است.

   تعدادی از نانوایی ها مشکلات خود را چنین مطرح کردند: سهمیه ی آرد ما در چند هفته ی اخیر کاهش چشمگیری پیدا کرده است تا جایی که حتی روزانه قادر به تأمین نان مشتریان حوزه ی خود نبوده و  تعداد زیادی از مشتریان مان دست خالی نانوایی را ترک می کنند.

لازم به ذکر است قیمت هر کیسه آرد سهمیه ای 22 هزار و هشتصد تومان است که سهمیه درنظر گرفته شده برای تعدادی از خبازی ها، جوابگوی همه نیاز روزانه آنها نیست و مابقی آرد مصرفی خود را از طریق کارخانه های آرد سطح شهر تامین می کنند. پیش از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها هر کیسه آرد در بازار آزاد 32 هزار و هشصد تومان بود که این مبلغ هم اکنون به 50 هزار تومان افزایش یافته است.

این افزایش قیمت موجب کاهش سود نانوایی ها شده و تعدای از آنها تمایلی به خرید از بازار آزاد ندارند و بعد از اتمام آرد سهمیه ای، پخت نان را متوقف می کنند.

   این نانوایی ها همچنین اظهار داشتند که با وجود تصمیم اتحادیه جهت افزایش قیمت نان و یا افزایش سهمیه ها و مراجعات مکرر به فرمانداری و شورای آرد ونان، هنوز تصمیم جدیدی در این خصوص گرفته نشده و فعلا اوضاع به همان منوال است.

   در این میان کارگران نانوایی نیز نارضایتی خود را از عدم افزایش دستمزد خود به نسبت سال قبل ودر بعضی موارد نسبت به دو سال قبل ابراز کردند. که با توجه به افزایش تورم این مسئله مشکلات معشیتی فراوانی برای آنها به وجود آورده است.

   مهم تر از همه مردمی هستند که از طرفی مخالف افزایش قیمت نان هستند و از طرفی نیز در تهیه ی نان مورد نیازشان که برای برخی خانوارها قوت غالب به شمار می رود،  با مشکل مواجه شده اند، طوری که در بسیاری از موارد برای تهیه ی نان مصرفی روزانه ی خود جدا از صرف وقت بسیار در صف های طولانی ،به چند نانوایی مراجعه می کنند و در نهایت هم دست به دامان دکه ها و مغازه هایی می شوند که نان رابه صورت بسته بندی شده و با قیمت آزاد می فروشند

 

کد خبر: 8318


۶ دیدگاه

 • مجنون 258
  مجنون 258: 5-20-2014 . 6:55 ب.ظ :

  به این میگن کنترل تورّمممم!!!!!!!!
  چه پُر توقع شدن این مردمممم!!!!!!
  به حق چیزای نشنیده و ندیده و نبیده و نفيره!!!!!!
  بذار کارگر نانوایی پاي تنور از گرسنگی بمیره!!!!!!،
  مگر نه این رئیس شهر ما خیلی بصیره.
  چون حقوق آقای رئیس و رؤسا هیچ تغییری ندیره!!!!!!
  هنوز همان حقوق سه سال پیش و میگیره!!!!!!!!!!!!
  مجنون بیخود فکرش به این درگیره!!!!!!!!
  بالاخره این تصمیم اَخیره!!!!!!
  اَخیره آی اَخیره!!!!!!
  سه رمووقولانج هه ر بؤ پیاوی فه قیره!!!!!!!!!!
  (مامه خه مه)

  پاسخ دهید

  • آبادانی
   آبادانی: 5-20-2014 . 9:38 ب.ظ :

   با این تیتری که زدی ما هم اعلام می کنیم که دلواپس نان هستیم.
   امید است که بعد از حل و فصل موضوع هسته ای با آمریکای جهان خوار ٰ بتوان در عرصه نان هم به تفاهم رسید البته با 5+1 . که می شود همان 6

   پاسخ دهید

   • جعفر
    جعفر: 5-23-2014 . 9:17 ب.ظ :

    متاسفم برای خودم که بد جایی متولد شدم…

    پاسخ دهید

    • saaid
     saaid: 5-25-2014 . 11:05 ب.ظ :

     بابا نان داد(قدیم)
     نانوا ازبابا خوشش نیآمد نان نداد.
     بابا پارتی ندارد،پس نان ندارد.
     باباپول اضافی ندارد پس نان ندارد.
     بابا درصف کاذب ایستاد وازغصه جان داد.(این هم جدید)

     پاسخ دهید

     • سيران
      سيران: 6-2-2014 . 5:51 ب.ظ :

      بد بخت مردمى هستن كه در اين شهر زندگى مي كنند مسؤول جان مردم چه كسى است رئيس ورؤساء كه همه چيزشون مفته وبراشون ميبرن در خونه شو ن ومىگن بأيد مردم را به بهـشت برد!!

      پاسخ دهید

      • احمد
       احمد: 8-3-2014 . 6:37 ق.ظ :

       دوست عزيز ى كه درهركاسه اى قاشق ميشويد داستان سليم قباغت راشنيد ى مى كوبند درروستاى كلكته حوزه بوكان فردى بوده به اسم كاسلبم ابن بيچاره عادت داشته درهمه مسايل دخالت كندازجمله اكردونفر باهم دركير مى شدند بدونه اينكه موضوع به وى ربط داشته باشددخالت مى كرد دونفردركيرشده ام دستشان درد نكند حسا بى كا سليم كتك مى راكتك مىزدند دستشان درد نكند راستى نان درتركيه هر قرسش هفتصد تؤمان است ايا مىدانيد يك ونيم برابر نياز شهرستان أرد تقسيم ميكردد

       پاسخ دهید