شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Tuesday، 20th May 2014
11:00 pm
۴۰ قطعه اشیاء تاریخی زیویه سقز در موزه سنندج جانمایی شد

نمایش مهمترین آثاری که اجدادمان در زیویه به جای گذاشتند+عکس

۴۰ قطعه از اشیاء تاریخی که در موزه ملی ایران نگهداری می‌شد امروز رونمایی شده و در موزه سنندج در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم  40 قطعه از اشیاء تاریخی که در موزه ملی ایران نگهداری می‌شد امروز رونمایی شده و در موزه سنندج در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در حاشیه برگزاری این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های جمعی اظهار کرد: این آثار شامل 40 قطعه اشیاء تاریخی کشف شده مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در قلعه باستانی زیویه سقز و متعلق به موزه ملی ایران است که به مناسبت روز جهانی موزه به موزه سنندج انتقال یافته و در معرض دید عموم مردم قرار گرفته است‌.

علیرضا آذرشب گفت: این آثار شامل آثار سیمینه و زرینه، سفال و مفرغ بوده که مربوط به هزار اول قبل از میلاد است.

وی افزود: این آثار زیر نظر کارشناس مرمت موزه ملی بازبینی و مرمت شده  و به مدت یک ماه در معرض دید مردم شهر سنندج قرار می‌گیرد و پس از یایان یک ماه به موزه ملی ایران بازگردانده خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی کردستان خاطرنشان کرد: این آثار تاریخی دارای فرهنگ و هنر غنی هستند، چرا که  نماد شیر و عقاب  فقط مختص به قلعه تاریخی زیویه و حسن لو است و دارای ظرافیت و زیبایی خاص و منحصر به فردی است.

 

 zevehm (12)

zevehm (4)


zevehm (5)

zevehm (6)

zevehm (11)

zevehm (10)

zevehm (13) 

zevehm (2)

zevehm (15)

zevehm (7)

کد خبر: 8329


نظرات:

 1. اولا خوشحالم كه آثار باستاني شهرتاريخي سقز را كه نماد فرهنگ وباستاني بودن اين شهر رانمايش ميدهد رانظاره ميكنم…دوما تاسف زيادي خوردم كه چرا نبايد اين آثار زيبا وبه جامانده از اجدادمان را در شهرسقز نبينيم…
  حيف وصد حيف….فقط بايد به حال شهرمان وتاريخي كه داريم و…..چشمهايمان اشك باران شود

 2. باسلام

  من به نوبه ی خودم از کلیه دوستان بابت اینکه اثار اجداد ۳۰۰۰ ساله خودرا در شهردیگری شاید ببینید معذرت می خواهم ، من شرمنده م که از باب بی مسولیتی مسولین سقز با ان همه قدمت موزه ندارد ، تازه اینا که چیزی نیست اقا من شرمنده م که کرفتو رو هم از لبست اثارسقز خارج کرده و به دیواندره دادند ، دوستان این مسایل اصلا به اقای بیگلری وفرماندار محترم و بقیه دوستان ربطی نداره …
  یه پیشنهادعالی برای این عزیزان . … لطف کنید بی مسولیتی وبی لیاقت یتان را بیشترکنید تاشاید زیویه روهم به شهر دیگری بدهند تا مجبور نشید همچین پیام هایی رو بخونید به امید انروز

 3. متاسفانه بنای دژ باستانی زیویه از حفاظت و مرمتی اصولی برخوردار نمی باشد و در اینده ای نچندان دور اثری از ان باقی نخواهد ماند ، مسئولین فکر چاره باشند والا اثار زیویه خیره کننده است !

 4. mu kandan az hers ghanimate!k

 5. چه عجب حداقل اینارو واسه شهرمون گذاشتن…

 6. حیف از اینكه چند ده‌ برابر آن از مان شاه تا بحال توسط مافیاهای وابسته‌ به … و… از كردستان و از ایران خارج شده‌ و معلوم نیست حتی به نام ملت و كشور دیگری نیز ثبت نشده‌ باشد!

 7. جالب است با اینکه این همه قدمت داریم هنوز فرهنگ شهرنشینی نداریم…

 8. آثار زيويه با قدمتي سه هزار ساله واقعا حيرت انگيز است
  روش هاي غالكاري در آن دوران و بدست آوردن اين فلزات گرانبها جان هزاران نفر رو در ملغه كاري و جدا سازي طلا از خاك بوسيله جيوه گرفته و امروز اينقدر قدر نشناسانه ب دور از اين ديار زينت بخش موزه هاي دنيا ميباشد

 9. با سلام.ایکاش آینده و حالی نبود.زیرا انچه که باید میشد شده است و ما تنها نظاره گر و تماشاچی هستیم.دلیل ضعیف بودن بستر فرهنگ هم همین است که ما انسان هایی مصرف گرا هستیم و بس.