شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 23rd May 2014
11:57 am

تصاویری از تشیع پیکر عباس کمندی به روایت خبرگزاری ها

 پیکر استاد مرحوم عباس کمندی از ساعت 18 بر روی دستان مردم فرهنگی سنندج از مقابل مسجد ملاویسی تا انتهای بلوار کردستان تشییع و سپس روانه بهشت محمدی سنندج شد.

عباس کمندی متولد سال 1331 در شهر سنندج است، از همان سنین کودکی با ادبیات فولکلور کردی آشنا شد و آثار نبوغ وی برای آشنایان نمایان شد. 

وی در سن 16 سالگی به شعر سرایی، قصه نویسی، قصه پردازی مشغول بود، به گفته خود وی از هیچکس تقلید نکرده و سبک مخصوص به خود را دارد، سال 1349 در سن 18 سالگی در یک مسابقه داستان نویسی در رادیو سنندج مقام اول را کسب کرد و با توجه به کسب این مقام، توسط مدیر وقت رادیو به کار در رادیو سنندج دعوت شد. 

در سال 1350 پس از شرکت در یک شب شعر، مسوولیت ترانه سرایی خانه فرهنگ و هنر به عهده وی گذاشته شد، تا سال 1356 حدود 95 درصد ترانه هایی که در رادیو سنندج ضبط می شد از خانه فرهنگ و هنر ارایه می شد. 

عباس کمندی پس از انقلاب، با همکاری گروه ˈکامکارهاˈ کارهای جدیدی را شروع کرد. 

سبک اشعاری آهنگ های عباس کمندی عاشقانه است و بیشتر آنها از شاعران هورامان گرفته شده است و تا کنون از وی آهنگی راجع به جنگ و کشتار و خون ریزی ثبت نشده است. 

سرودن اشعار بیش از 150 ترانه، ساخت و اجرای بیش از 60 آهنگ و ترانه، اجرا و ارایه مجموعه آهنگ های گلاویژ، پرشنگ، اورامان و کیژی کورد در 3 شماره، گردآوری مظاهر فرهنگ فلکلوریک (فرهنگ مردم)، 

گردآوری و تحقیق زندگی نامه شخصیت های کرد و تبدیل آن به فیلمنامه از آن جمله سنجرخان، سید عطا کل، زندگی پهلوان حسین گلزار کرمانشاهی، غارت آثار زیویه و میر نوروزی از جمله فعالیت های عباس کمندی در طول 62 سال زندگی هنری اش است. 

اسب، یک سبد علف، پرواز در قفس، ارثیه مامه رحیم، عضو جدید اوپک، نبرد رمادیه، کوچه سرخ، کاروانسرا، وکیل اول، قلم و شیطان و پهلوان پنبه از جمله فیلم نامه های عباس کمندی هستند. 

از عباس کمندی علاوه بر چندین برنامه تلویزیونی، کتاب های دیوان شعر کردی و فارسی، جمع آوری اشعار دیوان میرزا شفیع، ورزش باستانی و پهلوانان کرد، زندگی نامه سید علی اضعر کردستانی، اورامان، رمزگشایی در مظاهر فرهنگی و گردآوری اشعار هیجایی ایرانی قبل از اسلام به یادگار مانده است.

 

kamandi (6)

kamandi (12)

kamandi (11)

kamandi (7)
kamandi (8)

kamandi (5)

kamandi (1)

kamandi (2)

 

کد خبر: 8397


نظرات:

 1. رووحی شاد.

 2. این واقعه را به جامعه هنرمندان کردستان و خانواد این هنرمند بزرگ تسلیت میگویم روحش شاد .

 3. هنرمندي حقيقي بود
  براستي يادش گرامي و روحش شاد

 4. روحش شاد وراهش پررهرو باد.براستی ضایعه بزرگی برای مردم هنرپرور کردبود زیرا ما یک نفر را نه-بلکه صدهزار رااز دست دادیم(یکی مرد جنگی به از صدهزار)ایشان حق بزرگی برگردن مردم وفرهنگ منطقه داشتند وبراستی دین خود را بر درقبال فرهنگ وهنر این مرز وبوم بخوبی ادا کرده اندواگر اینچنین نبود:اینگونه در صدر اخبار مهم مناطق کرد نشین این روزها قرار نداشت؛به هرجایی می رویم صحبت از فوت بزرگمرد ترانه های کردی است ٰاستادی بی بدیل که در سبک وسیاق وی شاید دیگر نبینیم . مردی فراتر از هنر (چون یک هنر تاب مقابله با وی رانداشت)ٰ مهمترین خصوصیتش پژوهش درهنر بود واین را مطالب بالا گواهی میدهند.روحش شادباد.

 5. حقا که ایشان هنرمند به تمام معنا بودن روحش شاد.

 6. ریز وسلاو بو ماموستای بهر ز کورد روحی به جهنت به رین شاد

 7. رۆحی ئه‌و هونه‌رمه‌نده نه‌مره شاد بێت. ده‌ستی شارنیوز خۆش بۆ ئه‌م بابه‌ته که به جوانی ئاماژه‌ی به به‌رهه‌م و ژیانی هونه‌ری مامۆستا که‌مه‌ندی کردووه.

 8. با عرض تاثر فراوان , فوت استاد بزرگ شعر,ادب,موسیقی وآواز,نقاشی,نگارش,تاریخ شناسی ,نمایشنامه و فیلمنامه ,هنرمند نامی کرد جناب ” عباس کمندی ” داغی جاودان بر دل تمامی کردهای سراسر جهان گذاشت…این داغ بزرگ را به تمامی مردم کردستان ,هنرمندان ,هنردوستان وخانواده ایشان تسلیت عرض مینمایم…”یادت دردلمان جاودان خواهد ماند”

 9. روحی شاد . واقعا کرد بود

 10. پیاو بوو پیاو

 11. زور به داخه وه
  زور دل ته زین بو. هیوادارم به هه شتی به رین جیی بی.

 12. روحش شت و یادش گرامی

 13. به نوبه خود به تمام کردان تسلیت گفته از قدرشناسی مردم فرهنگ شناس سنندج متشکرم . داخ و هزارداخ بو کاک عباس.

 14. به راستى يادى له دله كانا امه نتو

 15. به داخه وه …
  زور دلته زین بوو
  روحی شاد بی

 16. روحش شاد
  کاش اونقدر ملت مرده پرست نبودیم اصلا انگار تو خون ورگ ماست بخاطر از دست داده هامون جمع بشیم ومجلس بگیریم ولی تا زنده بود نهایت نهایتش تو تلویزیون صداش پخش می شد وبس چه خوب بود اگه زنده بود اینطوری به دیدنش می رفتن با وجود اونهمه مریضی اش در صورتی که رفته بود هه ولیر خیلی بیشتر از اینا ازش استقبال کردن وبرای سلامتیش تلاش کردن …
  کاش از این همه عادت دست می کشیدم این حضور وقتی معنا پیدا می کرد که خودش این شور رو حضوری می دید.

 17. روحی به بهشتی برین شاد بیتوه

 18. یادی گرامی ورحی شاد به به زودی منتظر ترک رپ کوردیه به زوان دایکیمان بن بو ولاته سنه