شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 24th می 2014
9:57 ب.ظ

“هاله نور” در آسمان سقز

یک شیء نورانی برای دقایقی در آسمان سقز پدیدار شد و تعجب شهروندان  را برانگیخت.

خبرنگار شارنیوز گزارش می دهد چند شب قبل حوالی ساعت 9  وجود شیئ نورانی در اسمان  سقز مایه ی حیرت شهروندانی شد که به طور اتفاقی ان را اسمان  دیدند. این شیءبا فاصله ی کمی  در آسمان شهرهای تبریز و ارومیه هم دیده شده بود و رویت آن بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت.

رسانه های سراسری اعلام کردند ظهور این هاله‌ ی درخشان در شمال غربی ایران  که سبب انتشار شایعه‌های بسیاری شده،  تنها مربوط به آزمایش موشک بالستیک روسی بوده است.

عکس از محله "ته پی مالان" گرفته شده است

عکس در محله “ته پی مالان” گرفته شده است

 

همان شیء در آسمان تبریز

یک کارشناس علوم فضایی در این باره گفت: «ساعت مشاهده در مقایسه با زمان غروب خورشید در منطقه، شکل و ظاهر پدیده رویت شده و بزرگی منطقه رصد، شکی باقی نمی گذارد که ما با یک پدیده مداری روبرو بوده ایم. پدیده ای که با توجه به تجربیات و مشاهدات قبلی حدس زده می شود به مخزن سوخت مراحل پایانی یک پرتاب کننده فضایی یا موشک بالستیک دوربرد تعلق داشته باشد. محل وقوع آن به احتمال زیاد در ارتفاع خیلی زیادی رخ داده که در آن ساعت از شب هنوز نور خورشید به انجا می رسیده است و بنابراین بازتاب آفتاب از گازهای رها شده از مخزن سوخت، منظره رعب آور یا شاید زیبای شامگاه سه شنبه در غرب ایران را پدید آورده است.» 

موشک‌های بالستیک از لحاظ ساختار بسیار به موشک‌های فضایی نزدیکند و از طبقات فوقانی جو عبور می‌کنند. یزدان پناه در پاسخ به سرمنشا این پدیده به ماهنامه نجوم گفت: «‫با توجه به موقعیت مکانی سکوهای پرتاب فضایی، به نظر نمی رسد پدیده مورد مشاهده حاصل پرتاب فضایی بوده است و بیشترین احتمال ممکن به ازمایش موشکهای بالستیک روسی مربوط می شود.‬» 

با اطمینان از منشا موشکی این پدیده، تحریریه نجوم در جست‌وجوی منشا اصلی آن، مطلع آزمایش موشک بالستیکی روسیه در شب گذشته شد. این موشک بالستیک با نام RS-12M Topol ICBM از پایگاه Kapustin Yar در شمال غربی دریای خزر در ساعت 21 و 38 دقیقه سه شنبه (ساعت 17 و 8 دقیقه گرینویچ) و در قزاقستان هدف موشک ضدبالستیک «ساری شاگان» قرار گرفت. زمان حرکت این موشک بالستیک و خط سیر آن با گزارش‌های دریافتی در ماهنامه نجوم تطابق کامل دارد.

 

کد خبر: 8424


۴ دیدگاه

 • سقزی
  سقزی: 5-25-2014 . 5:41 ب.ظ :

  سلاو و ریز:
  شارنیوز گیان به‌لی منیش له هه‌مانت کات دا ئه‌و شته‌م بینی و هه ندیک له دوستانم ئاگادار کرده‌وه. ده‌ستیشم دایه کامیراکه‌م به‌لام له به‌ر تاریکی شه‌و نه فیلم و نه وینه هیچم بو تومار نه‌کرا. پاره‌که‌ش به‌هه‌مان شیوه ئه‌وه‌ له ئاسمانی سه‌قز بینرا.
  به‌لام تو خوا باسه‌که‌ی ئاموزش و په‌روه‌رش مه‌خه‌نه په‌راویز با نه‌تیجه‌یه‌کی لی بگرین.

  پاسخ دهید

  • ورووره
   ورووره: 5-29-2014 . 9:30 ب.ظ :

   موشک بالستیک چیه دیگه.این همان هاله نور رئیس جمهور قبلی پرزیدنت احمدی نژاده.مگر نشنیده اید که بعدازجداشدن فّرایزدی ازجمشید.اون فرسرگردانه ودر بدن هیچ شخصیت دیگه ای حلول نیافت حالا ای همون نسخه مشابه فّر جمشیده که سرگردانه.

   پاسخ دهید

   • سقزی
    سقزی: 6-2-2014 . 10:21 ب.ظ :

    گفتیدهاله نوربی اختیاریادهاله نوراحمدی نژادافتادم .شایدم هاله نوراون باشه

    پاسخ دهید

    • ع ح