شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 1st ژوئن 2014
11:26 ق.ظ

دونده های کردستانی و ماجرای سفر نافرجام به “بم”

 تصور کنید با مینی بوس از کردستان به شهری در چند کیلومتری کرمان سفر کنید و بعد ازاین مینی بوس سواری طولانی و فرساینده، به پیست دو میدانی برده شوید تا با حریفانتان که احتمالا با بهترین امکانات در مسابقه حاضر شده اند، به رقابت بپردازید. به طور حتم بهترین قهرمانان هم از خیر حضور در چنین رقابتی می گذرند و این دقیقا اتفاقی است که برای تیم پرستاره ی دو میدانی بزرگسالان استان کردستان افتاد.

تیم دو میدانی استان کردستان که جمعی از بهترین ورزش کاران ایران همچون “حسن فرداد” از سقز و”سیروس باوفا” از سنندج را به همراه دارد، قرار بود روز سه شنبه ی گذشته، در مسابقات کشوری دو میدانی در “بم” شرکت کند، که  جزئیات ان در ادامه خواهد امد، به دلیل نابه سامانی در تدارکات و ناهماهنگی در  فرایند اعزام، در نیمه ی راه از سفر منصرف شده و عطای کسب مقام در این دوره را به لقایش بخشیدند.

  با توجه به حضور درخشان کردستان در این نوع مسابقات که معمولا با کسب مقام همراه است ،توقع فراهم اوردن امکاناتی اولیه، توقعی بی جا نیست. شرح انچه را که بر ورزشکاران رفته است از زبان یکی از اعضای تیم  (مسعود شادروان)در ادامه بخوانید:

استان کردستان  ازسالها پیش حضور پر رنگی در مسابقات دومیدانی بزرگسالان کشوری داشته است و چند نفر از دوندگان این استان در مسابقات آسیایی و حتی جهانی نیز شرکت کرده و در رده سنی های مختلف  مدال آور بوده اند که از جمله این قهرمانان می توان به آقای حسن فرداد از سقز و قهرمان استوره ای شهر سنندج آقای سیروس باوفا اشاره کرد.  اینجانب افتخار داشته ام که در چند دوره گذشته همراه این بزرگواران در رده های سنی اول ودوم در مسابقات کشوری شرکت نمایم. در این چند دوره به اتفاق دریافتیم که اداره کل استان  کمترین توجهی به این مسابقات و این تیم ندارد و نگاه آنها تا حد زیادی تحقیر آمیز است. این تیم همواره باکمترین امکانات نسبت به تیم های استان های دیگر اعزام شده است. برای نمونه در حالی که سایر تیم ها با پوشش ورزشی مناسب و یک دست و با وسیله نقلیه باکیفیت حضور می یابند، تیم کردستان با وسیله نقلیه کرایه ای و لباس نامناسب حضور یافته است. به طوری که در این سه دوره که بنده افتخار حضور در مسابقات کشوری را یافته ام فقط یک بار لباس مناسب به ما داده اند و در بیشتر موارد حتی اندازه آنها با تن ورزشکار متناسب نبوده است.

امسال نیز در روز جمعه گذشته(2 اردیبهشت 93) مسابقات قهرمانی استان برای انتخاب نفرات برتر و اعزام برای قهرمانی کشور در شهر کامیاران در اوج بیامکاناتی برگزار شد. قبل از ظهر روز یکشنبه 4 اردیبهشت به ما اطلاع دادند که ساعت 4 بعدازظهر در سنندج حضور داشته باشیم تا برای مسابقات قهرمانی کشور که در روز سه شنبه 6 اردیبهشت که در شهر بَم برگزار می شود عازم شویم. در وقت مقرر حاضر شدیم . به ما گفتند ” که مینی بوسی که برایتان کرایه کرده بودیم به خاطر طلب کرایه بیشتر از رفتن منصرف شده است و تنها 1 میلیون و پانصد هزار تومان برای اعزام تیم شش نفره به شهر بم در استان کرمان هزینه شده است لذا می توانید خودتان با اتوبوسهای بین شهری در ترمینال به اصفهان و سپس با کورس دیگری به کرمان واز آنجا هم به بم بروید” به خاطر پیش بینی مشکلات احتمالی در مسیری که بیش از 26 ساعت راه است، به این نتیجه رسیدیم که رفتن با اتوبوس بین شهری مناسب نیست. در آخرین لحظات موفق شدند مینی بوسی را با مبلغ 1 میلیون و یک صدهزارتومان کرایه کند. و چهارصد هزار تومان می ماند برای هزینه بین راه برای  شش نفر همراه با راننده ! به ما گفتند از خودتان هزینه کنید ولی تضمینی برای باز پرداخت آن وجود ندارد.

بالاخره حوالی ساعت  8 عصردر حالی که ما در مجاورت یکی از پارکها  منتظر بودیم، مینی بوس مورد نظر با باری که زیر صندلی هایش جاسازی کرده بود  از

راه رسید!  ما را سوار کرد و برای تخلیه بار ما را هم به نقاط مختلف شهر می برد. از راننده که یک جوان بود سوال کردیم که آیا راننده کمکی هم

دارند؟ در جواب گفتند که فقط خودشان رانندگی می کنند!. نمی توانستیم ریسک سفر با چنین وضعیتی را قبول کنیم  که می توانست عواقب وحشتناکی داشته باشد لذا بهتر دیدیم از خیر شرکت در این مسابقه بگذریم. این در حالسیت که خیلی از استانهای دیگر با بهترین امکانات  همچون سفر با هواپیما ویا خودروهای راحت و استاندارد تیم خود را اعزام کرده بودند.

لازم به توضیح است :

1)      هیئت ورزشی مرتبط بودجه خوبی در اختیار دارند ولی به گفته خوشان به خاطر پاره ای1 و به دستور مقامات بالاتر نمی

توانند برداشت کنند.

2)      در سالهای گذشته اعزام های ورزشی با هزینه هنگفت  حتی به کشورهای آمریکای جنوبی و….صورت گرفته که افراد اعزامی لزوما ورشکار هم نبوده اند.

3)       به باور اینجانب آقای حامد جولایی آدم دلسوزی هستند ولی کاش از شرایط موجود  خبر داشتند .به خصوص از شیوه اعزام تیم ما مطلع می بودند.

 1. مشکلات پیش آمده!!! []
کد خبر: 8562


۷ دیدگاه

 • ورووره
  ورووره: 6-1-2014 . 11:35 ب.ظ :

  پسرم غصه نخور ، غصه ی توسرمیاد،لب توخندون می شه.(ایشالله چاک ده بی).
  (ای نابی)

  پاسخ دهید

  • حه مه
   حه مه: 6-2-2014 . 8:36 ق.ظ :

   دوست عزیز !!
   اگر برای خرید به مرزهای کشور همسایه می رفتید همه چیز در اختیارتان می گذاشتند شما هم از این به بعد نگویید به مسابقات می رویم (هرجند مخالف دروغ هستم آن هم از نوع مصلحتی اش ) ولی فقط به خاطر امکانات رفاهی سفرهای ورزشی مصلحتی بگوید می رویم تریاک و هیروئین بیاوریم بعد راننده را وادار کنید شما را به مقصد برسانند آن وقت ،هم کارماشین ربایی را یاد می گیرید هم کار پلیسی می کنید
   یاد بگیرد از این به بعد عدالت است ، چکار می شود
   کرد امکانات می خواهید و راهش را بلد نیستید !!!!!!!!! یاد بگیرید تاکی از این خُل بازی ها!!!!!!!!!!!!

   پاسخ دهید

   • نه که روز
    نه که روز: 6-2-2014 . 1:55 ب.ظ :

    ضمن سلام و معذرت خواهی شدید از خوانندگان عزیز و ابراز تأسف از این نامردی و ناجوانمردی و اظهار همدردی با پیشکسوتان بزرگوار ریدم توی هیأت دو میدانی و ننگ بر آنها و اگر نمی توانندحداقل غلطی برای حفظ مقامهای بدست آمده ی قبلی که به به و چه چهش را به نام خودشان می کنند درِ هیأتشان را گل بگیرند و بروند جایی دیگر خدا روزیشان را برساند.

    پاسخ دهید

    • كۆنه‌ ڕاوچی
     كۆنه‌ ڕاوچی: 6-3-2014 . 7:13 ب.ظ :

     زۆر به‌ داخه‌وه‌م بۆ ئه‌و بێحورمه‌تییه‌ی به‌م دۆستانه كراوه‌ و بۆ ئه‌وه‌ی بڕێك له‌ هاوزمانه‌كانمان كه ده‌بنه‌ به‌رپرس و كاربه‌ده‌ست له‌به‌ر ناوێك یان نانێك(به‌زیادم نه‌كرد) حازر ده‌بن ئاوا كه‌ڕامه‌تی خۆیان و هاوزمانانیان بڕوات. هه‌ی خوێڕییانه‌ بۆ تف ناكه‌ن له‌و مه‌قامه‌ و له‌سه‌ر هه‌ق نایه‌نه‌ جواب؟! شتێكی تریش ئه‌وه‌یه‌ به‌ خوداوه‌ندی خودا قه‌سه‌م ، ته‌نانه‌ت بۆ كورد پێیان ناخۆشه‌ له‌ ئه‌خباری هه‌وا و ڕێگه‌وبان و له‌ ناو كتێبی جوغڕافیاشدا ناومان بێنن، جا چۆن بن كلكیان ناتۆزێته‌وه‌ كاتێك شێره‌ پیاوانمان مه‌قامی ئێران و جیهان به‌ده‌ست بێنن! كه‌واته‌ ئاوه‌ها به‌رد ده‌خه‌نه‌ سه‌ر ڕێگایان…

     پاسخ دهید

     • نوید محمدی
      نوید محمدی: 6-3-2014 . 11:11 ب.ظ :

      با سلام قابل توجه اقای خاکی لطفا کاری کنید بلای که برسر پیشکسوتان امد به سر جوان زحمت کش شهرمان سینا محمدی نیاد وزحمات جوان با اخلاق شهرمان به هدر نرود

      پاسخ دهید

      • ئاگرین
       ئاگرین: 6-4-2014 . 12:27 ق.ظ :

       ده ی توخوا هیشتا لیتان حالی نه بوه ئه م ………… …. وه ک مروف تمشای ئیمه ناکه ن. به لام خور تا ئه به د له پشت هه ورا نامینیت.

       پاسخ دهید

       • هێمۆ: 6-9-2014 . 6:25 ب.ظ :

        بۆ به‌رێز كاك مه‌سعوود
        من له‌ دیرۆكی گزنگا گورگی ناخم ڕاچه‌ نیوه‌
        كێوماڵی ڕۆحی خۆم كرد تازه زانیم وا هه‌ تیوه‌.

        پاسخ دهید