شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Wednesday، 4th June 2014
12:54 pm

مشکلات تامین درآمد پایدار در شهر سقز                          

نویسنده ی مقاله
باقی رحمان پور - عضو شورای شهر

  شهر سقز با وجود پتانسیل های زیادی از جمله اینکه: شاهراه ارتباطی میان استانهای غربی و شمال غربیست و به دلیل داشتن طبیعت بکر و زیبای آن و وجود جوانان فعال و تحصیل کرده (متاسفانه بیکار) فراوان می تواند مرکز ثقل توسعه استانی قرار گیرد و برای این توسعه نیازمند فعالیت مضاعف مدیران در زمینه های مختلف شهری- صنعتی و اجتماعی است. در این میان توسعه شهر و ایجاد طرح ها و پروژه های عمرانی راهکاری موثر برای شکستن سکوت اقتصاد شهری میباشد. چون نه تنها می تواند باعث گسترش زیبایی و آبادانی شهر و جذب توریست و گردشگر گردد بلکه موجب جذب نیروی کار متشکل از جوانان بیکار سطح شهر و کاهش معظلات اجتماعی شهری گردیده و به دنبال آن عواقب و پیامدهای مثبت دیگری را هم ایجاد می کند.برای اجرای چنین طرح ها و پروژه های درآمد زایی شهرداری ها موظفند که تا حد توان خود اقدام نموده تا آنچه را که شایسته یک شهروند شهری است عاید همشهریان خود نمایند . اما برای انجام چنین پروژه هایی به دلیل محدود بودن اعتبارات شهرداری ها شهرداری باید به صورت مشارکتی با سرمایه گذاران بخش خصوصی وارد عمل شود یعنی پروژه هایی که در سطح شهر اجرا می شوند و جنبه مالی دارند به خاطر محدودیت منابع مالی شهرداری باید به سرمایه گذار خصوصی واگذار شود تا سرمایه گذار با داشتن احساس امنیت و رعایت جنبه های مختلف اقدام به سرمایه گذاری کند.

توسعه راه ها و حمل و نقل جاده ای- هوایی- ریلی و توسعه ی زیر ساختهای گردشگری بویژه مراکز اقامتی و تفریحی و رفاهی گسترش عمران شهری و ایجاد زیر ساختها در این حوزه ها زیبا سازی اماکن شهری از موضوعاتی هستند که سرمایه گذار در نگاه اول برای انتقال سرمایه خود به آن می اندیشد که متاسفانه سقز در این امر مهم دارای کاستی های فراوانی بوده شهر سقز از نظر فضاهای تفریحی و سیاحتی و توریستی و هنری و موزه ها وپارک ها و باغ ها و مجتمع های سیاحتی و اصلاح هندسی میادین و پیاده روها و خیابانها و پایانه های مسافربری و… دارای کمبودهای فاحشی است و در این زمینه نیازمند اجرای کارهای زیربنایی و اساسی میباشد که مشارکت همه جانبه شهرداری ها و شهروندان و سرمایه گذاران می تواند کمک موثری برای اجرای این کارها باشد در این راستا شهرداری سقز با اجرای طرح هایی سعی در پر بارنمودن منظر شهری می نماید که این سهم نیازمند مساعدت و همیاری سایر اقشار و سرمایه گذاران محترم و همچنین نگاه جدی مسئولان و مدیران و صاحب نظران دولت تدبیر و امید می باشد تا از نگاه سرمایه گذاران چه داخلی و چه خارجی دور نشده و موجبات جذب آنان را فراهم بیاورد. شهر ما به دلیل تشابه وضعیت جغرافیایی و اقلیمی و داشتن پیشینه ی تاریخی با اکثر شهرهای توسعه یافته استانهای همجوار می تواند همگام با قطار توسعه این گونه شهرها حرکت کند تا به شهری آرمانی و ایده ال که لایق جمعیت چند صد هزار نفری آن است برسد.

متاسفانه در شهر سقز به آثار باستانی و اماکن قدیمی که خود یکی از راه های جذب گردشگر و سرمایه گذار می باشد از دیر زمان زیاد بها داده نشده و به دلیل دادن مجوزهای غیر قانونی از طرف شهرداری های پیشین بسیاری از منازل قدیمی و دیدنی ما تخریب گردیده و ساخت و سازهای غیر قانونی در آن صورت گرفته است همچنین از طرف مسئولان میراث فرهنگی هم قصوری مشاهده می شود زیرا اقدام جدی و کارآمدی جهت در معرض قرار دادن و شناساندن اینگونه اماکن دیدنی یا حتی اماکن مذهبی ما صورت نگرفته است با وجود اینکه شهر سقز دارای 16 بقعه مقبر که بوده و پتانسیل تبدیل به یک مکان زیارتی- تفریحی را هم دارد.یکی دیگر از عواملی که موجب ابهام و داشتن نقطه ای تاریک در جذب سرمایه گذار شده  نبود یا کمبود  عوامل توانمند و کارآمد در سیستم شهرداری جهت جذب سرمایه گذار است. چون شهرداری ها خود به عنوان بزرگترین سیستم اجرایی شهر بیشترین سهم را در جذب سرمایه گذاری و جهت دهی حرکت شهر به سوی تحولات بنیادین و سازنده دارند وجود عوامل و نیروهای قوی و توانمندی را می طلبد که بتواند  سیمای شهری و پتانسیل های موجود شهری و راهکارهای درآمدزایی شهری را شناسایی و آن را برای بخش خصوصی بشناساند تا زمینه ساز هرچه بهتر جذب سرمایه گذار خصوصی گردد.

در این راستابه نظر شخص بنده یکی از اقدامات راهبردی و استراتژیک برای تامین درآمد پایدار و توسعه شهری می تواند ایجاد کمیسیونی به نام کمیسیون اقتصاد سرمایه گذاری و گردشگری برای جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار در شورای شهر باشد تا با استفاده از وجود افراد متخصص و ماهر و توانمند و همگام با شهرداری در جهت پیشبرد اهداف خود و جذب سرمایه گذار وارد عمل شوند.

عامل موثر دیگر اجرا کردن پروژه هایی است که به دلیل نداشتن پیامدهای مثبت ایجاد انگیزه را از سرمایه گذاران جهت همکاری با شهرداری  گرفته که این خود میتواند نشئت گرفته از این باشد که  مسولان متاسفانه نتوانسته اند از جوانان تحصیلکرده ای  که دارای اندیشه ها وافکار ی پویا وبه روز هستند استفاده علمی  کنند  از اینرو خواهش من از جوانان عزیز همشهریم این است که اگر ایده ویا نظر کارامدی را دارند که در رشد وتوسعه شهرمان تاثیر گذار باشد با ما در میان بگذارند ودراین میان نقش اعضا شورا را نباید از نظر گذراند چرا که هرکدام از این همکاران میتوانند با استقبال از این ایده ها وتفکرات نو بدون جبهه گیری های بی مورد یا سنگ اندازی و با میدان دادن به اینگونه افکار وبا تقویت روحیه انتقادپذیری در خود عاری ازهر گونه  غرض ورزی یا خودمحوری در اجرای برنامه ریزی درست  وتسهیل در جذب اعتبارات سرمایه گذاری در شهرداری موثر واقع شوند. چون  قصور در هر موردی گریبانگیر خود ما هم خواهد شد.

به گفته حکیم ارد  بزرگ: “افراد و حکمرانان تنها پاسخگوی زمان حال خویش نیستند آنها به گذشتگان و آیندگان نیز پاسخگویند.” ما همه در قبال وضعیت شهر خود نسبت به آینده و گذشته امان مسئولیم و نباید بی اهمیت از کنار موضوع بگذریم چون هر کاری کرده ایم برای فرزندان خود در آتیه انجام داده ایم پس از تمامی  عزیزانی که میل به سرمایه گذاری در شهر سقز را دارند دعوت میکنیم که با اطمینان خاطر و امنیت کامل و حمایت همه جانبه اعضاء شورا و شهرداری وارد میدان شوند و در این مهم یاریگر ما گردند و از شهروندان عزیز خواستارم هرگونه نقد و انتقاد و نظری را که دارند می توانند به سایت اینجانبshakhestan.ir .یا سایت شورای شهر سقز ارسال نمایند .

 

کد خبر: 8575


نظرات:

 1. فرمايشتان درمورد افزايش بيكاري وبيگاري و لزوم ايجاد توسعه اقتصادي درست ولي مابقيش رو مصداق فرمايشي از قديم الايام يافتم كه ميگويد:
  اين ره به تركستان است اي اِعرابي!!!!!
  آخه كدام ميراث؟!
  جذب كدام گردشگر ميراثي ؟!
  جناب مهندس: گردشگران اين منطقه همگي گردشگرتجاري وبراي كسب پول ومنفعت و تهيه مايحتاج لوازم خانگي به اينجا مي آيند!!!
  كسي ندونه فكرميكنه انگار سقز شمس العماره و كاخ گلستان و ديوان آصف و سي و سه پل و مقبره حافظ و سعدي و خيام داره!!!!!
  تا كي ميخواهيد چشمانتان را بر روي حق و حقيقت بنديد؟!

 2. جناب اقای مهندس رحمان پور ، آن گونه که می دانم شما کارشناسی ارشد معماری را اخذ نموده اید.
  احساس نمی کنید احساس وار به میدان در آمده و مطالبی را مرقوم فرموده اید که خامی از سر و کول آن می بارد؟
  بزرگترین عیب نوشته هایت خالی بودن متن از اشاره به رفرنس و منابع می باشد . و به حتم این نقیصه ناشی از عدم شناخت شما از صاحب نظران و صاحبان رای در این مقوله می باشد.
  تنها راه کار اشاره شده از طرف شما برای رفع این عیب در شهرمان تشکبیل کمیسیون چی چی است . ان هم بدون ذکر استراتژی.
  شما می خواهید با قربان و صدقه رفتن فسرمایه جذب بفرمایید؟
  در اقتصاد مثلی هست که می گوید: سرمایه ترسو است . یا به واقع سرمایه گذار همیشه به کاری دست می زند که کمترین ریسک را داشته باشد.چون از عدم برگشت سرمایه و سودش نگران است!
  توجه شما را به این نکته جلب می کنم که تمام سرمایه گذاران هم شهریمان تماما در شهرهایی دیگر سرمایه گذاری نموده اند.
  زمانی که هم شهریانت پول هایشان را در شهرهایی بغیر از سقز سرمایه گذاری می کنند چگونه از سرمایه گذاران دیگر توقع خواهی داشت ،پول هایشان را در شهر مان خرج بفرمایند؟
  بنشین و کمی به نوشته هایت بیندیش.
  یا فقط قصد معرفی کردن خود را داشته ای!

 3. مهندس رحمان پور عزیز ممنون از شما

 4. باسلام به عوامل زحمت کش شارنیوز وممنون از اطلاع رسانیهای خوبتان به نظر من مواردی که اشاره شده بسیار کامل وجامع هست نمونش همین غار کرفتو و یا قلعه زیویه که بسیار بی تفاوتانه در هر دوره ای به آن نگاه شده به نظر من زیویه کمتر از کاخ گلستان نیست و کرفتو هم کمتر از دیوان آصف و یا غار علیصدر نیست خانه های بزرگان زیادی هم بوده که اصلا به آن بها داده نشده مثل محله موساییها در میدان عقاب شهر که همه خراب شده در کل ما چون کردیم زیاد به ما توجه نمیکنن با تشکر از مهندس انشاالله بتوانن اعضا ی جدید شورا در این مدت باقیمانده یه کارهایی انجام بدن

 5. امیدوارم این شورای جدید بتونن سقزرو یه تغییراتی بدن البته رحیمی هم خوب درخشید کاراش ماندگار بود ببینیم شما به کجا میرید ولی فکر نکنم شهردارتان به اندازه رحیمی فعال باشه

 6. متاسفانه نه شهردار ونه شورای شهر تا کنون کارامدی نداشته اند امیدواریم یه خورده بجنبین

 7. وقتی خودت میگی شورای جدید بتونن سقز رو یه تغییراتی بدن یعنی مدیریت شهرداری قبل در ایجاد تغییر در سقز ضعیف عمل کرده .

 8. از کوزه همان برون تراود که در اوست. باید به اندازه ی وسع و توانمندی افراد از آنها انتظار داشت.

 9. نظاره گر عزیز شهردار قبلی آنقدر بدهی برای شهرداری بالا آورده که تمام کار مجموعه ی جدید شده پرداخت بدهی طلبکاران شهرداری

 10. از کوزه همان تراود که در اوست

 11. برادر من امیدوارم خالصانه برای خدا کار کنید وسقز را دگرگون کنید وبه عنوان شهری نمونه وزیبا وتوریست پذیر دربیایید اگر بخواهیم می توانیم البته با همراهی وهمدلی مردم شریف سقز

 12. متاسفام برای همشهریهایم که ثروت شهرشون را نمی دانند اینهمه میراث فرهنگی داریم که به تاراج بردن الانه شما میگید سقز چی داره؟ جا به جای سقز میراٍث فرهنگی .مهماشو نمیگم همه میدونن مثلا تپه نمیره در روستای لگزی از اون آثاریه که در تمام ایران بگردی نمونش رو پیدا نمیکنی با اون نقشهای حکاکی شده روی اون تخت سنگ .مطمئن باشید خیلی ها برای دیدن این آثار و آثارهای که هفته های گذشته دولت ضبط کرده و به شهرهای تهران و غیره رفته حاضرن از همون اروپا به اینجا بیان برای دیدنش.در ضمن قدیمی ترین محل زندگی آدما غارها بودن در کردستان . تو بخش سرشیو چند تا غار داریم که کسی حاضر نیست راجعش صحبت بکنه یا دیگر آثارمون .همشهریا اگر اطلاع ندارین خرده نگیرین واقعا غریبه ها دلشون به حال ما نمیسوزه!
  اگر حوصله گشت نداری اینم یک نمونش:
  http://ziryan.ir/NewsDetail.aspx?itemid=989

 13. مجنون عزیز درجواب بخش اول فرمایشتان باید عرض کنم جذب گردشگرراههای زیادی داره و یکی ازاونهاهم بخش اقتصادیه،که شهرهاوکشورهای زیادی هم ازاین راه به جذب گردشگرمشغولند.
  درضمن متاسفانه بیگانگی فرهنگی وعدم آگاهی ماروبه اینجاسوق داده که تصورکنیم هیچ میراثی نداریم، از همین دست اماکن که خودشما نام بردید درسقز واطرافش کم نیستند ونبودند اما عدم سرمایه گزاری مناسب وعدم توجه اونهارو دردید ماهم به نیست تبدیل کرده کاش یا علم وآگاهی از همه اینها مثال میزدید