شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 4th ژوئن 2014
8:54 ب.ظ

بیگلری:علما و روحانیون و مردم کردستان انتظار دارند این توجه ها بیشتر شود

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی از توجه ویژه نماینده ولی فقیه در استان به علما و روحانیون منطقه قدردانی کرد و گفت: علما و روحانیون و مردم کردستان انتظار دارند این توجه ها بیشتر شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن بیگلری روز شنبه در آیین یابود چهلمین روز درگذشت امام جمعه فقید سنندج و معرفی امام جمعه جدید این شهر در سنندج، افزود: از زمان حضور حجت الاسلام حسینی شاهرودی در استان کردستان شاهد بهبود وضعیت علما و روحانیون منطقه هستیم اما انتظار داریم برای بهبود معیشت آنها تلاش های بیشتری صورت بگیرد.

وی خواستار توجه ویژه به حجره های اهل سنت در استان و ایجاد بسترهای لازم برای افزایش تعداد طلبه ها شد و افزود: در سال های اخیر توجه های بسیار خوبی شده و مردم و روحانیون انتظار دارند این توجهات بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه با حضور حجت الاسلام حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در کردستان، موجی از شعف و شادی در دل روحانیون اهل سنت و تشییع و مردم کردستان ایجاد، شد گفت: ایشان در مدت حضور خود در استان در راستای بهبود وضعیت روحانیون منطقه بسیار خوب تلاش کرده اند و زحمات وی جای قدردانی دارد.

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت چهلمین روز درگذشت ماموستا مجتهدی امام جمعه فقید سنندج از وی به عنوان منادی وحدت در منطقه و کشور نام برد و گفت: درگذشت آن عالم ربانی ضایعه دردناکی برای ملت مسلمان ایران و بخصوص مردم کردستان بود.

بیگلری از رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی و سایر مسوولان و شخصیت های کشور برای ارسال پیام تسلیت درگذشت مرحوم ماموستا مجتهدی قدردانی کرد و گفت: این پیام های تسلیت وحدت بخش و وحدت آفرین بود.

وی همچنین از انتخاب ماموستا خدایی به عنوان امام جمعه سنندج قدردانی و وی را شخصیتی علمی و مردمی دانست و گفت: انتخاب ماموستا خدایی به عنوان امام جمعه مرکز استان انتخابی درست و عالمانه بود.

ماموستا ˈعبدالرحمن خداییˈ نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه سابق بانه امروز شنبه به عنوان امام جمعه جدید سنندج مرکز استان کردستان معرفی شد.

ماموستا خدایی جایگزین امام جمعه فقید سنندج ماموستا حسام الدین مجتهدی شد که روز ششم اردیبهشت امسال در سن 93 سالگی به دلیل کهولت سن و بیماری دار فانی را وداع گفت.

مرحوم ماموستا مجتهدی از سال 83 به عنوان امام جمعه سنندج و از سال 90 نیز به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. 

ماموستا عبدالرحمن خدایی امام جمعه جدید سنندج در سال 1320در خانواده ای مذهبی در یکی از روستاهای شهرستان بانه استان کردستان متولد شد.

وی تحصیلاتش را از زادگاهش آغاز و تا پایان مقطع ابتدایی ادامه داد و سپس به تحصیل علوم دینی روی آورد و از محضر عالمان اهل سنت از جمله ملا باقر مدرس، ملا سید علی خالدی، ملا عبدالله حیدری، ملا عبدالله محمدی، محمود محمدی و ملا محمد صدیق مجتهدی بهره برد و به درجه اجتهاد نائل آمد. 

ملا عبدالرحمان خدایی در منطقه غرب کشور به ویژه بانه منشأ خدمات فرهنگی بسیاری از جمله تبلیغ احکام و آیین اسلام، اقامه نماز جماعت و تدریس علوم دینی بوده است.

ماموستا خدایی از سال 1371به طور مستمر دبیر شورای روحانیت و امام جمعه شهرستان بانه است.

وی همچنین دو دوره به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری حضور دارد


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 8606