شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Wednesday، 11th June 2014
2:11 pm
هشدار به دامداران

بیماری مهلک آفریقایی سلامت گاو های سقز را نشانه گرفت

81192588-5746727یک بیماری ویروسی دامی که منشا آن کشورهای هم جوار است در حال تبدیل شدن به بحرانی همه جانبه برای دامداران سقزی است. 

منابع آگاه به شارنیوز اطلاع داده اند بیماری لمپی اسکین که تنها در بین گاوها شیوع می یابد، اگرچه به انسان منتقل نمی شود اما عدم کنترل ان می تواند خسارت های جبران ناپذیری به دامداران سقز و شهرهای همجوار وارد کند.

نازایی و سقط جنین در گاو از جمله پیامد های این بیماری است و جدای از این عوارض تا کنون در شهر سقز 7 مورد تلف شدن دامها نیز گزارش شده است.

دامپزشکی سقز اقدامات فشرده ای را جهت کنترل این بیماری آغاز کرده است که از آن جمله می توان به معدوم سازی 11 راس دام اشاره کرد اما عدم همراهی روستاییان بعضی مناطق مشکلاتی را ایجاد کرده است مثلا در روستای “چی چی خوار” اجازه ورود کارشناسان دامپزشکی داده نشد. برخوردهایی اینچنینی احتمال شیوع بیماری و خسارت های کلان اقتصادی را افزایش داده است. 

براساس اخبار رسیده به شارنیوز میزان تکثیر این ویروس بسیار بالا است و در میان شهرهای اطراف، تا کنون بانه بیشترین تلفات را داشته است.

سازمان دامپزشکی کشور در 17 خرداد امسال در اطلاعیه ای در مورد بروز یک بیماری دامی به نام ˈلمپی اسکینˈ در تعدادی از دامداری ها و روستاهای کشور هشدار داد و اعلام کرد: روزهای اخیر برای نخستین بار بیماری ˈلمپی اسکینˈ که یک بیماری پوستی ویروسی با سرعت انتشار بالا است و خسارت های اقتصادی سنگینی با کاهش تولیدات دامی، ضایعات پوستی و تلفات در جمعیت گاوی وارد می سازد، در تعدادی از دامداری ها و روستاهای استان های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان و کرمانشاه گزارش و مورد تایید آزمایشگاهی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، این بیماری که مختص دام بوده و قابل انتقال به انسان نیست، زمانی محدود به قاره آفریقا بود و در سال های اخیر در سایر کشورها از جمله مصر، اردن، لبنان، فلسطین اشغالی، عمان، عراق و ترکیه بروز کرده است.

در اطلاعیه هشداری سازمان دامپزشکی کشور آمده است: به منظور جلوگیری از بومی شدن بیماری، سازمان دامپزشکی کشور در حال حاضر سیاست حذف و ریشه کنی بیماری را بر پایه تشدید اقدامات بهداشتی – قرنطینه ای و معدوم سازی دام های بیمار به اجرا گذاشته است.

سازمان دامپزشکی همچنین اعلام کرد: از آنجایی که انتقال عامل بیماری علاوه بر تماس با گاوهای بیمار و محصولات خام دامی آلوده به ویروس، از طریق گزش حشرات (پشه ها و مگس های خونخوار) به طور مکانیکی صورت می گیرد و با توجه به شرایط آب و هوایی فعلی، وزش بادهای شدید در روزهای اخیر و دمای هوا که مناسب تکثیر و فعالیت حشرات ناقل است، بسیج امکانات در قالب اکیپ های واکنش سریع در سطح استان های درگیر، برای جلوگیری از گسترش بیماری و خاموش کردن بیماری در کانون های اولیه آن ضروری است.

سازمان دامپزشکی کشور از دامداران تقاضا کرد که در صورت مشاهده هر گونه علایم بیماری در گاوها، اعم از تب همراه با ضایعات پوستی غیرمعمول، مراتب را به نزدیک ترین واحد دامپزشکی گزارش کرده و از هر گونه نقل و انتقال گاوها بدون مجوز دامپزشکی خودداری نمایند.

کد خبر: 8678


نظر:

  1. تکلیف من که 50 راس گاو را با وام خریدم و میگن کشتارشون کن چیه