شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 11th ژوئن 2014
9:39 ب.ظ
گزارش

نگاهی به گوشه ای از مشکلات “حه مال ئاوا”

    در شهر سقز طی چند دهۀ اخیر که مهاجرت از روستا به شهر شتاب فراوانی گرفت،محله هایی در اطراف هستۀ اصلی شهر شکل گرفتند که نمونۀ آن «حه ماڵ ئاوا» میباشد. این قسمت از شهرکه جمعیت قابل توجهی را در خود جای داده است به عنوان یکی از محله های حاشیه ای شهر که مورد بی مهری های فراوان چه از جانب مسئولین و چه از جانب خود مردم محله قرار گرفته است ،دارای مشکلات فراوانی است.hamal ava (4)

    بسیاری از اهالی شهر سقز شاید اگر خود ساکن این محله نباشند، حداقل چندبار گذرشان به این محله افتاده است. از همان ابتدای مسیرِ بهارستان اولین منظره ای که به چشم می خورد ازدحام جمعیت دست فروش، میوه فروش، وسایل حمل و نقل از جمله سایپا، وانت ، سه چرخه و.. که چهرۀ محله را بسیار ناخوشایند جلوه می دهد..این قسمت از خیابان به دلیل اینکه محل توقف ماشینهای روستایی (منطقه سرشیو) است و این ماشینها روزانه مسافران زیادی را جابه جا میکنند و به نوعی می توان گفت تعداد زیادی از کسبه را اعم از مغازه دار و دستفروش در خود جای داده است ، از یک طرف یک اقتصاد محلی کاذب را درست کرده و از طرفی مشکلاتی از جمله ازدحام جمعیت، ترافیک و شلوغی، وضعیت نامناسب بهداشتی و … رافراهم کرده است. افزون بر همۀ اینها شکل گرفتن محله های جدید در امتداد مسیر بهارستان یعنی تازه آباد،شهرک کردستان و جدیدا شهرک زاگرس 1 و2 و شهرک موکریان که خود امکانات و خدمات شهری را می طلبند بر اهمیت و حساس بودن این محل افزوده است. 

تردد روزانه 45 دستگاه تاکسی ویژه، 3 دستگاه اتوبوس خط واحد در مسیر بهارستان، 2 دستگاه اتوبوس خط واحد در مسیر تازه آباد و دهها و صدها تاکسی  شهری و ماشین شخصی و از طرفی نبود پیاده رو های مناسب مشکلات عدیده ای را برای افراد پیاده و ماشین های سواری فراهم کرده است. hamal ava (6)

    یکی از مغازه داران در این راستا می گوید: شلوغی بیش از حد این مسیر دلایل مختلفی دارد و اگر درست مدیریت نشوند، در آینده مشکلات بیشتری را به دنبال خواهند داشت و از طرفی مدیریت نادرست(اشاره به جمع آوری افراد دستفروش) موجب به هم خوردن بازار عدۀ زیادی از افرادی میشود که به گفتۀ وی حدود بیست سال است در این مسیر امرار معاش می کنند.

     البته لازم به ذکر است که در مورد اسکان دستفروش ها می توان نمونه ای را ذکر کرد و آن اینکه چند سال قبل شهرداری اقدام به ساماندهی میوه فروشان جلو مخابرات شهرستان سقز کرد و بازارچۀ شهرداری واقع در بلوار شهید بهشتی را به این افراد اختصاص داد که می توان گفت اقدامی موفقیت آمیز بوده واز ازدحام ایجاد شده در آن مسیر تا حدی کاسته شد.

     در ادامه یکی دیگر از کسبه محله میگوید: مشکلات حه ماڵ ئاوا یکی دو تا نیست اما می توان با اولویت بندی به این مشکلات رسیدگی کرد و در صدد رفع آنها برآمد تا مردم این محله نیز طعم عدالت در مدیریت شهری و شهروند سقزی بودن را بچشند. این کسبه در این راستا گفت: خیابان های شهر قدیمی اند و ظرفیت و گنجایش این ازدحام را ندارند وشهرداری می تواند تعریض خیابان را در برنامۀ بلند مدت قرار دهد و جلو گیری از پارک در دو طرف خیابان را جزو برنامه های کوتاه مدت قرار دهد تا از بار ترافیک خیابان اصلی محله کاسته شود. به گفتۀ این مغازه دار عدم پارکینگ اختصاصی بانکهای تجارت و ملی در این hamal ava (1)مسیر موجب ازدحام جمعیت در این مسیر شده اند.

این مشکلات دامنگیر رانندگان اتوبوس نیز شده است. وجود تاکسی تلفنی لاله که دقیقا دفتر آن جلو ایستگاه اتوبوس واقع است تاکسی های آن در دوطرف خیابان پارک می شوند که رانندگان اتوبوس را در هنگام پیاده و سوار کردن مسافران با مشکل مواجه می کند.یک راننده اتوبوس در این مورد به شارنیوز گفت که من برای عبور از این مسیر 15 دقیقه وقت برای رفت و15 دقیقه وقت برای برگشت دارم که به خاطر شلوغی بیش از حد هریک از این 15 دقیقه ها 20 تا30 دقیقه به طول می انجامد.

این موارد گوشۀ کوچکی از مشکلات این محله می باشند که دقت و توجه بیشتری را از سوی ارگان های زیربط می طلبد.

در ادامه راهکارهای پیشنهادی که بعضا از جانب خود مردم است ارائه می شود.

1_  تعریض خیابان و ایجاد پارکینگ برای محله را به عنوان برنامۀ بلند مدت.

2_ اختصاص جایگاه (گاراژ محلی) برای کسبه و دست فروشان و ماشینهای روستایی.

3_ اجرای قانون پارک یک طرفه و ممنوعیت پارک در طرف مقابل در طول مسیر. hamal ava (5)

4_ تغییر مکان تاکسی تلفنی لاله ، با هماهنگی مسئولان آژانس در اسرع وقت.

5_ اضافه نمودن به تعداد ایستگاه اتوبوس و استفاده از صندلی های مناسب جهت رفاه حال همشهریان

 

کد خبر: 8699


۷ دیدگاه

 • Salar
  Salar: 6-12-2014 . 8:39 ق.ظ :

  واقعاً راپورت به جايى بود، ممنون
  حتما در اسرع وقت اين گاراژ و دستفروشان بايد به جاى بهترى منتقل شوند
  هرچند من منتظرم با اجرايى شدن بلوار ٤٥ مترى مقدارى از ترافيك اين خيابان كم بشه

  پاسخ دهید

  • ساکن حه مال ئاوا
   ساکن حه مال ئاوا: 6-13-2014 . 12:04 ق.ظ :

   قلب سقز در حه مال ئاوا قرار دارد باور نمی کنید
   در حه مال ئاوا ما خود کفا هستیم و سه چرخه های که در سه چرخه سازی ساخته می شود در همان حه مال ئاوا استفاده می شود و نیازمند خودروسازان نیستیم و روستایان محترم نیز تولیدات کشاورزی را در ابتدای خیابان می فروشند و میوه و سبزیجات هم را خودمان تهیه می کنیم و خودمان هم از خودمان حمایت می کنیم بزرگترین باغچه های سقز در این محله قرار دارد و در صورتی که این مکان ها را تحریم کنیم قیمت سبزی به شدت بالا می رود و اگر سه چرخه سازی را تعطیل کنیم حمل و جابه جای در سقز دچار اختلال می شود
   به دلیل تجارت فراوان در این محله دو بانک مهم در این محله قرار دارد
   راه ارتباطی به یک روستا به سه شهرک نیز هست پس اگر همین جاده رو هم ببندیم راه ارتباطی این محله های قطع می شود
   صنعتکاران و تعمیرکاران خبره و ماهر نیز که در این محله قرار دارند و روزانه صدها خودرو را تعمیر و بازسازی می کنند
   پس باید از هر محله دیگری بیشتر به آن توجه کرد
   حه مال ئاوا ژاپنی دیگر است

   پاسخ دهید

   • شیرکو
    شیرکو: 6-14-2014 . 12:42 ق.ظ :

    نگارنده محترم شکر خدا کارهای خوبی در 5 یا 6 محله حاشیه شهر استارت خورده است از جمله آنها احیای بارک قدیمی بهارستان بایین و احداث بارک جدید انتهای خیابان مقداد با اعتباری 400 میلیون و تملک زمین برای کمربندی 45 متری شهرک مکریان-بهارستان بالا- بهارستان بایین می باشد در محله تبه مالان هم بارک م حله استارت خورده

    پاسخ دهید

    • سینا: 4-25-2015 . 1:58 ب.ظ :

     سلام من یکی از دانش اموزان مدرس صلاح. الدین ایوبی هستم مدرسه ما از هیچ لحاضی خوب نیست امیدوارم مدرست یمان خوب شودکلاس هایی دارد که اصلا ٱدم نمتواند حرف گوش کندامیدوارم اقای دوغ بتواند این مشکل را. برایمان رفع کند واقعی نوعی شما هم تقریبا در کوچه ما بودی

     پاسخ دهید

    • احمدی
     احمدی: 6-14-2014 . 6:53 ب.ظ :

     باتشکر از طرح موضوع مهم -قابل توجه شهرداری محترم وشورای اسلامی(که از اعضای محترم شورا خودشان هم ساکن بهارستان هستن)سه سال پیش به بهانه کارمخابرات درظهریک روز گرم ماه رمضان ظرف چندساعت کوچه های پایین تراز سه راه سه چرخه سازی راکه آسفالت تازه ای داشت حفاری نمودند ولی بعداز سه سال هنوز لکه گیری نشده !عزیزان مسئول اگر به بهانه ای گذرتان به این منطقه افتاد ملاحظه وپیگیری فرمایید

     پاسخ دهید

     • سردار دوغی
      سردار دوغی: 6-15-2014 . 12:13 ق.ظ :

      سلام بر احتمالا” آقای محمد احمدی عزیز کارمندآموزش و ‍‍برورش .ضمن تقدیر از وظیفه شناسی شما به عنوان یک شهروند با احساس مسولیت.سه سال مدت زیادی است منزل ابوی بنده تقریبا”دو کوچه بالاتر از شما قرار دارد.ذهنیتی نسبت به آدرس دقیق آن نوار حفاری و کوچه های بایین تر ندارم و اکنون که این کامنت را میگذارم ساعت یک بعد از نصفه شب (شنبه شب93/3/25) میباشد انشا الله فردا با شهرداری جهت روییت موضوع تماس خواهم گرفت. در امان خدا باشید.

      ژ

      پاسخ دهید

     • هیوا
      هیوا: 5-13-2015 . 7:34 ب.ظ :

      با سلام ..
      شهردار و شورای محترم ضمن خسته‌نباشید و آرزوی موفقیت روز افزون واس شما بزرگواران از شماا چن تا درخواست دارم که امیدوارم این سایت به سمع شورا و شهردار برسونه .
      اول اینکه با توجه به تاز ساخت بودن عابر پیاده بعضی یا بگم اکثریت مالکان ساختمان وقتی ساختمانو بازسازی میکنن عابر پیاده تخریب میشه و جذابیت خودشو از دست میده در کل بعد از پایان کار ساختمان هیچ توجه‌ای بش نمیشه یا با ملات یا آسفالت سعی در تسطیح کردن عابر را دارن این کار واغن جلوه بدی بجا میزاره واس شهر یه کاری برای نمونه شهردار قبل از اینکه مجوز واس تخریب ساختمان مجوز صادر کنه باش قرار ببنده که حتما عابر پیاده رو بازسازی کنه در غیر اینصورت با جریمه کردن سعی در جبران کردن این طرحو داشته باشنواس همه محله بخصوص بهارستان ک خانه‌های فرسوده زیاد هست ..
      دوما این سایپاهای میوه فروش یا سه‌چرخه‌هایی ک در قسمت بلوار ۷تیر تا پلیس راه وا می‌ایستن خواهشا اینارو جم کنن چون چهره شهر بسیار زشت میشه انگار همش فقیرن از گرسنگی اومدن بلوار جنسشونو بفروشن البته عذر میخوام این یه غریبه یا مسافر چنین برداشتی حتما خواهند کرد.
      لطفا در انجام این امر که بسیار وقت گیر نیست سریع وارد عمل شن .باتشکر

      پاسخ دهید