شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 13th ژوئن 2014
2:24 ب.ظ

فرماندار سقزخواستار شد : تدارك تمهیدات لازم جهت صرفه جویی و جلوگیری از اسراف آب

فرماندار شهرستان سقز گفت: تجهیز تمام اراضی آبی شهرستان سقز به سیستم آبیاری نوین، راهكاری مناسب در بحث صرفه جویی در آب كشاورزی محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، نادر فخری در نشست با مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان كردستان با اشاره به بازدیدهای میدانی از محلات حاشیه ای شهر پیرامون کمبود آب، خواستار رفع مشكل آبی در این محلات و رفع مشكل دفع فاضلاب بخشی از محلات شد.

وی، با اشاره به اضافه شدن مشتركان جدید از جمله مسكن های مهر اعلام کرد: بایستی شركت آب و فاضلاب شهری استان كردستان تمام جوانب كار را در راستای افزایش میزان ظرفیت تصفیه خانه موجود برای رفع مشكل كم آبی نیز در نظر بگیرد.

فرماندار شهرستان سقز با بیان اینكه مشكل كمبود آب در بلند مدت با بهره برداری از سد شهید صالحیان(چراغ ویس) ممكن خواهد شد، گفت: افزایش راندمان پمپ های موجود با تعمیر و تعویض آنها و ارتقای میزان ظرفیت تصفیه خانه موجود راهكاری كوتاه مدت برای جبران كمبود آب محسوب می شود.

وی با بیان اینكه با به بهره برداری رسیدن سد شهید صالحیان(چراغ ویس)، مشكل كم آبی سقز حل خواهد شد، اظهار امیدواری کرد كه عملیات احداث خط آبرسانی به شهر سقز از چراغ ویس در فصل كاری سال جدید به اتمام برسد.

وی با اعلام اینكه برای پروژه های آبرسانی در سال جدید 120 میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده است از پیگیری های صورت گرفته از سوی محسن بیگلری، نماینده مردم شریف شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در جذب اعتبار برای اتمام سدچراغ ویس و اخذ مطالبات پیمانكاران تشكر و اظهار امیدواری کرد كه با توجه به در دست اتمام بودن عملیات اجرایی بدنه این سد، سد چراغ ویس در فصل آبی سال 94 تا 10 میلیارد متر مكعب آب در مخزن داشته باشد و این میزان به شبكه آب سقز تزریق شود.

وی خواستار تدارك اقدامات لازم جهت مدیریت مصرف آب شد و تاكید کرد: بایستی تمهیدات لازم جهت صرفه جویی و جلوگیری از اسراف و ضایع شدن آب در نظر گرفته شود.

  فرماندار ویژه سقز در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به وضعیت مناسب روان آبها در شهرستان سقز افزود: در حال حاضر سد شهید صالحیان(چراغ ویس)، در دست اتمام و مطالعات ساخت سه سد دیگر به پایان رسیده است كه می بایست پیگیری های لازم در خصوص ساخت آنها صورت پذیرد.

وی در این نشست با اشاره به ضرورت صرفه جویی در آب بخش كشاورزی تصریح کرد: با اوج گرفتن نگرانی های کاهش منابع آب از یک طرف و رشد روز افزون جمعیت و نیاز بیشتر به مواد غذایی و محصولات کشاورزی از طرف دیگر، بهینه سازی مصرف آب کشاورزی به خصوص در کشوری مانند ایران که جزو مناطق خشک دنیا به حساب می آید، از اهمیت خاصی برخوردار است.

فخری با عنوان اینكه، شهرستان سقز به دلیل داشتن آب، خاک و هوای مناسب، مستعد توسعه ی اراضی آبی است، گفت: تجهیز تمام اراضی آبی شهرستان سقز به سیستم آبیاری نوین را راهكاری مناسب در بحث صرفه جویی در آب كشاورزی برشمرد.

وی یادآور شد: هم اکنون حدود 40 درصد زمین های آبی این شهرستان مجهز به سیستم آبیاری نوین است و این میزان تنها چهار هزار هکتار از 19 هزار و 500 هکتار اراضی آبی را شامل می شود.

علیرضا تخت شاهی مدیرعامل آب و فاضلاب شهری کردستان هم در این نشست اظهار امیدواری کرد که با تمهیدات در نظر گرفته شده از جمله افزایش ظرفیت تصفیه خانه و صرفه جویی ادارات و مساجد کمترین مشکل در بحث کمبود آب شرب داشته باشیم.

تخت شاهی در این نشست ضمن تاكید بر رفع مشكلات كم آبی سقز اظهار امیدواری کرد كه با مدیریت صحیح بهره برداری از منابع آب و افزایش ظرفیت تصفیه خانه موجود از 420 لیتر تا 480 لیتر در ثانیه مشكل كم آبی سقز در كوتاه مدت حل شود.

وی در این نشست اعلام کرد: تجهیزات تصفیه خانه شماره دو فاضلاب خریداری شده كه در اسرع وقت نصب خواهد شد.


منبع خبر: ایسنا
کد خبر: 8742