شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 23rd ژوئن 2014
9:20 ق.ظ

شور جمعی از فعالین فرهنگی با شورای شهر سقز

جلسه ی جمعی از اهالی فرهنگ سقز با شورای شهر برگزار شد وچنان که تصور می شد مملو از طرح نکاتی چالشی بود که بی پروا و صریح از سوی حضار مطرح می شد. حاضران تقریبا به تمام مواردی که این روزها به عنوان مهمترین مسائل شهر مطرح است، و یا در محافل مرتبط با شورا و شهرداری از آن صحبتی به میان آمده، اشاره کردند و از اعضای شورا جواب خواستند. اعضای شورا نیز به فراخور مسئولیت خود تلاش کردند این جمع پرسشگر را قانع کنند.

نکته ی مشترک در سخنان تمامی مهمانان،انتقاد تند ازعدم حضور مسئول کمیته ی فرهنگی شورای شهر بود، که علی رغم هماهنگی های قبلی در جلسه حاضر نشد و مهمترین حاشیه ی  این جلسه ی  بیش از 5 ساعته را رقم زد. عدم حضور تیفوری از آن رو موجب اعتراض بود که اغلب مباحث مطرح شده، به حوزه فرهنگ اختصاص داشت.

تعداد موارد مورد مناقشه و انتقاد برانگیز در جلسه بسیار بود که البته بخشی از آن به حوزه ی شورای شهر به صورت مستقیم ارتباط نداشت، اما پاسخ به تمامی این سوالات به علت کثرت موارد، در لابلای بحث گم شد و به تعدادی از انتقادات و سوالات اصلا پرداخته نشد.

شارنیوز سعی کرده مهمترین موضوعات مطرح شده را به صورت خلاصه در قالب گزارشی به مخاطبان ارائه کند که البته با توجه به کثرت موضوعات، ممکن است مواردی  از قلم افتاده یا به طور کامل منعکس نشده باشد.

shora (1)

جلسه ی جمعی از فعالین فرهنگی اجتماعی سقز تدارک دیده شده بود، عصر روز پنج شنبه در محل شورای شهر سقز واقع در طبقه فوقانی پاساژ کوثر برگزار شد. نظام غفاری رئیس شورای شهر اولین سخنران جلسه  ضمن  ارائه ی  گزارشي از عملكرد 9 ماهه‌ي شورا اولين اقدام اعضای  شورا را انتخاب شهردار خواند که با تلاش اعضا در يك پروسه‌ي 19 روزه، به انجام رسید و حكم  نعماني  پس از 38 روز  به عنوان شهردار صادر شد. وی  اولويت بعدي را بحث لايحه‌ي درآمدي  عنوان کرد و  با اعلام مبلغ بودجه‌ي 380 ميليارد ريالي افزود كه بودجه‌ي امسال نسبت به سال گذشته 170 ميليارد ريال كاهش داشته است که از بودجه‌ي موجود شورا و شهرداري، 100 ميليارد ريال براي پروژه‌هاي عمراني اختصاص داده شده  تا در احداث  خیابان، پارك محلي،  نوسازی اسفالت خیابان ها  و ساخت  پل سوم شهر هزينه گردد.غفاري دیگر مسائل مهم مطرح‌ شده‌ در اين 9 ماه را مسائلي چون بازنگري  قراردادها و تحقيق و تفحص در خصوص شركت فور يو (For You) و پروژه‌ي گولان عنوان کرد.

سپس دیگر اعضای شورای حاضردر جلسه، گزارشي مختصر از كميسيون خود ارائه دادند. سپس حسين محمدي يكي از اعضاي انجمن جامعه‌شناسي گفت : “اين گونه نشست‌ها تمرين دمكراسي است و لازم است همديگر را مورد نقد قرار دهيم، تا از بروز هرگونه اشتباه جلوگيري شود. وي تأكيد كرد : انجمن جامعه‌شناسي تا هنگامي كه احساس كند اعضاي شورا در جهت منفعت عمومي مردم گام بر مي‌دارد خودش را عضو و همراه شوراي شهر به حساب مي‌آورد.

محمدي هم از عدم حضور مسئول كميسيون فرهنگي، “اسماعيل تيفوري” در جلسه ابراز نارضايتي كرد و گفت :به دلیل اهمیت كميسيون فرهنگي در نزد افکار عمومی، مسئول مربوطه باید برای ارائه ی گزارش عملکردخود در جلسه حاضر می شد.

shora (4)

حسين محمدي ايجاد نماد فرهنگي، با احداث سازه و معماري را براي شهر ضروري دانست.وی توجه به بحث فولكلور منطقه توسط شورا را در برنامه ریزی های مربوط به اموزش کودکان، امری ضروري دانست.

ابراهیم حسینی دیگر عضو حاضر در جلسه در سخنان کوتاهی گفت: شوراي شهر بايد در تصميمات خود، چه در زمينه‌ي عمراني و چه در زمينه ی فرهنگي و آموزشي، ‌از توجه به مسائل حوزه ی سلامت غافل نشود.وی بر لزوم توجه و ساختِ خانه ی بهداشت در محلات تاکید کرد.

 نوبت سخن به یکی از فعالین فرهنگی – سیاسی رسید. امير سجادي  ضمن تأكيد بر پاسخگويي به افكار عمومي و تبادل نظر شورا با صاحب‌نظران، نقدپذيري را امري لازم برای نمايندگان مردم در شورا دانست. او هم  از عدم حضور اسماعيل تيفوري درجلسه‌ي پرسش و پاسخ ابراز نارضايتي كرد و گفت : مسئوليت كميسيوني مهم چون كميسيون فرهنگي، امر خطيري است و آگاهي از وضعيت فرهنگي جامعه و تبیين راهبردی برای  آموزش فرهنگ شهروندي امري ضروري است.سجادي همچنين از اعضاي شوراي شهر پرسيد: آيا اعضاي شورا تحليلی براساس واقعيت از وضعيت موجود در شهر، و همچنین راهبرد و برنامه‌اي براي رسيدن به وضعيت مطلوب دارند؟امير سجادي در پايان وجود نشريه ای  را براي پاسخگويي و ارتباط با مردم ضروري دانست.

 احمد عزيزي دبیر آموزش و پرورش و فعال سیاسی در ابتدای سخنان خود از عدم حضور چند نفر از اعضای شورا ابراز نارضایتی کرد و گفت: این جمع بر خلاف کسانی که از روی شایعات در مورد شورا داوری می کنند یا طمعی نسبت به شورا دارند و می خواهند از رانت شورا بهره برداری شخصی کنند و یا کسانی که خود را برتر از شورا می دانند و هرگز حاضر به مشارکت در چنین نشست هایی نیستند، در کمال صداقت و بدون هیچ چشم داشتی در این جا حضور یافته است.

هدف ما دیدار با همه ی اعضای شورا و همفکری در زمینه ی وظایف همه ی کمیسیون ها بود، عدم حضور این دوستان با توجه به هماهنگی های قبلی چندان موجه به نظر نمی رسد.

عزیزی وجود این گونه جلسات را جهت بالا بردن اگاهی شهروندان و شفافیت در کار شورا لازم دانست و خطاب به اعضای شورا گفت: شما منتخبان مردم هستید نه منصوب فلان صاحب منصب یا مسئول اداری، همین عضو شورا بودن بالاترین افتخار و جایگاه است. اگر به گفته ی دکتر ملکیان وظیفه ی ما تقریر حقیقت و تقلیل مرارت باشد؛ به نظر من بیان حقیقت بر کاهش مرارت اولویت دارد، چرا که آلام مردم زمانی تسکین می یابد که از حقایق باخبر باشند و در تصمیم گیری های اساسی مشارکت داده شوند، توسعه ی از بالا به پایین و دولت محور، توسعه ای ناپایدار و ناقص است.

وی ضمن اشاره به مشکلات عدیده ای که سقز با ان دست به گریبان است گفت:سقز بیشترین امار بیکاری و فقر استان را دارد، ضمنا با معضل ترافیک، مشکلات زیست محیطی و … هم رو به روست، لذا اگر چه اشتباه اقتضای بشر است، اما با توجه به ابعاد وسیع این مشکلات باید سعی کنیم کمترین اشتباه را داشته باشیم.پاسخگویی، کار کارشناسی و استفاده از خرد جمعی از لازمه های اصلی مدیریت شهری است. لذا به کارگیری نخبگان در کمیسیون های شورا باید جدی گرفته شود، کمیسیون ها باید محل تولید ایده و افکار نو باشند.

 

shora (5)

حسن رحيميان دیگر عضو حاضر در جلسه، خواستار تحقيق و تفحص از شورا و شهرداري قبل شد و ازعدم پاسخگويي صحيح در رابطه با تخلفات دوره‌ي قبل گله كرد، رحميان همچنين نگراني خود از سهم ناچیز شهرداري (30 درصد) نسبت به سهم سرمایه گذار درساخت پاساژ الماس غرب _كه با مشاركت شهرداري ساخته شده_ ابراز كرد.وی در پايان از عملكرد و نحوه‌ي پاسخگويي كارمندان شهرداري با ارباب رجوع، انتقادکرده و خواستار پیگیری شورا شد.

خالد عبداللهي هم در سخنانی با تاکید بر لزوم تغییر رویه ی شورا گفت: اعضاي شورا نبايد مديريت آئين نامه‌اي و بخشنامه‌اي را سر لوحه ی كار خود قرار دهند.چراکه  مردم آگاه و هوشيار هستند و وضع موجود را به خوبي تحليل مي‌كنند. لازم است شورا دلسوزانه و با شجاعت قدم بردارد.وی پيشنهاد كرد مصوبات شورا به زبان كُردي نوشته و در اماكن عمومي نصب گردد. نوشتن مصوبات به زبان محلی پیشتر در یکی از شهرهای شمال کشور اجرایی شده است. وی در قسمتی دیگر از سخنانش گفت: شنیده ها حاکی از این است که شهرداری در دوره ی قبل، در یکی از بانک ها با بهره ی کم سپرده گذاری کرده بود اما در دوره ی جدید از سوی شورا تصمیم بر تغییر بانک گرفته شد وعلی رغم این که این تصمیم به نفع شهر و شهرداری است با مخالفت یکی از اعضای شورا رو به رو شد.وی خواستار روشن شدن دلایل مخالفت با این جابجایی شد.

عبداللهي در پایان سخنانش با اشاره به شبهاتی در انتخاب شهردار، به گفته های هيوا نعماني عضو شوراي شهر در اوایل انتخابات شورا اشاره کرد که صراحتاً اعلام كرده بود برادر وي ضيا نعماني كانديداي شهرداري نخواهد بود، اما در پایان ماجرا به شیوه ای متفاوت رقم خورد.

ساسان حجازی  با اشاره به شايعات و گمانه زني‌هایی در رابطه با فساد مالي دوره‌ي سوم، گفت: اگر فسادي رخ داده، چرا موضوع را از طریق نهاد های قضایی پیگیری نمی کنید؟وی  با اشاره به اين كه شورا تنها مختص به شهرداري نيست و بايد در مسائل كلان شهري دخالت كند تأكيد كرد: شورا بايد به وضعیت مدیریتی آموزش و پرورش سقزتوجه کرده و مشکلات اين نهاد را به گوش مسئولان برساند.وی با پرداختن به موضوع بازسازي هر ساله ی پیاده روها گفت: اين موضوع شائبه سوء استفاده مالی عده ای را در ذهن متبادر می کند.وي در پايان به اهميت حضور بانوان درجامعه اشاره كرد و گفت شورا بايد با برنامه‌هاي منسجم اين مجال را براي بانوان فرام نمايد.

 

طاهر قادرزاده اعدم حضور بعضي از اعضاي شورا در اين جلسه را موجه ندانست. وی به طور مشخص به کمیسیون فرهنگی اشاره کرد که با توجه به مسائل اساسی و بنیادی حوزه فرهنگ می بایست  اعضای آن در این نوع جلسات حاضر و ضمن ارائه گزارش عملکرد، از دیدگاه جمع حاضر استفاده کند.

قادرزاده نسبت به فعال نبودن كميسيون بانوان انتقاد كرد و متذكر شد كه بخش عظيمي از جامعه از بانوان تشكيل شده است پس نبايد نسبت به اين قشر اينگونه بي‌توجه بود.  وی با اشاره كرد به به روز نبودن سايت اينترنتي شورا گفت: بنده در چند نوبت به آن مراجعه کردم اما خبری از مصوبات شورا در آن نیست. او در پايان به ساماندهي مشاغل پر سرو صدا، سد معبر و شیوه برخورد ماموران وتصرف پیاده رو ها توسط بنگاه‌هاي خريد و فروش اتوموبيل اشاراتی داشت و خواستار رفع مشکلات در این موارد شد.

shora (7)

احمد قادري ضمن ناخرسندي از عدم حضور تمامي اعضاي شورا در جلسه ؛ از اهميت مشورت پذيري اعضاي شورا در تصميم گيري ها  سخن گفت. وي در ادامه تأكيد كرد كه: با توجه به اينكه اعضاي شورا در جلسات خود با مقامات مختلف دیدار می کنند مي‌توانند در مورد تغییر مدیران شهرستانی به مسئولان مشاوره بدهند و در اين ارتباط باید نقش فعال تری ایفا کنند.

ابراهيم كريمي سخنان خود را با سوالاتی حول محور ترافیک و راه کارهای ارائه شده اغاز کرد. وی در ادامه در خصوص لزوم زيباسازي شهر و تأثير آن بر روحيه‌ي شهروندان، خواستار اجرای طرح بازسازي بافت فرسوده‌ و دادن تسهيلات از طريق نهادهاي ذيربط شد و اشاره کرد تعداد بافت‌هاي فرسوده‌ي سقز در مقايسه با شهر بانه به مراتب بيشتر است، اين در حالي است كه تسهيلات بيشتري به بانه داده شده است.

صدیق محمدجاني توضیحات غفاري رئيس شورا را در گفتگو با شارنيوزدر خصوص استخدام های جدید شهرداری قانع کننده ندانست و خاطر نشان کرد علی رغم اعلام  شهرداري  مبنی بر وجود نیروهای مازاد در اين نهاد، شاهد استخدام های بدون دلیل و توجیه علمی هستیم.وی با اشاره به پرجمعیت بودن محله‌ي سيلو، از نبود پارك، فضاي سبز مناسب و اماكن فرهنگي از جمله كتابخانه در اين محله ابراز ناخرسندی كرد.

 در ادامه ی جلسه طاهر حامدي با تاکید بر ابعاد آموزشی و فرهنگی هنر هفتم به معضل  نبود سينما در سقز اشاره کرد و وجود سينما را در سقز الزامی دانست.وی با توضیح اینکه  مسأله‌ي آموزش شهروندي بايد از كودكان آغاز گردد، به نبود فضاي تفريحي، آموزشي و بهداشتي در شهرك‌ها اشاره كرد.

حامد يزداني سخنان خود را با انتقاد آغاز کرد و گفت: طراحي نقشه طرح تفصيلي شهر به صورت رانت به بعضي شركت‌ها واگذار مي‌شود. شورا بايد دقيق‌تر و با سختگيري بيشتری بر این  قراردادها نظارت کند. وی همچنین توسعه عمودی شهر و ساخت و ساز بی ظابطه ی آپارتمان را معضلی دانست که شورا و شهرداری باید فکری برای آن بکنند.

اميد مقدس با انتقاد از فعال نبودن كميسيون بانوان در شورا  گفت :این كميسيون بايد در امر آموزش بانوان در مساجد و ديگر مكان‌هاي عمومي حضور پررنگ تری داشته باشد. وي تأكيد كرد : آموزش بانوان و بالابردن سطح آگاهي آنان مي‌تواند در كاهش طلاق مؤثر باشد.

اين فعال مدني ـ ديني همچنین درباره ی مشكلات زيست محيطي بر اثر احداث کارخانه ی سیمان هشدار داد و بر لزوم تحقیقات متناسب با شرایط منطقه ای تاکید کرد.

وي در پايان افزود: از آنجا كه سقز شهري سني‌نشين و پيرو فقه شافعي است، ‌در مراسم‌ها و اعياد مختلف، شورا، شهرداري و ديگر سازمان‌ها از نصب پلاكاردهایی كه با اعتقادات و باورهاي مردم اين منطقه مغايرت دارد، خودداري نمايند.

shora (3)

كوثر رستم‌پور وجود نيروهاي انتظامي راكب بر موتورسيكلت و مسلح كه در پاركها تردّد مي‌كنند _به خصوص در مواقعي كه مردم حضور دارند_ را در مناسب نداست و تذکرات ماموران به جوانان را توهین آمیز قلمداد کرد.

وی در ادامه ی سخنانش به نبود جايگاه‌هاي مخصوص تبليغات در سطح شهر اشاره کرد که موجب بی نظمی و نازيبايي شهر می شود.

آزاد آرمي با تاکید بر اهمیت مسائل اقتصادی دو پرسش مطرح کرد که یکی در رابطه با ایجاد درآمد ثابت در شهرداري و دیگری در رابطه با احداث اتاق بورس بود.وی در پايان به اهميت وجود سرمايه‌گذاردر سقز اشاره كرد و گفت بايد فضاي مناسب جهت سرمايه‌گذاري ایجاد شود.

خالدشيخي با پراهميت دانستن ارتباط با NGO ها و احياي آنها توسط شورا و شهرداري گفت : شورا و شهرداري با پشتيباني همديگر مي‌توانند اتحاديه‌هاي صنفي و انجمن‌ها را ياري کنند تا در امر آموزش در تمامي زمينه‌ها بتوانند معضلات اجتماعي را در شهر به حداقل برسانند. شيخي از در اختیار قرار ندادن سالن جلسات شورا براي برگزاري جلسات انجمن‌ها انتقاد کرد.

ليلا مروتي از كم كاري در امر آموزش فرهنگ شهروندی انتقاد کرد و گفت: در مدیریت مدرن با مدیر پاسخگو رو به رو هستیم.  وی با اشاره به شائبه‌ی سوء استفاده‌ی مالی شورا و شهرداری قبلی گفت : اگر در این رابطه مدارک و اسنادی موجود است باید ارائه شود اما اگر شورای دوره‌ی چهارم  در این زمینه قصور کند، شریک جرم خواهد بود.

ليلا مروتي در پایان به برپايي مولودي خواني به عنوان فعاليت فرهنگي شورا انتقاد كرد و گفت: مشكل مردم ما برپايي مراسم مولودي خواني نيست، در مساجد هم مي‌شود مولودي خواني برگزار كرد.

خانم عنايت‌زاده نیز در سخنانی خطاب به اعضای شورا گفت: شوراي شهر بايد شوراي محلات را احيا كند تا بتواند ياري كننده‌ي خوبي جهت پيشبرد اهداف خرد و کلان باشد؛ وی همچنين نسبت به توانايي‌هاي NGOها در جهت تقليل معضلات اجتماعي مواردی را متذکر شد. در پايان عنايت‌زاده به شورا پيشنهاد  ايجاد موزه ی فرهنگي در سقز را داد که در عین  درآمدزایی، باعث جلب گردشگر و توريست خواهدشد.

shora (2)

نظام غفاری پس ازاتمام سخنان حاضران گفت: مطالب بسيار مهمي در اين جلسه بحث شد ولي اين موارد تنها مختص به شورا نيست و با نهادي چون شورا رفع و رجوع نخواهد شد.وی افزود: انجمنها نبايد منتظر كمك ما باشند بلكه ما هستيم كه به كمك آنها نياز داريم.

رئيس شوراي شهر در خصوص جوابيه شوراي دوره‌ي چهارم و جوابيه‌ي رحيمي شهردار قبلي گفت: ما تصميم گرفتيم جوابيه‌اي در نشريات به چاپ نرسانيم و نيازي هم نمي‌بينيم. قضاوت را به مردم واگذار مي‌كنيم و از اهالی قلم وفعالان اجتماعي هم انتظار داريم كه در اين باره قلم فرسايي كنند.غفاري در پايان گفت: مسائل كلاني چون اعتياد كه بيشتر نهادها را درگير خواهد كرد نياز به همت جمعي دارد.

محمد باغباني طی سخنانی گفت: براي شفاف سازي وضعيت اوراق مشاركت تلاش مستمري صورت گرفته و در وضعيت كنوني 8 ميليارد تومان در حسابها موجود است در حالي كه 4 ميليارد تومان سود اوراق هنوز پرداخت نشده و فقط تأسيسات مجتمع گولان بالغ بر 15 ميليارد تومان هزينه خواهد داشت و كل پيشرفت پروژه تا به حال كمتر از 15 درصد است كه دليل اصلي آن 18 ماه تأخير در شروع پروژه در دوران مديريت قبلي و عدم تحويل نقشه‌هاي پروژه توسط شركت فوريو مي‌باشد. شركتي كه طبق تفاهم نامه‌ها فقط با ارائه‌ ی نقشه‌هاي “چم سقز” به عنوان شريك آورده‌اي 42 ميليارد توماني  خواهد داشت، اين در حالي است كه سهم گولان حدود 6 ميليارد تومان است.

باغباني افزود: هنوز از طرف اين شركت نقشه‌اي تحويل داده نشده است و شورا هم به دنبال استفاده از يك وكيل بين المللي جهت تعيین تكليف شركت فوريو است.

باغباني در خصوص كارخانه ی سيمان گفت: بنده شخصاً با این طرح مخالف هستم؛ تا به حال 510 ميليون تومان براي مجوز پرداخت شده در حاليكه براي راه اندازي نياز به 300 ميليارد تومان بودجه است كه چنین بودجه‌اي براي شورا و شهرداري قابل پرداخت نيست.

 اسعد شاهی دیگر عضو شورای شهر نیز گفت:  راه اندازی تالار بورس و شورای محلات از وعده های انتخاباتی بنده بوده و پیگیر این دو موضوع هستم.

شاهی افزود : راه اندازی تالار بورس مستلزم اخذ مجوز و یک سری فاکتورهای تخصصی است و بنده پیگیر این مسأله هستم هرچند که این امر با مشکلات زیادی رو به روست.

در پی این اظهارات از سوی اسعد شاهی، ابراهیم محمدی، با اشاره به اگاهی اسعد شاهی از مشکلات راه اندازی تالار بورس وی را متهم به سوءاستفاده ی تبلیغاتی کرد.

در ادامه اسعد شاهی به سؤالی مبنی بر اینکه آیا سوء استفاده های مالی انجام شده یا خیر؟ گفت: مردم سقز شایعه پراکنی کرده اند و شایعه پراکنی به بخشی از فرهنگ ما تبدیل شده است؛ وی گفت: سوء استفادۀ مالی اعضای قبلی شورا  شایعه ای بیش نیست.

افشین عزیزی در خصوص بحث الحاق به محدوه 295 هکتار شهر سقز با تشریح روند کاری و قانونی این پروسه ، گفت : شهرداری و شورا با مسکن و شهرسازی در مورد فرم جیم(استفاده ی افراد از زمینهای شهری دولتی و تسهیلات بانکی دولتی ) در این مورد مناقشه دارد و در بازدید مسئولین استانی و کشوری این مورد بارها مطرح شده ودر مجموعه ی مدیریت شهرستان امیدوار به حل این موضوع هستیم

وی افزود در بحث قراردادهای دوره های گذشته  متاسفانه سهوا ً در موارد حقوقی این قرار دادها، اشتباهاتی صورت گرفته که این لغو این قراردادها مستلزم هزینه های گزافی برای شورا و شهرداری است.

مسئول کمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری شورای شهر گفت : در مورد سوال از شهردار ، با توجه به ماده 74 و 82 مکرر قانون شوراها ، اعضای شورا حق دخالت در جذب و بکارگیری و جابجایی نیروهای شهرداری، شرکتها و موسسات وابسته را ندارد،سوال از شهردار توسط یکی از همکاران مطرح شده و اگر یکی دیگر از همکاران در توضیح این جلسه در خبرگزاریها ، فرموده که اعضای شورا قانع  شدند !!! با این توضیح قانونی، در اساس سوال ، سوال اعضای شورا نبوده وفقط سوال کننده یا پرسشگر به اقناع رسیده .

وی ضمن عذر خواهی از جانب اعضای شورای غایب در جلسه ؛ عدم حضور همکاران خود را موجه دانست و در پایان، خواستار نظارت بیشتر فعالین اجتماعی بر عملکرد تک تک اعضا و ارائه ی نقدها و راهکارهای مستمر دلسوزان شهر سقز به اعضای شورای شهر شد.

shora 8

امین کیانی  در ادامه ی بحث گفت: در دوره های قبل، سهل انگاری رخ داده وبودجه درست هزینه نشده است. وی افزود: قرارداد برای هر متر سنگ فرش که  نهایتاً متر 11 هزار تومان قرار شده است، به مبلغ  متری 120 هزار تومان بسته شده است.

کیانی که مسئولیت کمیسیون ورزش و جوانان را بر عهده دارد در گزارش ویژه ی این کمیسیون گفت: این کمیسیون تا به حال 6 جلسه ی رسمی و 5 جلسه ی غیر رسمی تشکیل داده است. کیانی در ادامه گفت: 700 میلیون ریال مساعدت از طرف شورا و شهرداری به 38 هیئت ورزشی تخصیص داده شده است.

چنور رحیم زاده درتوضیح فعال نبودن کمیسیون بانوان گفت:از خیلی از بانوان فعال در عرصۀ اجتماعی در خواست کرده ام که در جلسات کمیسیون بانوان شرکت نمایند، اما متأسفانه تا به حال کسی در این رابطه همکاری نداشته است.وی در پاسخ به پرسش برنامه های اتی کمسیون عنوان کرد:  در نظر داریم کلاس آموزش قرآن را برای بانوان برگزار نماییم.وی همچنین گفت: پیگیر امور مربوط به راه اندازی نشریه ی شورا هستیم که تا کنون 80 درصد کارهای ان انجام شده است.

 

سردار دوغی ضمن خیرمقدم به حاضرین در جلسه اظهار داشتند، رسالت اصلي رسانه‌ها انعكاس درست و بدون كم و كاست موضوعات مي‌باشد در نبود رسانه‌هاي فعال و پويا با رويكرد اطلاع رساني شفاف و صادقانه به مردم، شك و شبهه و شايعات جاي خود را به حق و حقيقت مي‌دهد. بنابراين لازم است مطالب عنوان شده در اين جلسه و جلسات مشابه بدون دخل و تصرُّف به استحضار شهروندان محترم برسد.

سپس در پاسخ به سؤال يكي از حاضرين كه چرا شوراي شهر تخلفات مالي و اداري شهردار و شوراي شهر قبلي را از طريق مراجع قانوني پيگيري نمي كند، اظهار نمودند : «خواهشمندم با پرهيز از دامن‌زدن به شايعه پراكني‌ها، تهمتي را متوجه ايشان نكنيم. اولاً : هيچ يك از اعضاي فعلي شورا هرگز موضوعي با عنوان دخل و تصرف مالي يا اختلاس را عنوان نكرده است و براي پيگيري هر موضوي از طريق مراجع قانوني بايد اسناد و مداركي كه محرز كننده‌ي وقوع يك تخلُّف است، در دست باشد. آنچه با حسابرسي‌ها و مطالعات موجود قابل طرح مي‌باشد موضوع بدهكاري كلان شهرداري، انعقاد قراردادهاي كاملاً يكجانبه، تحميل بارهاي حقوقي سنگين و ضررهاي عديده‌ي مالي ناشي از اين قراردادها به شهر و شهرداري (مانند قرارداد با شركت  4u و شركت اشراق و چندين شركت ديگر) در درازمدت مي‌باشد كه كارهاي لازم براي تعيين تكليف نهايي اين قراردادها به گونه‌اي صحيح و قانوني كه كمترين ضرر و زيان متوجه شهرداري باشد در دست اقدام است.

مضافاً اين كه يك مورد تخلف اداري گذشته كه مشهود به نظر مي‌رسد براي ارجاع به مراجع قانوني از طرف شوراي شهر به شهرداري ارسال شده است و لازم است متذكر شوم كساني به قصد منافع و مطامع شخصي دنبال هزينه كردن از سرمايه‌هاي معنوي شورا و اعضاي آن در راستاي كتمان حقيقت نباشد. ضروري است كه دوستان ما در شورا نيز اهميت سرمايه‌ي اجتماعي بدست آمده را به خوبي درك كرده و پاسدار آن باشند. 

دوغي در پاسخ به سؤال يكي ديگر از حاضرين در خصوص تغيير كاربري‌ها و الحاق‌شدن زمين‌هايي به محدوده‌ي شهر اظهار داشت: «در آخرين اظهارات شهردار محترم پيشين كه مانند لقمان حكيم! ما را نصيحت كرده‌اند عنوان شده است كه شغال‌ها و كركس‌ها!! دوباره به طمع زمين‌خواري در دور و بر شهرداري پيدا شده‌اند. بايد اين گونه به عرض برسانم كاملاً با ايشان موافقيم! اما تشخيص اين موضوع از طرف ايشان به دليل تيزبيني و نكته‌سنجي وي نمي‌باشد؛ چرا كه اين اشخاص همان كساني هستند كه در پوستين ميش و در زير پر طوطيان خوش‌سخن! در دور و برِ شهرداري قبلي بودند و امروز پوست انداخته و به دنبال تدارك پوششي ديگر و سيمايي نو و به اميد بازنمودن باب رفاقت با افرادي در سيستم مديريت جديد هستند. بنابراين آقاي نعماني بايد خيلي مراقب اين قضيه باشند. ما نيز با رصد موضوع به دنبال آن هستيم كه با در دست داشتن مستندات قانوني اقدام قاطع و لازم را بدون اغماض انجام دهيم. 

اين عضو شوراي شهر در پاسخ به يكي از حاضرين در خصوص طرح سؤال از شهردار مبني بر استخدام 90 نفر نيرو در شهرداري گفت : «پرسشگر و طرّاح سؤال شخص بنده بودم و ايشان با حضور در صحن شورا به صراحت اعلام نمودند ليست حقوق پرسنل شهرداري در ارديبهشت امسال از لحاظ تعداد نيرو و نفرات به همان تعداد ليست حقوق شهريور پارسال يعني آخرين ماه حضور شهردار قبلي مي‌باشد. 

طبق پاسخ ايشان ناشي از جابجايي و تعديل نيروهاي شركتي مشغول به خدمت در فضاي سبز و جاهاي ديگر كه در پاييز هرسال تعديل مي‌شوند، و در بهار سالِ بعد بكارگيري مي‌شوند تعدادي افرادي جديد جايگزين برخي از نيروهاي قبلي شده‌اند. 

اما در نهايت از لحاظ تعداد نفرات افزايشي در پرسنل شهرداري نداده‌ايم. اينها اظهارات و پاسخ شهردار محترم به سؤال مطروحه بود كه قانع كننده بود ولي به جهت مسجل‌بودن صحت جواب‌دهي و امكان مقايسه، طي نامه‌اي به شهرداري ليست حقوق پرسنل مطالبه شده است.»

دوغي در پايان گفت : «مطابق با فرمايش يكي از همكاران شوراي شهر سبزوار كه چند روز پيش مهمان شوراي سقز بودند اعضاي شورا بايد از موم‌بودن پرهيز كنند و براي جلب رضايت شهروندان و مسؤولين به هر شكلي كه ايشان مي‌پسندند در نيايند چرا كه موم‌بودن و باب طبع ديگران بودن شايد در كوتاه مدت باعث رضايت‌مندي ايشان باشد امّا در آينده‌اي نزديك به مانند انسان‌هايي رياكار و ظاهرساز و فريبكار از شخص نام خواهند بُرد. بنابراين با التزام به قانون در چارچوب وظايف و اختيارات قانوني خود با در خاطر داشتن عهد و پيماني كه با مردم بسته‌ايم صادقانه مردم را دارويي تلخ و مداواگر باشيم بهتر از موم‌بودن ما است.»

احمد عزیزی در خصوص توضیحات اعضای شورا در ارتباط با کار عمرانی گفت: من هم بر این باورم که شورا باید تحلیل کلی و جامع از وضعیت شهر سقز داشته باشد و بر اساس آن فعالیت های خود را تنظیم کند. البته مشکلات و نیازمندی های سقز زیاد است، ولی شورا نباید فقط به فکر کارهایی باشد که در پایان دوره ی کاری خود می تواند به پایان برساند، گاهی احتمال دارد پروژه یا طرحی در دوره ای آغاز و در دوره یا دوره های بعدی به انجام برسد.

وی در مورد کمیسیون بانوان هم گفت: نباید همکاری با شورا را جنسیتی کرد و انتظار داشت خانم ها فقط در کمیسیون بانوان فعال باشند بلکه لازم است از توانایی های خانم ها متناسب با فعالیت همه ی کمیسیون ها استفاده شود. ضمنا سعی نکنید آموزش قرآن دولتی شود زیرا مساجد که صلاحیت لازم برای این کار را دارند به اندازه ی کافی به این امر می پردازند و نیازی به دخالت شورا نیست.

وی همچنین در مورد وجود فساد در شهرداری گفت: متاسفانه در این دوره هم خبرهای نگران کننده ای مبنی بر وجود فساد در شهرداری وجود دارد که امیدواریم شورا و شهرداری راه حل های پیشگیرانه و اثر گذاری برای کاهش آن بیابند و اقدامات موثری انجام دهند. 

ضمنا گزارش یا عدم گزارش تخلفات امری نیست که نیاز به رای گیری و جلب موافقت کسی داشته باشد، تخلفات را باید بلافاصله گزارش کرد و قاطعانه با متخلفان برخورد نمود.

در مورد پاسخ گویی شورا به ادعاهای شهرداری قبلی هم بنده کاملا موافق با شفاف سازی و انتشار جوابیه ی شورا هستم اصلا شورا می بایست در همان جلسه ی تودیع و معارفه به بیانات توهین امیز و ادعاهای کذب شهردار قبلی پاسخ می داد و مردم را از واقعیت وضعیت شهرداری اگاه می کرد، چشم پوشی و ملاحظه کاری در این مورد خیانت به مردم و غیر قابل قبول است.

وی همچنین گفت: اساس شوراها از شورای محلات اغاز می شود، ما در دوره ی دوم شورا هم تلاش کردیم که شوراهای محلات را فعال کنیم ولی با ممانعت هایی مواجه شدیم که رفع انها تنها با اصلاح قانون امکان پذیر است.

 

shora (6)

کد خبر: 8863


۳۵ دیدگاه

 • همشهری law
  همشهری law: 6-24-2014 . 12:21 ق.ظ :

  سلام :جای بسی خوشحالی است که جامعه روبه سوی می نهد که پیگیر مسائل خود می باشد اما جای تعجب است که این عزیزان از نحوه طرح سوالاتشان بر می اید همچون ان عزیزی که می فرماید شهردار تا دقایق 94 خبر نداشته این مثلا برای مبرا نمودن خود و انجمنش یا جناب شهردار از تبانی برای این امر است .مگر می شود کسی اصلا برای این امر خطیر اماده نباشد و فورا به این انتخاب لبیک گوید و یا خودمان می دانیم با تلاشهای مستمر و بده بستانهای در لفافه بعضی از مسولین عاقبت منتصب گشتن .جامعه دیگر روشن است و نیاز به توجیه ندارد بلکه استدلال در افکار جامعه ریشه دوانده و جای تعجب است که دیگر اعضای محترم سقز و سقزی که به ایشان و دیگر همقطارانشان رای داده اند بر چسب شایعه پراکن می زنند جای تامل است که همین شایه سازها بودند که مهر تایید این نوابغ را حک نمودند و بحث از ngoشده که ریس محترم عنوان می دارند که این گروه ها می بایست مارا کمک کنند اخه یکی نیست به این شیخ الریس گروه متفکرین بگوید مگر گروه یا انجمنی هم در سقز هست انچه که لمس می گردد فقط سایه ای از گروه و انجمن است که نه بعنوان گروهی رسمی ثبت یا عرض اندام می کنند تا ایشان را یاری نمایند بلکه ایشان همین شیخ الریس محترم بار ها در تراکتهای تبلیغی خود و دیگر نظریه پردازان اذعان به تشکیل و حمایت از این انجمن ها نموده اند ولی چه بسا تاسف که همه ان وعده ها نیز مانند دیگر اقوال گذشته به باد تمسخر و یا فراموشی پیوسته و گرفتن کرسی شهرت برتراز هر چیزی رنگ و لعاب شعایر گفته شده را گرفته انشالله که این مباحث در ضمیر وجدان عزیزان رخنه کرده و با افکاری علمی و تخصصی هر چه بیشتر در مسایل کمسیونهای تعریف شده که اکثرا تعطیل است پیامدهای سقز را تحلیل نمایند .

  پاسخ دهید

  • حسینی
   حسینی: 6-24-2014 . 1:01 ق.ظ :

   تشکسل چنسن جلساتی قطعاً مفید خواهد بود،هم برای شورا ،هم برای مردم سقز ، اما دریغ از ارائه ی یک راهکار توسط این منتقدین محترم
   همیشه کاستی ها را بیان کردن هنر نیست ، خواهشاً اعضای شورا از افراد متخصص صاحب ایده و فکر خلاق نیز دعوت کند

   پاسخ دهید

   • همشهری
    همشهری: 7-1-2014 . 3:47 ب.ظ :

    انصافاً اگر مطالب را بخوانی، متوجه می شوی كه ضمن بیان مشكلات به ارائه‌ راه حل نیز پرداخته‌اند.

    پاسخ دهید

   • امینی
    امینی: 6-24-2014 . 1:42 ق.ظ :

    فعالین محترم اجتماعی به جای طرح مسئله به فکر ارائه ی راهکار در جهت حل آن باشند
    اعضای شورای سوم 6 سال یک جلسه پرسش و پاسخ نگذاشتند اما این جوانان شجاع بنظرم این سومین جلسه ی رسمی بعد از دانشگاه پیام نور و آزاد و 9 ماه شروع بکارشان است ، لطفاً بیاید با هم افزایی و هم اندیشی مثبت به قضایا نگاه کنیم ، همش نقد،انتقاد و رخنه گیری که نشد کار

    پاسخ دهید

    • همشهری
     همشهری: 7-1-2014 . 3:50 ب.ظ :

     ببخشید، ولی، مگر هم افزایی و هم اندیشی بدون جلسات شور و نقد و انتقاد، و عادت دادن مسئولین به پاسخگو بودن به مردم، امكان دارد؟!!!

     پاسخ دهید

    • مصطقی
     مصطقی: 6-24-2014 . 2:53 ب.ظ :

     موضوعات بسیار خوبی مطرح شده است هر چند بسیاری از ان موضوعات از اختیارات شورا بدور است ، اماخوشحالی من از این حیث است که سفز با وجود این افراد همیشه زنده خواهد بود و همیشه رشد و تعالی در سایه انتقاد بدست خواهد امد. و این نشان از فرهنگ و تمدن مردم سقز است و نفس این کار بسیار با ارزش است .

     پاسخ دهید

     • سلیمان عه بدی
      سلیمان عه بدی: 6-24-2014 . 11:36 ب.ظ :

      ویرای ده ست خوشی له به ریوه به رانی دانیشتنه که پیشه کی له وه ی که نه متوانی به شداری کوره که بم له به ریزانی شوراو هاورییان داوای لیبوردن ده که م.دلنیام دانیشتنی له و چه شنه یارمه تی ده ری چه سباندنی دوخی ره خنه و پرسیاره له کومه لگا ی ئیمه ،هه لبه ت له چه شنی کارسازانه ی که به راستی پیویستییه کی هه ره گرینگی رای گشتییه له شاری سه قز .من ده ست خوشی له به ریزانی شورا ده که م که به م بابه ته بایه خ ده ده ن هیواخوازیشم به رده وام بن له م ره وته سه رده میانه،

      پاسخ دهید

      • سعدی
       سعدی: 6-24-2014 . 11:47 ب.ظ :

       احسنت! ما که دلمان خنک شد. از عمر شورای قبل شش سال سپری شد اما دریغ از یک بار تشکیل جلسه با نمایندگان افکار عمومی.!؟ انشاالله این رویه تداوم یابد و اگر جلسه ای دیگر تشکیل شد آقایان هیوا نعمانی، تیفوری، رحمان پور و وفادار که توفیق حضور در این جلسه را نیافته اند نیز از فرصت این نشست ها استفاده کرده و در چنین جلساتی حضور به هم رسانند.

       پاسخ دهید

       • هيمن ساكار
        هيمن ساكار: 6-25-2014 . 4:52 ب.ظ :

        ويراي سلاو و ريزي تايبه ت بو به شدار بووان له م دانيشتنه دا
        دانيشتن و ليكولينه وه ئا به م شيوه تايبه تمه ندي ولاتيكي ديموكراسي خوازه. هيوادارم شوراي شار و شاره داري هه لهايه كي باش و شياو بو ئه م جوره دانيشتنانه بره خسينن. به راستي تا كاتي كه تاكه كاني كومه لگا و به ر پرسان روون كردنه وه و رخنه و ولام دانه وه وه ك ئه ركيكي سه ر شاني خويان تماشا نه كه ن نابي چاوه رواني گه شه كردني شاريان ببي. وه ك پيشنياريك داوام له ئه نداماني به ريزي شورا و شاره داري ئه ويه كه ئه مه وه كوو ده رفه تيك تماشا بكه ن بو ئه وه ي كه به رپرسايه تي و رخنه بگوزنه وه بو ناو كومه لگا.

        پاسخ دهید

        • BRN
         BRN: 6-25-2014 . 10:31 ب.ظ :

         خسته نباشید.لطفا از طرق مختلف به مشکل عظیم مسکن در سقز بپردازید و راه های کاهش قیمت انرا بررسی نمایید.باتشکر

         پاسخ دهید

         • آزاد
          آزاد: 6-26-2014 . 9:55 ق.ظ :

          ممنون از دوستان شارنیوز بابت این اطلاع رسانی.خسته نباشید.خداقوت

          پاسخ دهید

          • حمه
           حمه: 6-27-2014 . 1:16 ق.ظ :

           – من نمی دانم چرا مرتب در جلسات و روزنامه هی از بدهکاری و اهمال شهردار قبلی می گویند ولی از شورای قبلی حرفی نمی زنند و حتی مثل این جلسه عملا آنها را نیز از هر تخلفی مبرا می دانند مگر عملکرد مالی و قرار دادهای شورا قبلا نباید به تایید شورا برسد؟پس اگر تخلفی در هزینه و قرار داد های شهرداری در دوره قبل بوده است به همان مقدار هم شورای قبل مسو ل است پاسخگوی عملکرد شان باشند . ولی تعجب این است که شما می گویید تا چیزی ثابت نشده نباید تهمت زد و بلافاصله هم می گویید قرار داد های پیاده رو سازی که یانزده هزار تمن بوده را 120 هزار تمن بستند این را هر بچه مدرسه ای می داند یعنی اختلاس و ….ولی اینکه شما هم در برخورد و دادن گزارش به مردم می ترسید از آنها کاملا آشکار است. یکبار دیگر به شعار های تبلیغاتتان پایبند باشید که می گفتید ما ریخت و پاش و سو استفاده های شهرداری و شورا را افشا و حق مردم شهر را از آنان میستانیم . در ضمن شما هم مثل شورای قبل هیچ کارنامه مالی از شهرداری منتشر نکردید در حالی برابر قانون موظفید و عملا شما هم دارید در همان راه آنها می روید. دیگر اینکه آخر این پروژه میان بر گاراج کجایش واقعا ضروری و الزامی بود همه چیز از این حکایت دارد که این پروژه با تبانی و اصرار برادران نعمانی که رفیق آن سرمایه گذار هستن و نیز شریک و رفیق شرکت مهندسی هستند انجام شده تا شاید آنها هم …چون همه کارهای ساختمانی و بساز و بفروش آن سرمایه گذار و شرکت مهندسی یا آقایان نعمانی قبلا در آنها همکاری نظارت و قراداد نقشه داشتند در سالهای قبل و حتی کارهای پیاده رو شهرک دانشگا که آنهمه از کیفیت و یا قرار داد ومبلغ آن در دوره شهردار قبلی آلان ناراضی هستید من بارها از منزلمان در شهرک دیدم که همین آقای نعمانی ناظر بودند برای آن شرکت و شهرداری – دیگر هم واقعا در یک مدت بسیار کم مثلا 4 ماه قبل چطوری در میان آنهمه مشکل کوچک و بزرگ شهر که خودتان به آنها اعتراف دارید به این نتیجه رسیدین که فعلا دوکان و پاساژ در زیر برگاراج بسازید و 4 تا 5 ماه بازار سقز را در این بی بازاری و کسادی بیشتر به کساد بکشانید.- این آقای غفاری معلم فارسی است متخصص نیست ولا برای ریاست شورای سقز اوفت دارد چون چیزی از عمران و آبادانی نمی داندوفقط نگران حمایت باندی و جناحی داخل شورا است.

           پاسخ دهید

           • همشهری
            همشهری: 7-1-2014 . 4:14 ب.ظ :

            كار شورای شهر فقط عمرانی نیست و از تخصص های دیگر هم نیاز دارد و تخصص هم فقط به مدرك نیست و آقای غفاری هم نه تنها افت شورا نیست بلكه تعالی آن بوده و انشاءالله خواهد بود

            پاسخ دهید

            • غفوری
             غفوری: 7-3-2014 . 12:11 ق.ظ :

             عزیز، اگر آقای غفاری به واسطه ی رشته اش (ادبیات) برای ریاست شورا اُفت دارد آیا مهندس کشاورزی برای نمایندگی مجلس از طرف شما توجیه پذیر است؟

             پاسخ دهید

            • شاهو
             شاهو: 7-6-2014 . 9:03 ب.ظ :

             گل گفتی حمه گیان اونم با اون پرستیژ وقدو قوارش ادم چندشش میشه ضمنا بیگلری ارشد مهندسی مکانیک دارن نه کشاورزی اقای غفوری عزیز غرض ورزی رو بزارید کنار یه خورده واقع بین باشید

             پاسخ دهید

             • فرهنگی
              فرهنگی: 8-1-2014 . 12:26 ب.ظ :

              من از دوستان آقای بیگلری هستم > ایشان کارشناسی مکانیک و کارشناسی ارشد منابع طبیعی دارند.

              پاسخ دهید

            • سعدی حمالاوا
             سعدی حمالاوا: 6-27-2014 . 1:32 ق.ظ :

             هه ر بژی دوستان و رفیقانی به ریزم کاک افشین عزیزی و کاک امین کیانی
             هه ر بژین اعضای محترمی شورا

             پاسخ دهید

             • بی ادعا
              بی ادعا: 6-27-2014 . 12:16 ب.ظ :

              آفرین بر این معلمین با جسارت که زبان تملق و چاپلوسی را کنار گذاشته اند.

              پاسخ دهید

              • غضنفر
               غضنفر: 6-28-2014 . 9:02 ق.ظ :

               خداتان لي راضي بي

               پاسخ دهید

               • حمه قه رز بلاو
                حمه قه رز بلاو: 6-30-2014 . 7:41 ب.ظ :

                فرهنگیان محترم سلام برشما وقتی دیدی مسئول کمیته ی فرهنگی حضور ندارد چرا آنقدر جلسه را ادامه دادید؟ مگر نمی دانید شورا دارای 2 طیف خاصی می باشد! که طیف اول دارای 6 عضو است وآنها هم شهردار انتخاب نمودند و همه کاره ی شورا هستند تمام جلسات خود اداره می کنند البته هر جا به نفعشان باشد. آخر نمی دانم در جلسه ی فرهنگی چرا بحث اضافه به محدوده ی شهر یا فرم(ج) به میان آورده می شود؟ شمااعضای شورا برای فرم (ج) سبز باشد یا قرمز یا لغو آن چه اقدامی نمودی لطفا” مسندات آن را ارائه نمایید! جناب متخصص در همه چیز فرم (ج) سبز برای کسانی است که از تسهیلات دولتی استفاده نمایند یعنی عرصه دولت به او واگذار نماید.آن وقت بدون مسکن باشدوهیچ گونه امتیازات اعم از آب و برق و گاز و……به اسمش نباشد مثل مسکن مهر ولی صاحبان و مالکین زمین های شخصی یا تعاونی که وارد محدوده ی شهری می شوند چه ربطی به فرم (ج) دارد.ای کاش در جلسه بودم وجوابت می دادم. حضور نداشتن کمیته ی فرهنگی شورا مرا یاد معلمی می اندازد که در روستایی همراه با همسرش تدریس می کرد که هر وقت اهالی آبادی و اولیای دانش آموزان ایشان را دعوت می کردند به آن ها قول می داد قبل از غروب با جیبه شمال بر می گشت شهر آن هم بماند که چه قدر آن شب فکر اهالی خانه را مشغول می کرد چون آن روز ها میباول و تلفن نبود که از احوالشان خبردار شوند. خلاصه بگویم یک درسی به اولیا داد که تا دیر زمانی از دعوتی در روستا خبری نبود چون…….. اکثر جلسات شورای جدید به همین روال است. آنچه بنده شنیده یا دیده باشم. وحتی شنیده ام که طیف دیگر شورا اگر به همین صورت طیف اول کارها به پیش ببرند به مردم بگو یند و حتی استعفا هم دهند. ولی شما فرهنگیان محترم ادامه ی جلسات دهید شاید روزی کل اعضا را ببینید.

                پاسخ دهید

                • کاکه حه مه
                 کاکه حه مه: 7-1-2014 . 11:18 ق.ظ :

                 باشی لی تیگه یشتیت به ریز!؟راستی جه نابیت له لایه نی کامیک له و چوار به ریزه ی که له دانیشتینه کا نه بون قسه ئه که ی؟

                 پاسخ دهید

                • سارۆ
                 سارۆ: 6-30-2014 . 8:02 ب.ظ :

                 هەر بژین ئەو مامۆستا بێ ئیددیعا و مەزنانەمان

                 پاسخ دهید

                 • آرمان
                  آرمان: 6-30-2014 . 10:37 ب.ظ :

                  وێرای سلاوو ده س خوشی له هه موو ێاماده بووان، سپاس که زور شتی باشتان باس کرد.

                  پاسخ دهید

                  • ئاگرین
                   ئاگرین: 7-1-2014 . 11:43 ق.ظ :

                   روی ده مم له کاک سمایل ته یفووریه!
                   برای به ریز، باش وا بوو هوی نه هاتنه که ت به روونی باس که یت، تو پیش تر خوت لایه نگری روون کاری و به رپرس بوون له کاره کانت ئه زانی! ئه ی بو له نه هاتنه که ت داوای لی بوردنت نکرد، له بوردن پیش که ش خوت، به لام برای به ریز لانی که م ئه و توانی هوی نه هاتنه که ت باس کردایه.
                   ئه لبه ت نه بو (تنبیه افکار عمومی) که کاره که ت وا ئه گه ینیت.
                   ره خنه که م به م پرسیاره تواو ئه که م که :
                   هوی نه هاتنه که ت په یوه ندی به ئه و ره خنانه هه یه که کومه لیک له به شدار بوانی ئه م کوبوونوه یه، که پیش تر له کاک موحسینی بیگله ریان گرتبوو؟
                   ئه گه ر وایه، بزانه ئه م شیوه کارانه زیان به خوتوو و ئه و ئه گه ینیت.
                   له کوتایی دا هیوا دارم ئه م پرسیارم و لی دوانه که م ته نها ((ئه گه ر )) بیت و هیچی تر!!!!!!!!!!

                   پاسخ دهید

                   • کارشناس مسکن و شهرسازی
                    کارشناس مسکن و شهرسازی: 7-1-2014 . 10:23 ب.ظ :

                    ولی به عرض برسانم در دوره ی گذشته شهرداری و شورا ، با توجه به اینکه در خواستهای متعددی برای الحاق به محدوده شد ، ما در قالب مسکن محرومین ، سوا از محدودیتهای طرح تفصیلی ، 295 هکتار از زمینهای اطراف شهر را به مسکن و شهرسازی استان پیشنهاد دادیم که در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ، موافقت مشروط شده به شرط بررسی فرم ( ج) همانگونه که در متن گزارش یکی از اعضا بدرستی به این موضوع اشاره کرده
                    بهتر نیست بروی اطلاعات خود را از مراجع ذیصلاح بپرسی ، حسرت و افسوس ندارد ، گوی و میدان هست و اعضا در ساختمان شورا ، بنده هم به نوبه خود در بلوار انقلاب ، معاونت مسکن اداره راه و شهرسازی در خدمت شما انسان مودب و بزرگوار هستم

                    پاسخ دهید

                    • حمه قه رز بلاو
                     حمه قه رز بلاو: 7-5-2014 . 11:57 ق.ظ :

                     جناب معاون مسکن اداره راه وشهرسازی دربلوار انقلاب که هنوز خبر نداری که چندین سال است آدرس شما به بلوار کردستان انتقال یافته! آنچه ما می دانیم بهتر ازشما پیشنهاد اضافه به محدوده شهری همان 295هکتار در زمان تصدی شهردار وشورای شهر قبلی داده شده نه حال. بهتره شما اطلاعاتت به روزکنی به قول امروزی آینلاین شو

                     پاسخ دهید

                    • زارعی
                     زارعی: 7-2-2014 . 8:30 ق.ظ :

                     آقای ءاگرین عدم حضور آقای باقی رحمان پور دیگر عضو شورا را فراموش کردید ایشان نیز به همین دلیل مشترک با آقای تیفوری در جلسه ی مذکور حضور نیافتند!؟

                     پاسخ دهید

                     • هيرش
                      هيرش: 7-2-2014 . 6:32 ب.ظ :

                      با سلام:
                      روي حرفم با اعضاي غايب شورا در جلسه است. دوستان گرامي آيا هنگامي كه قرار بود چنين نشستي برگزار شود از ماجرا خبر نداشتيد يا آن كه خبر داشتيد و مي خواستيد اتحاد اعضاي شورا را به رخ دعوت شدگان به جلسه بكشيد؟ با چنين اتحادي چه بلايي بر سر شهر خواهد آمد؟ آيا شما با غيبت غير قابل توجيه خود مي خواستيد اين پيام را به حاضرين در جلسه بدهيد كه شأن و جايگاه شما بالاتر است؟ …

                      پاسخ دهید

                      • پیام
                       پیام: 7-2-2014 . 7:01 ب.ظ :

                       آغای تیفوری چون حدس زده بود که در برابر سوالات بی شمار فعالان فرهنگی از جمله فعالیت های انجام نشده در طول دوره ی تصدی ایشان بر کمیسیون فرهنگی حرفی برای گفتن ندارد، در این نشست حضور نیافت. بنده ی خدا آغای رحمان پور هم که بنا به اظهاراتشان (در جلسه ی پیام نور) در شورا هیچ کاره است بنابراین چه ضرورتی برای حضور در این جلسه داشت؟

                       پاسخ دهید

                       • شار بازیر
                        شار بازیر: 7-3-2014 . 7:38 ق.ظ :

                        سوال انتقال وجوه شهرذاری از یک موسسه خصوصی به یک موسسه دولتی بار سود بیشتر چرا بی جواب ماند ؟مخالف قضیه چه کسی بودن؟

                        پاسخ دهید

                        • محمد
                         محمد: 7-4-2014 . 7:31 ب.ظ :

                         با تشکر از حضار محترم و دلسوز در جلسه امیدوارم که خداوند تمام مردم این شهر مانند شما مسولیت پذیر باشند خدا قوت

                         پاسخ دهید

                         • مربی
                          مربی: 7-6-2014 . 1:56 ب.ظ :

                          سلام به همگی من به نوبه خودم ازاعضای شورانهایت تشکرودارم واقعا”فکرمیکنم کاربه دست بودن تواین دوره کاربسیاراشتباهیه بارهاشاهداهانت بخودشون وخانواده هاشون بودم شمابعنوان شهروندبرایه سقز چکارکردید؟حتی صبردورزدن ماشین دیگه روندارید؟فقط تهمت .اهانت دنبال عیب .عاردیگران شماهاکه خواهان تغییرشهرییدخودتون روبه خواب زدید نظافت شهربماندهرجامیریدآشغال ومعذرتا”آب دهنتونو وسط خیابون پرت میکنیدازخودتون وخانواده اتون شروع کنیدشهرزیبامیشه من ازدست شهروبی مسئولیتی همه اتون حالم بهم میخوره اونوقت انتظارمعجزه از11نفروداریدشماحتی انتظارداریدبیکاری وگرونی وشوراها معظلشوحل کنن که اصلا”حیطه کاری اونانیست ببینیم شماشوراشدیدچ گلی به سرمردم میزنیدتوکاروزندگی شخصیه همه سرک میکشیددنبال آتوییدغافل ازاینکه اون بالایی حاضره دلم ازهمشهریاخیلی پره خیلی زمانی سقزبرام بهشت بود اماانگارتوجهنم قدم میزنم اول ازخودتون شروع کنیدبامسئولیتا

                          پاسخ دهید

                         • مربی
                          مربی: 7-6-2014 . 2:04 ب.ظ :

                          خدای مهران برهمه مان نسبت به خودش ومحبوبانش وهمه خلقش بیفزایدکه پایه است ومایه برای باریدن همه برکات الهی نه تنهابرخوددلهابلکه حتی برذهنهاوحتی برجسم هایمان نیزآنوقت چنان ازآفات پیداوناپیدای غروروخودپسندی رستگارمیشویم که:دیدن هرعیبی ازدیگران همچون آگاه شدن ازگرفتاری آنان بجای تحریک به عیب جویی وتفاخرقلوبمان راباحسرت وشرمساری قصورازادای وظیفه نسبت به آن دیگران میفشارد.

                          پاسخ دهید

                          • محمدپناهی
                           محمدپناهی: 7-6-2014 . 9:09 ب.ظ :

                           راست میگن بنده خدا رحمان پور تو سایت شورا ریاست هیچ کمیسیونی رو بر عهده نداره ولازم نبوده تو اون جلسه در حضور این فعالین باشن اینم برای فردی مثل غفاری که با جناح گیری براین کرسی نشستن و فقط ادعای صاحب نظری میکنن جای ایراد دارد رحمانپور اصلا هیچی هم بلد نباشد از یه معلم فارسی بهتر میتونه مباحث شهری رو بشکافه جناب عالم العلما مهندس غفاری ضمنا ابهت هم یادتون نره

                           پاسخ دهید

                           • دانيال
                            دانيال: 7-22-2014 . 12:25 ق.ظ :

                            لطفا بجاى زيرسوال بردن همديكر وانتقاد استعد.عادارد باهمديكر تعامل داشته باشيدمردم جشم انتظارشما تحصيلكردهامىباشندشمارابخدادست ازجنك روانى درجامعه برداريدايامىدانيد روزقيامتبايدجوابكوى اعمال خودتان باشيد

                            پاسخ دهید