شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۵/۰۵/۱۳۹۹
پنج شنبه، ۵ام تیر ۱۳۹۳
۱:۱۶ ب.ظ

باطری ساز، هنرمند، مخترع

احمد خادم شهروند ساکن سقز از خوش نام ترین “باطری سازهای” این شهر است. اما این روزها نام او نه به واسطه شغلش که بیشتر برای مهارت های جانبی که دارد شنیده می شود. از علاقه اش به موسیقی گرفته و عضویتش در انجمن موسیقی سقز تا اختراعی که چندی است ثبت کرده و اختراعات دیگری که قرار است در آینده ثبت کند.

احمد خادم که سقزی ها او را به اسم “مامه” می شناسند و نام باطری سازیش هم همین است، در سال 86 یگ گرمکن منحصر به فرد برای خودروها اختراع و به نام خود ثبت کرد که متناسب با شرایط اقلیمی خاص سقز می تواند مفید واقع شود. وی در خصوص ایده اش برای این اختراع به شارنیوز گفت” به علت سرمای شدید هوای سقز در فصل زمستان ایده ساخت یک گرمکن برقی روغن مدت ها ذهنم را به خود مشغول کرده بود تا اینکه در سال 86 موفق به ساخت آن شدم و در همان سال نیز آن را به ثبت رساندم”.

mama

وی در خصوص کارایی این وسیله اظهار داشت” این گرمکن برقی به کارتر خودروها وصل می شود و برق آن هم کم مصرف است و می تواند در طول سه ماهه زمستان بر روی خودرو نصب شود و روغن خودرو را دائماً گرم نگه می دارد که در هر لحظه با یک استارت، خودرو روشن می شود. وی افزود:” یکی از خواص این گرمکن این است که زنگ نمی زند که من آن را برای 10سال گارانتی می کنم”.

“مامه” از عملکرد رسانه ها و خبرگزاری ها در زمان ثبت این اختراع انتقاد کرد و گفت” با وجود پیگیری و تلاش های مکرری که برای بازتاب رسانه ای آن انجام دادم، هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفت و این خود دلیلی شد که انگیزه ی لازم را برای تولید انبوه این وسیله از دست بدهم و حتی به شرکت هایی هم که سفارش می دادم از آن استقبال نکردند تا اینکه در زمستان سال 92 تصمیم به تولید آن در حجم زیاد کرده و توانستم نعداد زیادی از آن را به فروش برسانم”.

دومین اختراع “مامه” یک دوچرخه برقی است که نیاز به پدال زدن ندارد و سرعت آن به 100 کیلومتر در ساعت هم می رسد. این دوچرخه ابتکاری توسط دینامی که روی آن نصب شده، باطری اش شارژ می شود .

وی در ادامه به عدم حمایت از سوی نهادهای مربوطه اشاره کرد و به خبرنگار شارنیوز گفت” چند وقت پیش فراخوانی از سوی اداره ی ارشاد اسلامی برای افرادی که صاحب اختراع بودند اعلان شد تا جلسه ای با حضور مسئولین ذیربط استانی داشته باشیم اما فرد مسئولی که قرار بود از استان بیاید در جلسه حضور نیافت و در نهایت قول هایی به ما داده شد که بر اساس آن قرار است پارک فن آوری و اطلاعات در سقز ساخته شود”.

در پایان “مامه” از ثبت اختراع های دیگر در آینده نزدیک خبر داد و گفت” ساخت یک موتورسیکلت بدون ایجاد سروصدا را در برنامه ی خود دارم و اگر این پارک فن آوری و اطلاعات ساخته شود و با حمایت هایی که از طرف آنها صورت می گیرد قطعاً راه برای ثبت اختراعات بیشتر هموار خواهد شد”.

mama1

 

کد خبر: 8918


۲۸ دیدگاه