شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 26th ژوئن 2014
1:16 ب.ظ

باطری ساز، هنرمند، مخترع

احمد خادم شهروند ساکن سقز از خوش نام ترین “باطری سازهای” این شهر است. اما این روزها نام او نه به واسطه شغلش که بیشتر برای مهارت های جانبی که دارد شنیده می شود. از علاقه اش به موسیقی گرفته و عضویتش در انجمن موسیقی سقز تا اختراعی که چندی است ثبت کرده و اختراعات دیگری که قرار است در آینده ثبت کند.

احمد خادم که سقزی ها او را به اسم “مامه” می شناسند و نام باطری سازیش هم همین است، در سال 86 یگ گرمکن منحصر به فرد برای خودروها اختراع و به نام خود ثبت کرد که متناسب با شرایط اقلیمی خاص سقز می تواند مفید واقع شود. وی در خصوص ایده اش برای این اختراع به شارنیوز گفت” به علت سرمای شدید هوای سقز در فصل زمستان ایده ساخت یک گرمکن برقی روغن مدت ها ذهنم را به خود مشغول کرده بود تا اینکه در سال 86 موفق به ساخت آن شدم و در همان سال نیز آن را به ثبت رساندم”.

mama

وی در خصوص کارایی این وسیله اظهار داشت” این گرمکن برقی به کارتر خودروها وصل می شود و برق آن هم کم مصرف است و می تواند در طول سه ماهه زمستان بر روی خودرو نصب شود و روغن خودرو را دائماً گرم نگه می دارد که در هر لحظه با یک استارت، خودرو روشن می شود. وی افزود:” یکی از خواص این گرمکن این است که زنگ نمی زند که من آن را برای 10سال گارانتی می کنم”.

“مامه” از عملکرد رسانه ها و خبرگزاری ها در زمان ثبت این اختراع انتقاد کرد و گفت” با وجود پیگیری و تلاش های مکرری که برای بازتاب رسانه ای آن انجام دادم، هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفت و این خود دلیلی شد که انگیزه ی لازم را برای تولید انبوه این وسیله از دست بدهم و حتی به شرکت هایی هم که سفارش می دادم از آن استقبال نکردند تا اینکه در زمستان سال 92 تصمیم به تولید آن در حجم زیاد کرده و توانستم نعداد زیادی از آن را به فروش برسانم”.

دومین اختراع “مامه” یک دوچرخه برقی است که نیاز به پدال زدن ندارد و سرعت آن به 100 کیلومتر در ساعت هم می رسد. این دوچرخه ابتکاری توسط دینامی که روی آن نصب شده، باطری اش شارژ می شود .

وی در ادامه به عدم حمایت از سوی نهادهای مربوطه اشاره کرد و به خبرنگار شارنیوز گفت” چند وقت پیش فراخوانی از سوی اداره ی ارشاد اسلامی برای افرادی که صاحب اختراع بودند اعلان شد تا جلسه ای با حضور مسئولین ذیربط استانی داشته باشیم اما فرد مسئولی که قرار بود از استان بیاید در جلسه حضور نیافت و در نهایت قول هایی به ما داده شد که بر اساس آن قرار است پارک فن آوری و اطلاعات در سقز ساخته شود”.

در پایان “مامه” از ثبت اختراع های دیگر در آینده نزدیک خبر داد و گفت” ساخت یک موتورسیکلت بدون ایجاد سروصدا را در برنامه ی خود دارم و اگر این پارک فن آوری و اطلاعات ساخته شود و با حمایت هایی که از طرف آنها صورت می گیرد قطعاً راه برای ثبت اختراعات بیشتر هموار خواهد شد”.

mama1

 

کد خبر: 8918


۲۸ دیدگاه

 • سیدصلاح
  سیدصلاح: 6-26-2014 . 2:43 ب.ظ :

  مامه گیان اندیشه ی خلاقت همیشه پایا و مستدام باشد

  پاسخ دهید

 • ابي
  ابي: 6-26-2014 . 3:04 ب.ظ :

  ده س خوش مامه گيان هه ربژي . ته مه ن دريژ بيت . شاري ئيمه پيويستي به كه ساني وه كو ئيوه يه.

  پاسخ دهید

 • آری
  آری: 6-26-2014 . 3:08 ب.ظ :

  سه ر که وتوو بی مامه گیان

  پاسخ دهید

 • مامه‌ خه‌مه‌
  مامه‌ خه‌مه‌: 6-26-2014 . 3:58 ب.ظ :

  ده‌ست خۆش مامه‌ گیان، هه‌ر بژیت

  پاسخ دهید

 • mansour
  mansour: 6-27-2014 . 5:02 ب.ظ :

  دسو خوش به ت مامه همیشه سر برز بیت

  پاسخ دهید

 • بختیار ناهید
  بختیار ناهید: 6-27-2014 . 9:39 ب.ظ :

  ضمن تشکر از شار نیوز جهت شناساندن این همشهری خوش فکر؛ برایشان آرزوی موفقیت میکنم. در ضمن فکر نمیکنم اصولا حمایت خاصی از ایشان بعمل آید و تنها میتوانند به پشتکار و توانایی خود تکیه کنند.

  پاسخ دهید

 • مختاراصغری
  مختاراصغری: 6-28-2014 . 9:28 ب.ظ :

  هه ربژیت مامه گیان-به راست که به ئه خلاقیشن

  پاسخ دهید

 • فریدون
  فریدون: 6-30-2014 . 10:42 ق.ظ :

  سلام مامه گیان
  من هم به عنوان یک همشهری که در شهری دیگر زندگی می کنم از خواندن این خبر بسیار خوشحال شدم. و با نظر آقای بختیار ناهید کاملا موافقم.زیرا این مساله تقریبا در تمام دنیا صادق است و از عدم پشتیبانی مسولین، دلگیر نشید. زیرا بسیاری از مخترعین مشهور دنیا ورشکست شدند. و در فقر این دنیا را ترک کردند و دولت هایشان از انها حمایت نکردند.مانند مخترع خودرو هیبریدی(خودرو برقی) که امریکایی هم بود یا مخترع فیلم رنگی که انگلیسی بود. و چندین صنعتگر که برای ساخت لامپ روشنایی کار کردند که به نتیجه مطلوب نرسیدند و این اختراع بزرگ بنام آقای ادیسون تمام شد! اسم آقای ادیسون را بردم زیرا ایشان یکی از موفقترین مخترعان جهان هستند زیرا ایشان علاوه بر مخترع بودن، دارای یک مغز اقتصادی بودند. و ما باید ایشان را الگوی خود قرار دهیم.
  در پایان به اطلاع مخترعان عزیز می رسانم که اگر ایده ای دارند بهتر است به سایت ” پارک علم و فناوری کردستان ” به ادرس http://www.stpok.ir مراجعه نموده و پس از ثبت نام، فرم پذیرش اولیه را پر نمایید . اگر طرح شما پذیرفته شود با توجه به اهمیت طرح ، علاوه بر مشاوره دادن مبالغی بین 5 تا 20 میلیون تومان اعتبار میدهند.
  با ارزوی موفقیت برای تمام کسانی که در راه علم قدم بر میدارند.
  فریدون f_m1404@yahoo.com

  پاسخ دهید

 • علي سقزي
  علي سقزي: 7-1-2014 . 7:19 ق.ظ :

  سلاو هه ر بژي مامه گيان سپاست ده كه م دست خوش بيت وله شت ساق بي

  پاسخ دهید

 • هێمۆ: 7-1-2014 . 10:50 ب.ظ :

  به‌ ڕاستی پیاوێكی دڵسۆزه‌

  پاسخ دهید

 • طه رزم آرا
  طه رزم آرا: 7-2-2014 . 11:03 ق.ظ :

  با عرض تبریک به جوان غیرتمند وصنعتکار سقزی احمد خادم(مامه).
  میخواستم در جواب گله های آقای خادم نسبت به بی توجهی مسئولین به اختراعات ،بنده هم دلایل مختصری در ارتباط با بی تفاوت بودن جوانان به اختراعات و عدم روی آوردن به تولید وصنعت به عرضتان برسانم:
  1-بي توجهي به جايگاه علم و عالم2-بي توجهي به پژوهش 3- عوامل اقتصادي 4- عوامل سياسي و قانوني 5- عوامل اجتماعي 6- عدم شايسته سالاري 7- انحصارات دولتي 8- ميزان اميد به آينده

  پاسخ دهید

 • احمد
  احمد: 7-2-2014 . 2:17 ب.ظ :

  انشاالله که موفق و پیروز باشید .راستی قیمت آن چند است ؟

  پاسخ دهید

  • زاهد کریمی
   زاهد کریمی: 7-3-2014 . 11:39 ق.ظ :

   سلام مامه گیان هه ر بژی هیوای سه ر که وتنی زیاترم هه یه بوت

   پاسخ دهید

  • فیروزی
   فیروزی: 7-3-2014 . 2:57 ب.ظ :

   براستی وستا احمه و زور دلسوزه
   سه رکه و تو به ت

   پاسخ دهید

   • ناشناس
    ناشناس: 7-10-2014 . 1:51 ب.ظ :

    سپاس مامه گیان

    پاسخ دهید

    • دانیال
     دانیال: 7-17-2014 . 9:52 ب.ظ :

     ده ست خوش مامه گیان یاخوا هه ر سه رکه وتوو بی و به رده وام

     پاسخ دهید