شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 30th ژوئن 2014
2:21 ب.ظ

بحران “لمپی اسکین” کنترل شد

بعد از گذشت چند هفته از آغاز بیماری دامی لمپی اسکین و با انجام واکسیناسیون 22 هزار راس گاو و سمپاشی 700 هزار متر مربع اماکن دامی،  این بیماری در سقز تحت کنترل درآمده است.

به گزارش شارنیوز کنترل شدن دامنه ی شیوع بیماری با بسیج تمام نیروهای سازمان دامپزشکی سقز و استان میسر شد در حالی که دامپزشکی سقز به دلیل عدم اختصاص بودجه از سوی فرمانداری طی سال گذشته با بحرانی به تمام معنا روبرو است که  اگر  فداکاری  و زحمت پرسنل این سازمان نبور،  لمپی اسکن می توانست فاجعه ی اقتصادی بزرگی برای دامداران رقم بزند.

گزارش ها حکایت از آن دارد که در کمیته ی برنامه ریزی شهرستان که به ریاست فرماندار تشکیل می شود، طی سال گذشته هیچ بودجه ای به دامپزشکی سقز اختصاص نیافته در حالی که بخشی از تامین سلامت شهرستان خصوصا در ارتباط با مواد غذایی تحت نظر این سازمان است و توفیق در عملکرد آن به طور مستقیم موجب ارتقا سطح سلامت جامعه می شود.

کنترل این بیماری جدای از عملکرد دامپزشکی سقز، مرهون گسترش آن به استان های دیگر غیرهم جوار نیز هست که تا استان قم نیز پیشروی کرده و به همین دلیل در سطح ملی مورد توجه قرار گرفت و گرنه در سطح شهرستان به دلیل فقدان منابع مالی کافی، امادگی لازم برای مقابله با بحران هایی اینچنینی وجود ندارد.

لمپی اسکین موجب اتلاف حدود 30 راس گاو در شهرستان سقز شده است که 19 راس آن توسط دامپزشکی معدوم شده و مابقی بر اثر بیماری تلف شده اند. از تبعات این بیماری می توان به کاهش تولید شیر در سقز اشاره کرد. علی رغم نگرانی شهروندان از بابت استفاده از گوشت گاو، مقامات اعلام کرده اند که درصورت تهیه گوشت از مراکز مجاز با مهر مخصوص، مشکلی پیش نخواهد آمد در ضمن این بیماری قابل انتقال به انسان نیست.

 

کد خبر: 9044


۸ دیدگاه

 • مامه خه مه
  مامه خه مه: 6-30-2014 . 10:32 ب.ظ :

  آفرین بر وجدان بیدارکارمندان زحمتکش دامپزشکی سقز
  .

  پاسخ دهید

  • معلّم
   معلّم: 6-30-2014 . 11:10 ب.ظ :

   ده س خوش به ریزانی دامپزشکی هه ر به رقه رار و به رده وام بن

   پاسخ دهید

   • روستایی
    روستایی: 7-1-2014 . 8:05 ق.ظ :

    اگر دولت خصارات دامداران زحمتکش را نادیده نگیرد و آنان را ناامید و ضررمند نکند کاری مفید و ارزشمندی بود ، چون تا جای که بنده اطلاع داشته باشم خود دامپزشکی و ارگانهای درگیر این قضیه به خصارات دیدگان قول جبران خصارات را داده اند، چون بعضی از گاوهای معدوم شده تا سقف 14 میلیون تومان قیمت داشتند.

    پاسخ دهید

    • فواد
     فواد: 7-2-2014 . 4:22 ب.ظ :

     درود وخسته نباشی خدمت اعضای محترم دامپزشکی

     پاسخ دهید

     • دیار
      دیار: 7-3-2014 . 11:39 ق.ظ :

      باید نماینده محترم مجلس این غرض شخصی و کار نادرست فرماندار را پیگیری کند که از همان بیماری وجود این فرماندار خطرناکتر است . البته اگر بتواند و اهل تسامح نباشد .

      پاسخ دهید

      • دامدار
       دامدار: 7-3-2014 . 10:24 ب.ظ :

       با تشکر از پرسنل زحمتکش درمانگاه دامپزشکی دکتر وثوقی…!

       پاسخ دهید

       • کاردان
        کاردان: 7-3-2014 . 10:32 ب.ظ :

        ضمن تشکر از دامدار عزیز چرا که به فکر پرسنل مظلوم بخش خصوصی هستید…متاسفانه تمام نظرات بالا فقط برای کارمندان شبکه و بخش دولتی بود!!

        پاسخ دهید

        • محمدجهانگیری
         محمدجهانگیری: 7-31-2014 . 6:25 ب.ظ :

         باتشکراز تمامی پرسنل دامپزشکی بحش دولتی وخصوصی بخصوص مرکزواکسناسیون مهر

         پاسخ دهید