شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 9th جولای 2014
8:20 ب.ظ

آماری از میزان کشت و برداشت سالانه گندم در سقز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز با اشاره به اینکه ۱۴ هزار بهره‌بردار در حوزه گندم شهرستان سقز فعال هستند گفت: سالانه ۱۰۰ هزار تن گندم در شهرستان سقز تولید می‌شود.

محمد پیشداد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سقز با اشاره به آغاز خرید گندم و جو از کشاورزان سقزی در روزهای اخیر اظهار کرد: گندم و جو از کشاورزان شهرستان در 11 مرکز خریداری می‌شود.

به گفته وی، پول گندم خریداری شده هم در اسرع وقت از سوی بانک عامل به حساب کشاورزان واریز می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز تصریح کرد: در حال حاضر 80 هزار هکتار گندم در شهرستان سقز کشت می‌شود که 75 هزار هکتار آن دیم و تنها 5 هزار هکتار به صورت آبی کشت می‌شود.

وی گفت: از لحاظ تعداد کمباین برای جمع آوری گندم کشاورزان، در سطح شهرستان مشکلی وجود ندارد و سوخت مورد نیاز کمباین داران هم به موقع تحویل شده است.

پیشداد افزود: دو اکیپ از کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان نحوه برداشت گندم و جو در شهرستان را از لحاظ کیفیت و ریزش بررسی و کنترل می‌کنند.

وی با بیان اینکه در استان کردستان سالانه 600 هزار تن گندم تولید می شود و این استان جزء 5 استان برتر کشور در تولید این محصول استراتژیک به شمار می آید گفت: سهم شهرستان سقز از این میزان تولد نزدیک به 100 هزار تن است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز این شهرستان را یکی از شهرستان های موفق در تولید گندم در سطح استان کردستان دانست و اظهار کرد: هم اکنون گندم جزء محصول اول این شهرستان به شمار می آید و 14 هزار نفر بهره بردار در حوزه گندم فعالیت می‌کنند.

وی گفت: شهرستان سقز در حال حاضر رتبه سوم استان را از لحاظ تولید گندم به خود اختصاص داده است و گندم کشاورزان شهرستان هم به مبلغ هر کیلو 1050 تومان  به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می شود.

پیشداد با اشاره به اینکه، در سال زراعی جاری 40 هزار هکتار از مزارع گندم شهرستان علیه سن مضر غلات سمپاشی شده گفت: به همین لحاظ  و اینکه شهرستان سقز دارای آب و هوایی خوب است گندم تولیدی شهرستان جزو با کیفیت ترین گندم در کشور به شمار می‌آید.

وی خاطر نشان کرد:، بارش باران در روزهای 12 و 14 خرداد ماه در شهرستان که در این موقع از سال بی سابقه است سبب وارد شدن خسارت به زیر ساخت های کشاورزی و گندم زارهای کشاورزان در بعضی نقاط شهرستان شد.

کد خبر: 9227