شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Sunday، 13th July 2014
11:25 pm

کتاب “منازعات قومی” ترجمه دکترعبدالله رمضان زاده به چاپ رسید

کتاب “منازعات قومی” ترجمه ی دکتر عبدالله رمضان زاده استاندار پیشین کردستان و سخنگوی دولت خاتمی منتشر شد. دکتر رمضان زاده این کتاب را در حین گذراندن دوران محکومیتش در زندان ترجمه کرده است.dr.ramezanzade

به گزارش شارنیوز ترجمه ی کتابی با موضوع “منازعات قومی” به نوعی بازگشت به سوژه ی مورد علاقه ی دکتر رمضان زاده است که موضوع رساله ی دکترای علوم سیاسی وی در بلژیک نیز بود. موضوعی که براساس آنچه که در مقدمه کتاب هم به آن اشاره شده،  فهم آن به اندازه ی تعاریفی که از این مسئله موجود است، دشوار و پیچیده می نماید. 

طرح سوالات مهمی چون: “چرا منازعات قومی معمولا به خشونت گسترده علیه شهروندان بی گناه منجر می شود؟ چه انگیزه ای موجب می شود عده ای به چنین خشونتی متوسل شوند و یا از کسانی که متوسل به خشونت می شوند حمایت کنند؟ چرا سازمان های بین المللی و کشورهای قدرتمند اغلب نسبت به تهدیدات امنیتی ناشی از منازعات قومی بی تفاوت هستند، مگر اینکه که تبدیل به بحرانی گسترده شود؟” و ارائه ی مدل هایی علمی برای پاسخ به این سوالات و سایر مباحثی که در خصوص منازعات قومی مطرح است از جمله مباحثی است که در 9  فصل این کتاب به آن پرداخته شده است.

کارل کوردل و استفان  ولفب مولفان این کتاب در مقدمه، تالیف خود را اینگونه توصیف می کنند: “این کتاب که به بررسی برخی منازعات قومی در زمان های مختلف و در قاره های متفاوت می پردازد،  هدف اصلی آن ارائه ی نظریه ای کاملا نوین که قدرت توضیح برخی منازعات قومی را داشته باشد نیست. در اصل درگیری طولانی مدت ما با این مسئله-هم از لحاظ علمی هم از دوران درگیری عملی ما در تلاش برای فرونشانی منازعات- به ما آموخته آنچه نیاز است مدلی تحلیلی است که قابل کاربرد در شرایط منازعه ای خاص باشد و از انحراف ناشی از جانبداری له یا علیه نظریات موجود به دور باشد.”

دکتر رمضان زاده عضو پیشین هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران 4 کتاب دیگر را در دوران زندان خود ترجمه کرده است که در نوبت انتشار قرار دارند.

monazeat

چاپ این کتاب را  انتشارات فرهنگ شناسی ونشر میزان به طور مشترک انجام داده اند. علاقمندان به تهیه ی کتاب منازعات قومی می توانند با شماره 88735452 انشارات فرهنگ شناسی تماس بگیرند.

کد خبر: 9316


نظرات:

  1. برای دکتر رمضان زاده شجاع و نازنین آرزوی سلامت و سربلندی دارم، درود بر او که هرگر تن به خفت تسلیم نداد.

  2. نامرن ئه وانه وا له دلی میلله تا ده ژین

  3. به امید روزی که در جهان شاهد هیچ گونه مناززعه ای نباشیم…

  4. سلام نماد انسانیت و بزرگ مردی و مرد روزهای سخت دکتر عبدالله رمضان زاده که به زلالی آب و شفافیت آیینه است