شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۵/۰۵/۱۳۹۹
سه شنبه، ۲۴ام تیر ۱۳۹۳
۱۱:۴۶ ب.ظ
گفتگوی شارنیوز با عطا احمدی رئیس اداره ارشاد سقز

مسئولیت بدون اختیار را نمی پذیرم

عطا احمدی به زودی سکان اداره ارشاد سقز را به فرد دیگری خواهد سپرد. درحالی که صدا های حامی ماندن او در میان هنرمندان و سایر فعالین سیاسی از صداهای ataahmadiمخالف او بلندتر است اما آقای رئیس تصمیم قطعی خود بر نماندن را اعلام کرده و پاره ای از دلایلش را هم با شارنیوز در میان گذاشته است.

می توان گفت احمدی ارشاد را آرام و به دور از جنجال اداره کرد اگرچه برای مدتی جدل او با برخی از هنرمندان تئاتر، اداره تحت امر او را از ساحل آرامش دور کرد اما در کل در فضای احمدی نژادی حاکم بر عرصه هنر و سیاست سقز -که هنوز تغییرات سطح کشور را تجربه نکرده است- آرام نگه داشتن فضای فرهنگی می تواند امر مبارکی تلقی شده و نمره ای قابل قبول در کارنامه اش باشد. او در این اخرین روزهای مسئولیتش با شارنیوز به گفتگو پرداخت که در زیر می خوانید:

براي اولين سوال ممكن است ارزيابي خود را از فعاليتهاي فرهنگي و هنري ارشاد سقز بیان کنید؟

 ضمن خيرمقدم، براي پاسخ به اين سوال لازم مي بينم در خصوص نحوه ی ارزيابي عملكرد این اداره توضيحاتي را به اختصار ارائه دهم. براي ارزيابي معمولا شاخص هايي وجود دارند و اين شاخص ها عمدتا مبتني بر شرح وظايف سازماني است كه فكر مي كنم منظور حضرتعالي از طرح سوال مذكور وارد شدن به اين حوزه نباشد. و اگر براساس شاخص هاي عمومي بخواهيم به اين بحث ورود پيدا كنيم من معتقدم ارزيابي كننده بايد براساس معيارهايي دست به قضاوت بزند كه بتوان در ميان آن معيارها و اختيارات و صلاحيتهاي ارزيابي شونده رابطه اي معقول  و منطقي برقرار ساخت. در اينجا لازم مي بينم كه مقصود خود از صلاحيت را روشن سازم و آن صلاحيتهاي حقوقي ارزيابي شونده است.بر اين اساس به بياني ديگر بايد در ميان اختيارات و انتظارات رابطه اي منطقي برقرار باشد اگر چنين رابطه اي در هر ارزيابي وجود داشته باشد مي توان تا حد زيادي به آن ارزيابي اطمينان كرد و آن را به انصاف قريب دانست.

 اداره اي كه مديريت آن از سال 91 به دست اين حقير سپرده شده، به شدت به نيروي انساني و اعتبارات نياز دارد كه متاسفانه در اين مدت بارها مساله را پيگيري نموده ام ولي پيگيري ها راه به جايي نبرده اند ولي علي رغم اين اختيارات محدود و ضعيف اين اداره به یاری خدا بدون هيچ وقفه و مشكلي تمام وظايف سازماني خود را به نحو احسن انجام داده است. لازم به ذكر است، براي جبران محدوديت هاي نيروي انساني روالي در ادارات ارشاد مرسوم شده، كه با ايجاد فضايي تعاملي مبتني بر تفاهم در ميان اداره ارشاد و انجمنها، انجمنهاي فرهنگي،ادبي و هنري به عنوان بازوهاي اجرايي و نيروهاي فكري براي اجراي پروژه هاي فرهنگي- هنري از آزادي و اختيار عمل فراوان برخوردارند و از زمان سرپرستي اينجانب به گمانم اين فضاي تعاملي و مبتني بر تفاهم را بيش از پيش تقويت نموده ايم و علي رغم كاستيهايي كه در بخش مالي با آن روبرو بوده ايم كه به آن اشاره خواهم کرد، توانسته ايم در حوزه ی فرهنگي هنري مجموعه فعاليتهايي به شرح زير داشته باشيم :

برگزاری جشنواره ی گرافیک با عنوان نماز در سطح شهرستان

ئیواره فولکور مندالان 

مسابقه ی نقاشی اعتیاد 

همایش زاری شاعر سقزی

جشنواره ی موسیقی  شهرستان

مسابقه ی یک روز با نقاشی 

برگزاری دومین جشنواره ی صنعت چاپ و نشر استانی 

اجرای عمومی نمایش 20 مورد

نمایشگاه هنرهای تجسمی  20 مورد

کنسرت موسیقی 2 مورد

شب شعر 4 مورد

عصری با داستان 2 مورد

برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در سال 91  به ریاست امام جمعه معزز شهرستان  سه جلسه و  22 مصوبه

برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در سال 92، 5 جلسه و 15 مصوبه  لازم به ذکر است مصوبات شورای مذکور منتج به نتایج بسیار مفید و موثری در سطح شهرستان شده است. یکی از دستور کارهای بسیار مهم شورا موضوع طلاق بود که در چندین جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و علاوه بر آن کمیته ای تحت عنوان بررسی علل و عوامل طلاق در شهرستان با پیگیری این اداره تشکیل گردید و مجموعه ی این اقدامات نتایج بسیار مفید و موثری را به دنبال داشت از جمله برگزاری همایش طلاق توسط دانشگاه آزاد اسلامی سقز در اردیبهشت سال جاری، توجه به جایگاه مراکز مشاوره تحت پوشش اداره بهزیستی و…

کانون آگهی و تبلیغاتی

 سال 91       7 کانون

سال 92       8 کانون 

سال 93       4 پرونده ی در حال دریافت مجوز 

کانون های فرهنگی هنری مساجد 

سال 91، 7 کانون، سال 92، 12 کانون ، سال 93، 14 کانون

چاپخانه: سال 91، 5 چاپخانه، سال 92، 6 چاپخانه، سال 93، 2 پرونده ی در حال بررسی جهت دریافت مجوز 

برگزاری نمایشگاه نقاشی، خوشنویسی، عکس، پوستر، گرافیک، 20 مورد

برگزاری نمایشگاه کتاب، 3 مورد

اجرای کنسرت موسیقی، 3 مورد

اجرای عمومی نمایش صحنه ای و خیابانی، 8 مورد با 67 اجرا

حضور گروههای نمایشی در جشنواره های کشور ، 4 مورد

برگزاری یادواره ی استاد امجد علیمرادی

برگزاری اردوی هنرمندان و بازدید از نمایشگاه بزرگ کتاب سنندج و اجرای برنامه ی روز فرهنگی سقز در محل نمایشگاه (اجرای موسیقی، نقد کتاب، سخنرانی و…) در سال 92.

برگزاری اردوی هنرمندان و بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال های 91، 92 و 93.

اجرای ده ها برنامه ی ادبی تحت عنوان دیمانه

برگزاری برنامه ی رونمایی از کتاب 2 مورد، سال 93.

برگزاری 8 نمایشگاه نقاشی در سال جاری

برگزاری کارگاه آموزش نمایشنامه نویسی و کارگردانی توسط شهرام کرمی از تهران.

اجرای نمایش صحنه ای 5 مورد.

برگزاری برنامه ادبی دیمانه، 6 مورد.

اجرای نمایشنامه خوانی همراه با جلسه نقد 1 مورد

موارد مذكور خلاصه ایي از مجموعه فعاليتهاي ارشاد در حوزه ی فرهنگ و هنر بود كه با لحاظ كردن توان مالي و اعتبارات بسیار اندک ما در سالهاي 91، 92 و 93 اجرا شده است. 

ataahmadi1

این کاستی که در زمان مسئولیت شما هم مانند دوره های قبل فعالیت چند انجمن سایر حوزه ها را تحت تاثیر قرار داده و دیگر انجمن ها زمینه ای برای خودنمایی نداشتند، حس می شد. مثلا در حوزه موسیقی علی رغم پتانسیلی که در سقز وجود دارد مگر به ابتکار آموزشگاه ها وگرنه فعالیتی به چشم نمی خورد. دلیل این امر چیست؟

به نظرم بخش اول پرسش تان را در سوال قبل جواب داده ام اما درخصوص برنامه هاي انجمن موسيقي و آموزشگاه هاي موسيقي كه زير نظر اين اداره فعاليت مي كنند، نكاتي را متذكر مي شوم، اداره ی ارشاد براي اجراي برنامه هاي اين مجموعه، امكانات سخت افزاري را فراهم می کند و به عنوان حلقه ی اتصالي ميان آموزشگاه ها و انجمن موسيقي، به تعميق روابط هنري و گسترش تعامل بین اين دو نهاد هنري مستقل از هم عمل کند. در اين دوره تلاشها معطوف بر اين بود كه تمهيدات برگزاري يك رويداد هنري خاص در حوزه ی موسيقي را در شهرستان فراهم نمايد، كه به لطف خدا اين اتفاق رخ داد و برگزاري يك برنامه ی منطقه اي تحت عنوان جشن موسيقي با حضور استانهاي غرب و شمال غرب كشور مورد تاييد اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار گرفت. جداي از حوزه ی موسيقي همان طور كه در سوال اول به صورت گذرا به آن اشاره کردم برنامه هاي  زيادي با همكاري اداره و انجمنها اجرا شده اند و همان كارويژه اي كه اداره در حوزه ی موسيقي دارد در رابطه با ديگر فعاليتهاي فرهنگي نيز تقريبا نقش مشابهي را بازي مي كند.

اکنون لازم است از نگاه بنيادي شكل گرفته مجموعه ی ارشاد در اين دوره زماني سخن بگويم و آن نيز كيفيت برنامه و پروژه هاي فرهنگي و هنري است. ما معتقديم اجراي برنامه هاي كلان منطقه اي و سراسري به خودی خود نمي تواند حاوي ارزش خاص و ويژه اي باشد، مادامي كه اهداف آن برنامه ها با نيازهاي منطقه و شهرستان همخوان باشد. و ما سعي كرده ايم كليه ی برنامه ها و فعاليتهايي كه داشته و خواهيم داشت را براساس تطابق نيازها و اهداف پي ريزي كنيم.

جداي از فعاليتهاي انجمني آيا ارشاد سقز در زمينه ی ساير فعاليتهاي فرهنگي خارج از فعاليت انجمن ها هم اقداماتي انجام داده يا خير؟ مثلا كانون هاي مساجد، مطبوعات و نشريات و سايت ها، چاپخانه ها، آموزشگاه ها و …

بله فعاليت هاي ما فقط منحصر به انجمن هاي تابع اداره نيست. در سال 91 ما دومين جشنواره ی استاني صنعت چاپ و نشر را با حضور واحدهاي چاپي و ناشران استان و حضور كارشناسان وزارتي برگزار کردیم و به یاری خدا توانستيم جداي از روال مرسوم برگزاري چنين جشنواره هايي، بخش همايشي را نيز به جشنواره اضافه كنيم، كه اين خود در برگزاري چنين جشنواره هايي موفقيت چشمگيري محسوب می شود. در حوزه ی كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد ما علاوه بركمك هاي مختصر مالي در تهيه ی ملزومات آموزشي و نظارت بر فعاليت آنها برنامه هاي خاصي را در جهت گسترش دامنه فعاليتهاي قرآني برگزار كرده ايم، از جمله برگزاري چهار دوره آزمونهاي قرآني كشوري كه با استقبال بسیار زیادی روبه رو شده است. در زمينه ی مطبوعات علي رغم توان و پتانسيل خاصي كه در شهرستان داريم متاسفانه مطبوعه ی قابل توجهي در سطح شهرستان چاپ و منتشر نمي شود. در اين حوزه ما فقط مي توانيم حمايت كننده باشيم كه در اين دوره دو تقاضا داشتيم که تا سرحد توان از هردو حمايت شده است و خوشبختانه يكي از آن دو مورد در شرف دريافت مجوزهاي لازم است. لازم به ذكر است انجمن ادبي په يف با همكاري اين اداره  در همين راستا در دو مقطع زماني مختلف اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي روزنامه نگاري نموده است.

ممكن است در مورد وضعيت اعتباراتي كه در اختيار ارشاد قرار گرفته توضيح دهيد؟ آيا بدهي هاي سال گذشته ارشاد تاثيري بر فعاليتهاي هنري سقز گذاشته است يا خير؟

 اعتبارات در اختيار اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي سه گونه است :   اعتبارات جاري كه در اختيار اداره كل بوده و در اين زمينه به دليل كمبود اعتبارات مالي و افزايش هزينه هاي جاري آب، برق، و … در اين بخش با كمبودهاي فراواني مواجهيم. اعتبارات فرهنگي كه همواره اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين بخش مشكل داشته است. اين اعتبارات غالبا قطره چكاني بوده و در مقايسه با اعتبارات فرهنگي ادارات و ارگانهايي كه امور فرهنگي جزو وظايف اصلي آنها نمي باشد بسيار ناچيز و غير قابل مقايسه مي باشد. اعتبارات فرهنگي در سال گذشته با وجود صرفه جوي هاي بسياردر اين زمينه و برخلاف سنوات گذشته بسيار ناچيزكاهش 80 درصدي به نسبت سال 90 و 50درصدي نسبت به سال 91 داشته است و به همين دليل بسياري از مطالبات فرهنگي هنرمندان عزيز شهرستان تاكنون پرداخت نگشته و موجبات آزردگي ايشان را فراهم نموده است.  اعتبارات عمراني كه در اختيار فرمانداري سقز بوده و باوجود مشكلات بسيار زياد در اين بخش متاسفانه حتي يك ريال از طرف فرمانداري به این اداره در سال 92 اختصاص داده نشده است و اين در حالي است كه در جلسه ی كميته برنامه ريزي شهرستان مقرر گرديد كه مبلغ 500000000 ريال (50میلیون تومان) به اين اداره اختصاص يابد وحتی قول افزايش آن در بررسي های مجدداعتبارات نیز داده شد. البته در این خصوص تلاشهای بسیاری برای جذب این اعتبار بعمل آمد اما پیگیری های اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز در این رابطه به شکل تحقیرآمیز و معناداری نادیده انگاشته شد.

علي رغم خوشحالي فعالان عرصه هنر و فرهنگ به سبب برگزاري مجدد جشنواره تئاتر كردي ظاهرا مشكلاتي بین دست اندركاران برگزاري به وجود آمده است لطفا در خصوص اين موارد توضيح دهید؟

از بین برنامه هاي كلان پيشنهادي اين اداره براي اجرا در سال 93 خوشبختانه 4 برنامه مورد تاييد و حمايت اداره ی كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان قرار گرفت، جشنواره ی تئاتر كردي (سراسري)، جشنواره ی استاني گرافيك، جشنواره ی موسيقي منطقه اي و همايش ادبيات شفاهي منطقه اي، اين ها چهار برنامه ی ويژه ی ما هستند. در سه مورد از اين برنامه ها ما گام هاي موثري را براي اجرا برداشته ايم و خوشبختانه هيچ نوع مشكل، سوءتفاهم، اصطكاك و مورد خاصي را نداشته ايم و انشا الله براي اجرا نيز مشكل خاصي نخواهيم داشت و اما جشنواره ی تئاتر كردي؛ داستان اين جشنواره از اين قرار است، در زماني كه جناب آقاي قلعه شاخاني سرپرستي اداره كل را به عهده داشتند، اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي و مجموعه ی هنرمندان حوزه ی تئاتر شهرستان تلاشهاي مضاعفي را آغاز کردند تا  وضعيت و كيفيت برگزاري جشنواره ی تئاتر كردي مشخص تر گردد و در اين زمينه كاستي ها و نقاط ضعفي را كه در ده دوره ی گذشته داشتيم را به شيوه اي اصولي ترميم نمایند. براي اين منظور به پيشنهاد مجموعه ی ارشاد هنرمندان و فعالين حوزه ی تئاتر شهرستان ماموريت يافتند تا سندي تدوين گردد كه در اين سند وضعيت حقوقي متوليان اجراي جشنواره تبيين گردد و راههاي هدايت و نظارت بر اهداف اساسنامه اي و فرهنگي جشنواره نيز مشخص گردد. پس از نشست هاي فراوان، هنرمندان و گروه هاي تئاتري شهرستان پيش نويس سند تهيه گرديد و به اداره ی ارشاد سقز تحويل شد. در اينجا لازم است بگويم متاسفانه برخي از اعضاي تهيه كننده پيش نويس اين سند، قصد داشتند به صورت مستقیم با اداره ی كل ارشاد در اين زمينه در ارتباط باشند و اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي سقز را ناديده بگيرند كه خود ناگفته پيداست چنين تلاشها و اقداماتي ره به جايي نخواهد برد از آن روي كه نه بر محملي قانوني استوار است و نه امري اخلاقي است  و نه اداره كل چنين وضعيتي را برمي تابد. خلاصه پيش نويس سند به اداره تحويل شد و اداره نيز بر اساس وظايف ذاتي و قراري كه از پيش تعين شده بود نظرات اصلاحي خود را ضميمه ی پيش نويس كرد. در خصوص اين نظرات اصلاحي نيز بايد بگويم در پيش نويس سند نيز رگه هايي از بينش حذف اداره ی سقز و استقلال كامل دبيرخانه مشاهده مي شد، به عبارتي ديگر وضعيت حقوقي اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان به عنوان متولي اصلي جشنواره كاملا ناديده گرفته شده بود و شان آن در حد يك عضو ساده ی دبيرخانه فروكاسته شده بود. چنين شخصيت حقوقي كه براي اداره در پيش نويس پيش بيني شده بود با وظايف ذاتي ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي كاملا در مغايرت صد درصدي قرار داشت. همگان واقفيم كه وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ادارات تابع آن، نظارت، هدايت وحمايت در حوزه  ی فرهنگ و هنر است. اين عزيزان حمايتهاي معنوي و مادي اداره را _چون نياز دارند_ در پيش نويس پذيرفته بودند، اما قايل به شان برتر حقوقي ارشاد براي هدايت و نظارت بر جشنواره نبودند. نظرات اصلاحي مبتني بر نگاهي كه ذكر شد به اداره كل منعكس گرديد، مجموعه ی اداره كل نيز مواردي را از پيش نويس اصلاح و چند مورد را بر پيش نويس اضافه نمود، مضاف بر اينكه نظرات شهرستان را به صورت صد درصدي پذيرفت. اما متاسفانه در نسخه ی عودت داده شده حال به هر دلیلی (تعجیل ،اشتباه،…) نظرات اصلاحی این اداره درج نگردیده است. و این امر سرآغاز و منشا بروز مشکلاتی در دبیرخانه ی جشنواره گردید. اعضای دبیرخانه به گونه ای عمل می کنند که انگار اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تنها یک گروه نمایشی است و تنها حقی که بر این جشنواره دارد حضور نماینده ای از جانب آن است. در اینجا لازم است پرده از وضعیتی بردارم که برخی از اعضای دبیرخانه در شکل گیری آن نقش اساسی و حیاتی دارند و آن برگزاری جلساتی بدون حضور اداره و دیگر اعضای دبیرخانه است.

این گروه قبل از هر جلسه رسمی دبیرخانه در خصوص دستور جلسات دبیرخانه پیشتر جلسه ای برگزار می نمایند و حاصل جلسات خود را تنها در دبیرخانه صورتجلسه می کنند. این وضعیت برای اداره و قطعا اداره کل نیز غیرقابل قبول است.  متاسفانه با حرکت غیر فرهنگی این دوستان دبیرخانه ی دومی برای جشنواره خارج از حیطه، نظارت و حضور اداره و برخی از اعضای دبیرخانه که نظراتشان با آن گروه متفاوت است تشکیل شده است، که البته لازم می بینم در این خصوص توضیح دیگری نیز اضافه کنم، این اقدام _ تاسیس دبیرخانه دوم، که غیر قانونی و خلاف آئین نامه است_ بلافاصله بعد از نشستی اتفاق افتاد که این اعضا و برخی دیگر از هنرمندان گروه تئاتر آناهیتا و تعداد معدودی از چهره های هنری با نماینده ی محترم شهرستان اقای بیگلری برگزار نموده بودند که ظاهرا در آن جلسه مباحثی چند درخصوص اینجانب و دیگر همکارانم (البته بصورت غیرواقعی) به نماینده ی محترم گزارش داده شده بود. و ظاهرا چنین نتیجه می گیرند که مدیریت ارشاد را تغییر داده و مدیریت جدید تعیین کنند و تا حال نیز تلاشهایشان در این راستا مشهود است و این حرکت غیرفرهنگی و خلاف آئین نامه ای تاسیس دبیرخانه ی دوم در راستای این نشست صورت گرفت، که وضعیت فرهنگی شهرستان را بحرانی جلوه دهند.

البته من نمی گویم اینجانب و مجموعه ی در اختیارم بدون هیچ نقص و کاستی عمل کرده ایم اما نه روش نقد چنین است و نه حرکتهایی از این دست انتقاد هستند. من شخصا با آن مجموعه هیچ مشکل شخصی ندارم بلکه مساله جایگاه حقوقی اداره و مسولیتهای اداره است. من به عنوان مسئول اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز نمی توانم مسئولیتهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی جریانی را بپذیرم که در آن هیچ جایگاه تاثیرگذار حقوقی نداشته باشم و ابزارهای لازم برای هدایت و نظارت اداره بر آن جریان فرهنگی پیش بینی نشده باشد. نشست های زیادی در بین مجموعه ی فرهنگی شهرستان و اداره کل برگزار شده است و خوشبختانه نگرش مطرح شده از طرف مجموعه ی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مورد پذیرش کارشناسان اداره کل قرار گرفته است. فرقی نمی کند من مسئول اداره باشم یا شخص دیگری چنین مسئولیتی را برعهده داشته باشد، سخن مجموعه ی ارشاد یک خواست حقوقی است. که پشتوانه های خاص و وثیق قانونی دارد.

ataahmadi2

اخیرا جلسه ای با حضور نماینده ی مجلس و برخی از هنرمندان در محل تمرین تئاتر آناهیتا برگزار شد که در آن مواردی درخصوص عملکرد شما مطرح شد، این جلسه و مباحث مطرح شده در آن با اعتراض شما مواجه شده ممکن است در این خصوص توضیح دهید؟

  من مواردی را به دلیل اینکه مبادا سوء برداشتهایی ایجاد نماید را ناگفته رها کرده و به صورت گذرا و خیلی مختصر و از یک زاویه بازگو می نمایم. در خصوص جلسه ای که برگزار شده است باید به عرض برسانم برطبق نامه ای که مسئولین نهادهای فرهنگی شناسنامه دار شهرستان ( 8 انجمن فرهنگی،ادبی،هنری و یک واحد انتشاراتی و نماینده کانونهای آگهی و تبلیغات و نایب رئیس بسیج هنرمندان ) آن را خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نگاشته و امضا نموده اند چنین اعلام کرده اند که از برگزاری چنین جلسه ای که به نام انجمنهای فرهنگی، هنری و ادبی و هنرمندان با جناب آقای بیگلری برگزار شده، هیچ گونه اطلاعی نداشته اند و حال از عملکرد مجموعه ی ارشاد سقز اظهار رضایت نموده اند و امیدوار و حامی مدیریت وقت هستند و ظاهرا جلساتی را با مدیرکل محترم و کارشناسان اداره کل در این خصوص داشته اند و انتقادات جدی را متوجه ب