شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۶/۰۷/۱۴۰۱
Tuesday، 15th July 2014
11:46 pm
گفتگوی شارنیوز با عطا احمدی رئیس اداره ارشاد سقز

مسئولیت بدون اختیار را نمی پذیرم

عطا احمدی به زودی سکان اداره ارشاد سقز را به فرد دیگری خواهد سپرد. درحالی که صدا های حامی ماندن او در میان هنرمندان و سایر فعالین سیاسی از صداهای ataahmadiمخالف او بلندتر است اما آقای رئیس تصمیم قطعی خود بر نماندن را اعلام کرده و پاره ای از دلایلش را هم با شارنیوز در میان گذاشته است.

می توان گفت احمدی ارشاد را آرام و به دور از جنجال اداره کرد اگرچه برای مدتی جدل او با برخی از هنرمندان تئاتر، اداره تحت امر او را از ساحل آرامش دور کرد اما در کل در فضای احمدی نژادی حاکم بر عرصه هنر و سیاست سقز -که هنوز تغییرات سطح کشور را تجربه نکرده است- آرام نگه داشتن فضای فرهنگی می تواند امر مبارکی تلقی شده و نمره ای قابل قبول در کارنامه اش باشد. او در این اخرین روزهای مسئولیتش با شارنیوز به گفتگو پرداخت که در زیر می خوانید:

براي اولين سوال ممكن است ارزيابي خود را از فعاليتهاي فرهنگي و هنري ارشاد سقز بیان کنید؟

 ضمن خيرمقدم، براي پاسخ به اين سوال لازم مي بينم در خصوص نحوه ی ارزيابي عملكرد این اداره توضيحاتي را به اختصار ارائه دهم. براي ارزيابي معمولا شاخص هايي وجود دارند و اين شاخص ها عمدتا مبتني بر شرح وظايف سازماني است كه فكر مي كنم منظور حضرتعالي از طرح سوال مذكور وارد شدن به اين حوزه نباشد. و اگر براساس شاخص هاي عمومي بخواهيم به اين بحث ورود پيدا كنيم من معتقدم ارزيابي كننده بايد براساس معيارهايي دست به قضاوت بزند كه بتوان در ميان آن معيارها و اختيارات و صلاحيتهاي ارزيابي شونده رابطه اي معقول  و منطقي برقرار ساخت. در اينجا لازم مي بينم كه مقصود خود از صلاحيت را روشن سازم و آن صلاحيتهاي حقوقي ارزيابي شونده است.بر اين اساس به بياني ديگر بايد در ميان اختيارات و انتظارات رابطه اي منطقي برقرار باشد اگر چنين رابطه اي در هر ارزيابي وجود داشته باشد مي توان تا حد زيادي به آن ارزيابي اطمينان كرد و آن را به انصاف قريب دانست.

 اداره اي كه مديريت آن از سال 91 به دست اين حقير سپرده شده، به شدت به نيروي انساني و اعتبارات نياز دارد كه متاسفانه در اين مدت بارها مساله را پيگيري نموده ام ولي پيگيري ها راه به جايي نبرده اند ولي علي رغم اين اختيارات محدود و ضعيف اين اداره به یاری خدا بدون هيچ وقفه و مشكلي تمام وظايف سازماني خود را به نحو احسن انجام داده است. لازم به ذكر است، براي جبران محدوديت هاي نيروي انساني روالي در ادارات ارشاد مرسوم شده، كه با ايجاد فضايي تعاملي مبتني بر تفاهم در ميان اداره ارشاد و انجمنها، انجمنهاي فرهنگي،ادبي و هنري به عنوان بازوهاي اجرايي و نيروهاي فكري براي اجراي پروژه هاي فرهنگي- هنري از آزادي و اختيار عمل فراوان برخوردارند و از زمان سرپرستي اينجانب به گمانم اين فضاي تعاملي و مبتني بر تفاهم را بيش از پيش تقويت نموده ايم و علي رغم كاستيهايي كه در بخش مالي با آن روبرو بوده ايم كه به آن اشاره خواهم کرد، توانسته ايم در حوزه ی فرهنگي هنري مجموعه فعاليتهايي به شرح زير داشته باشيم :

برگزاری جشنواره ی گرافیک با عنوان نماز در سطح شهرستان

ئیواره فولکور مندالان 

مسابقه ی نقاشی اعتیاد 

همایش زاری شاعر سقزی

جشنواره ی موسیقی  شهرستان

مسابقه ی یک روز با نقاشی 

برگزاری دومین جشنواره ی صنعت چاپ و نشر استانی 

اجرای عمومی نمایش 20 مورد

نمایشگاه هنرهای تجسمی  20 مورد

کنسرت موسیقی 2 مورد

شب شعر 4 مورد

عصری با داستان 2 مورد

برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در سال 91  به ریاست امام جمعه معزز شهرستان  سه جلسه و  22 مصوبه

برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی در سال 92، 5 جلسه و 15 مصوبه  لازم به ذکر است مصوبات شورای مذکور منتج به نتایج بسیار مفید و موثری در سطح شهرستان شده است. یکی از دستور کارهای بسیار مهم شورا موضوع طلاق بود که در چندین جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و علاوه بر آن کمیته ای تحت عنوان بررسی علل و عوامل طلاق در شهرستان با پیگیری این اداره تشکیل گردید و مجموعه ی این اقدامات نتایج بسیار مفید و موثری را به دنبال داشت از جمله برگزاری همایش طلاق توسط دانشگاه آزاد اسلامی سقز در اردیبهشت سال جاری، توجه به جایگاه مراکز مشاوره تحت پوشش اداره بهزیستی و…

کانون آگهی و تبلیغاتی

 سال 91       7 کانون

سال 92       8 کانون 

سال 93       4 پرونده ی در حال دریافت مجوز 

کانون های فرهنگی هنری مساجد 

سال 91، 7 کانون، سال 92، 12 کانون ، سال 93، 14 کانون

چاپخانه: سال 91، 5 چاپخانه، سال 92، 6 چاپخانه، سال 93، 2 پرونده ی در حال بررسی جهت دریافت مجوز 

برگزاری نمایشگاه نقاشی، خوشنویسی، عکس، پوستر، گرافیک، 20 مورد

برگزاری نمایشگاه کتاب، 3 مورد

اجرای کنسرت موسیقی، 3 مورد

اجرای عمومی نمایش صحنه ای و خیابانی، 8 مورد با 67 اجرا

حضور گروههای نمایشی در جشنواره های کشور ، 4 مورد

برگزاری یادواره ی استاد امجد علیمرادی

برگزاری اردوی هنرمندان و بازدید از نمایشگاه بزرگ کتاب سنندج و اجرای برنامه ی روز فرهنگی سقز در محل نمایشگاه (اجرای موسیقی، نقد کتاب، سخنرانی و…) در سال 92.

برگزاری اردوی هنرمندان و بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال های 91، 92 و 93.

اجرای ده ها برنامه ی ادبی تحت عنوان دیمانه

برگزاری برنامه ی رونمایی از کتاب 2 مورد، سال 93.

برگزاری 8 نمایشگاه نقاشی در سال جاری

برگزاری کارگاه آموزش نمایشنامه نویسی و کارگردانی توسط شهرام کرمی از تهران.

اجرای نمایش صحنه ای 5 مورد.

برگزاری برنامه ادبی دیمانه، 6 مورد.

اجرای نمایشنامه خوانی همراه با جلسه نقد 1 مورد

موارد مذكور خلاصه ایي از مجموعه فعاليتهاي ارشاد در حوزه ی فرهنگ و هنر بود كه با لحاظ كردن توان مالي و اعتبارات بسیار اندک ما در سالهاي 91، 92 و 93 اجرا شده است. 

ataahmadi1

این کاستی که در زمان مسئولیت شما هم مانند دوره های قبل فعالیت چند انجمن سایر حوزه ها را تحت تاثیر قرار داده و دیگر انجمن ها زمینه ای برای خودنمایی نداشتند، حس می شد. مثلا در حوزه موسیقی علی رغم پتانسیلی که در سقز وجود دارد مگر به ابتکار آموزشگاه ها وگرنه فعالیتی به چشم نمی خورد. دلیل این امر چیست؟

به نظرم بخش اول پرسش تان را در سوال قبل جواب داده ام اما درخصوص برنامه هاي انجمن موسيقي و آموزشگاه هاي موسيقي كه زير نظر اين اداره فعاليت مي كنند، نكاتي را متذكر مي شوم، اداره ی ارشاد براي اجراي برنامه هاي اين مجموعه، امكانات سخت افزاري را فراهم می کند و به عنوان حلقه ی اتصالي ميان آموزشگاه ها و انجمن موسيقي، به تعميق روابط هنري و گسترش تعامل بین اين دو نهاد هنري مستقل از هم عمل کند. در اين دوره تلاشها معطوف بر اين بود كه تمهيدات برگزاري يك رويداد هنري خاص در حوزه ی موسيقي را در شهرستان فراهم نمايد، كه به لطف خدا اين اتفاق رخ داد و برگزاري يك برنامه ی منطقه اي تحت عنوان جشن موسيقي با حضور استانهاي غرب و شمال غرب كشور مورد تاييد اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار گرفت. جداي از حوزه ی موسيقي همان طور كه در سوال اول به صورت گذرا به آن اشاره کردم برنامه هاي  زيادي با همكاري اداره و انجمنها اجرا شده اند و همان كارويژه اي كه اداره در حوزه ی موسيقي دارد در رابطه با ديگر فعاليتهاي فرهنگي نيز تقريبا نقش مشابهي را بازي مي كند.

اکنون لازم است از نگاه بنيادي شكل گرفته مجموعه ی ارشاد در اين دوره زماني سخن بگويم و آن نيز كيفيت برنامه و پروژه هاي فرهنگي و هنري است. ما معتقديم اجراي برنامه هاي كلان منطقه اي و سراسري به خودی خود نمي تواند حاوي ارزش خاص و ويژه اي باشد، مادامي كه اهداف آن برنامه ها با نيازهاي منطقه و شهرستان همخوان باشد. و ما سعي كرده ايم كليه ی برنامه ها و فعاليتهايي كه داشته و خواهيم داشت را براساس تطابق نيازها و اهداف پي ريزي كنيم.

جداي از فعاليتهاي انجمني آيا ارشاد سقز در زمينه ی ساير فعاليتهاي فرهنگي خارج از فعاليت انجمن ها هم اقداماتي انجام داده يا خير؟ مثلا كانون هاي مساجد، مطبوعات و نشريات و سايت ها، چاپخانه ها، آموزشگاه ها و …

بله فعاليت هاي ما فقط منحصر به انجمن هاي تابع اداره نيست. در سال 91 ما دومين جشنواره ی استاني صنعت چاپ و نشر را با حضور واحدهاي چاپي و ناشران استان و حضور كارشناسان وزارتي برگزار کردیم و به یاری خدا توانستيم جداي از روال مرسوم برگزاري چنين جشنواره هايي، بخش همايشي را نيز به جشنواره اضافه كنيم، كه اين خود در برگزاري چنين جشنواره هايي موفقيت چشمگيري محسوب می شود. در حوزه ی كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد ما علاوه بركمك هاي مختصر مالي در تهيه ی ملزومات آموزشي و نظارت بر فعاليت آنها برنامه هاي خاصي را در جهت گسترش دامنه فعاليتهاي قرآني برگزار كرده ايم، از جمله برگزاري چهار دوره آزمونهاي قرآني كشوري كه با استقبال بسیار زیادی روبه رو شده است. در زمينه ی مطبوعات علي رغم توان و پتانسيل خاصي كه در شهرستان داريم متاسفانه مطبوعه ی قابل توجهي در سطح شهرستان چاپ و منتشر نمي شود. در اين حوزه ما فقط مي توانيم حمايت كننده باشيم كه در اين دوره دو تقاضا داشتيم که تا سرحد توان از هردو حمايت شده است و خوشبختانه يكي از آن دو مورد در شرف دريافت مجوزهاي لازم است. لازم به ذكر است انجمن ادبي په يف با همكاري اين اداره  در همين راستا در دو مقطع زماني مختلف اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي روزنامه نگاري نموده است.

ممكن است در مورد وضعيت اعتباراتي كه در اختيار ارشاد قرار گرفته توضيح دهيد؟ آيا بدهي هاي سال گذشته ارشاد تاثيري بر فعاليتهاي هنري سقز گذاشته است يا خير؟

 اعتبارات در اختيار اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي سه گونه است :   اعتبارات جاري كه در اختيار اداره كل بوده و در اين زمينه به دليل كمبود اعتبارات مالي و افزايش هزينه هاي جاري آب، برق، و … در اين بخش با كمبودهاي فراواني مواجهيم. اعتبارات فرهنگي كه همواره اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين بخش مشكل داشته است. اين اعتبارات غالبا قطره چكاني بوده و در مقايسه با اعتبارات فرهنگي ادارات و ارگانهايي كه امور فرهنگي جزو وظايف اصلي آنها نمي باشد بسيار ناچيز و غير قابل مقايسه مي باشد. اعتبارات فرهنگي در سال گذشته با وجود صرفه جوي هاي بسياردر اين زمينه و برخلاف سنوات گذشته بسيار ناچيزكاهش 80 درصدي به نسبت سال 90 و 50درصدي نسبت به سال 91 داشته است و به همين دليل بسياري از مطالبات فرهنگي هنرمندان عزيز شهرستان تاكنون پرداخت نگشته و موجبات آزردگي ايشان را فراهم نموده است.  اعتبارات عمراني كه در اختيار فرمانداري سقز بوده و باوجود مشكلات بسيار زياد در اين بخش متاسفانه حتي يك ريال از طرف فرمانداري به این اداره در سال 92 اختصاص داده نشده است و اين در حالي است كه در جلسه ی كميته برنامه ريزي شهرستان مقرر گرديد كه مبلغ 500000000 ريال (50میلیون تومان) به اين اداره اختصاص يابد وحتی قول افزايش آن در بررسي های مجدداعتبارات نیز داده شد. البته در این خصوص تلاشهای بسیاری برای جذب این اعتبار بعمل آمد اما پیگیری های اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز در این رابطه به شکل تحقیرآمیز و معناداری نادیده انگاشته شد.

علي رغم خوشحالي فعالان عرصه هنر و فرهنگ به سبب برگزاري مجدد جشنواره تئاتر كردي ظاهرا مشكلاتي بین دست اندركاران برگزاري به وجود آمده است لطفا در خصوص اين موارد توضيح دهید؟

از بین برنامه هاي كلان پيشنهادي اين اداره براي اجرا در سال 93 خوشبختانه 4 برنامه مورد تاييد و حمايت اداره ی كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان قرار گرفت، جشنواره ی تئاتر كردي (سراسري)، جشنواره ی استاني گرافيك، جشنواره ی موسيقي منطقه اي و همايش ادبيات شفاهي منطقه اي، اين ها چهار برنامه ی ويژه ی ما هستند. در سه مورد از اين برنامه ها ما گام هاي موثري را براي اجرا برداشته ايم و خوشبختانه هيچ نوع مشكل، سوءتفاهم، اصطكاك و مورد خاصي را نداشته ايم و انشا الله براي اجرا نيز مشكل خاصي نخواهيم داشت و اما جشنواره ی تئاتر كردي؛ داستان اين جشنواره از اين قرار است، در زماني كه جناب آقاي قلعه شاخاني سرپرستي اداره كل را به عهده داشتند، اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي و مجموعه ی هنرمندان حوزه ی تئاتر شهرستان تلاشهاي مضاعفي را آغاز کردند تا  وضعيت و كيفيت برگزاري جشنواره ی تئاتر كردي مشخص تر گردد و در اين زمينه كاستي ها و نقاط ضعفي را كه در ده دوره ی گذشته داشتيم را به شيوه اي اصولي ترميم نمایند. براي اين منظور به پيشنهاد مجموعه ی ارشاد هنرمندان و فعالين حوزه ی تئاتر شهرستان ماموريت يافتند تا سندي تدوين گردد كه در اين سند وضعيت حقوقي متوليان اجراي جشنواره تبيين گردد و راههاي هدايت و نظارت بر اهداف اساسنامه اي و فرهنگي جشنواره نيز مشخص گردد. پس از نشست هاي فراوان، هنرمندان و گروه هاي تئاتري شهرستان پيش نويس سند تهيه گرديد و به اداره ی ارشاد سقز تحويل شد. در اينجا لازم است بگويم متاسفانه برخي از اعضاي تهيه كننده پيش نويس اين سند، قصد داشتند به صورت مستقیم با اداره ی كل ارشاد در اين زمينه در ارتباط باشند و اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي سقز را ناديده بگيرند كه خود ناگفته پيداست چنين تلاشها و اقداماتي ره به جايي نخواهد برد از آن روي كه نه بر محملي قانوني استوار است و نه امري اخلاقي است  و نه اداره كل چنين وضعيتي را برمي تابد. خلاصه پيش نويس سند به اداره تحويل شد و اداره نيز بر اساس وظايف ذاتي و قراري كه از پيش تعين شده بود نظرات اصلاحي خود را ضميمه ی پيش نويس كرد. در خصوص اين نظرات اصلاحي نيز بايد بگويم در پيش نويس سند نيز رگه هايي از بينش حذف اداره ی سقز و استقلال كامل دبيرخانه مشاهده مي شد، به عبارتي ديگر وضعيت حقوقي اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان به عنوان متولي اصلي جشنواره كاملا ناديده گرفته شده بود و شان آن در حد يك عضو ساده ی دبيرخانه فروكاسته شده بود. چنين شخصيت حقوقي كه براي اداره در پيش نويس پيش بيني شده بود با وظايف ذاتي ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي كاملا در مغايرت صد درصدي قرار داشت. همگان واقفيم كه وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ادارات تابع آن، نظارت، هدايت وحمايت در حوزه  ی فرهنگ و هنر است. اين عزيزان حمايتهاي معنوي و مادي اداره را _چون نياز دارند_ در پيش نويس پذيرفته بودند، اما قايل به شان برتر حقوقي ارشاد براي هدايت و نظارت بر جشنواره نبودند. نظرات اصلاحي مبتني بر نگاهي كه ذكر شد به اداره كل منعكس گرديد، مجموعه ی اداره كل نيز مواردي را از پيش نويس اصلاح و چند مورد را بر پيش نويس اضافه نمود، مضاف بر اينكه نظرات شهرستان را به صورت صد درصدي پذيرفت. اما متاسفانه در نسخه ی عودت داده شده حال به هر دلیلی (تعجیل ،اشتباه،…) نظرات اصلاحی این اداره درج نگردیده است. و این امر سرآغاز و منشا بروز مشکلاتی در دبیرخانه ی جشنواره گردید. اعضای دبیرخانه به گونه ای عمل می کنند که انگار اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تنها یک گروه نمایشی است و تنها حقی که بر این جشنواره دارد حضور نماینده ای از جانب آن است. در اینجا لازم است پرده از وضعیتی بردارم که برخی از اعضای دبیرخانه در شکل گیری آن نقش اساسی و حیاتی دارند و آن برگزاری جلساتی بدون حضور اداره و دیگر اعضای دبیرخانه است.

این گروه قبل از هر جلسه رسمی دبیرخانه در خصوص دستور جلسات دبیرخانه پیشتر جلسه ای برگزار می نمایند و حاصل جلسات خود را تنها در دبیرخانه صورتجلسه می کنند. این وضعیت برای اداره و قطعا اداره کل نیز غیرقابل قبول است.  متاسفانه با حرکت غیر فرهنگی این دوستان دبیرخانه ی دومی برای جشنواره خارج از حیطه، نظارت و حضور اداره و برخی از اعضای دبیرخانه که نظراتشان با آن گروه متفاوت است تشکیل شده است، که البته لازم می بینم در این خصوص توضیح دیگری نیز اضافه کنم، این اقدام _ تاسیس دبیرخانه دوم، که غیر قانونی و خلاف آئین نامه است_ بلافاصله بعد از نشستی اتفاق افتاد که این اعضا و برخی دیگر از هنرمندان گروه تئاتر آناهیتا و تعداد معدودی از چهره های هنری با نماینده ی محترم شهرستان اقای بیگلری برگزار نموده بودند که ظاهرا در آن جلسه مباحثی چند درخصوص اینجانب و دیگر همکارانم (البته بصورت غیرواقعی) به نماینده ی محترم گزارش داده شده بود. و ظاهرا چنین نتیجه می گیرند که مدیریت ارشاد را تغییر داده و مدیریت جدید تعیین کنند و تا حال نیز تلاشهایشان در این راستا مشهود است و این حرکت غیرفرهنگی و خلاف آئین نامه ای تاسیس دبیرخانه ی دوم در راستای این نشست صورت گرفت، که وضعیت فرهنگی شهرستان را بحرانی جلوه دهند.

البته من نمی گویم اینجانب و مجموعه ی در اختیارم بدون هیچ نقص و کاستی عمل کرده ایم اما نه روش نقد چنین است و نه حرکتهایی از این دست انتقاد هستند. من شخصا با آن مجموعه هیچ مشکل شخصی ندارم بلکه مساله جایگاه حقوقی اداره و مسولیتهای اداره است. من به عنوان مسئول اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز نمی توانم مسئولیتهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی جریانی را بپذیرم که در آن هیچ جایگاه تاثیرگذار حقوقی نداشته باشم و ابزارهای لازم برای هدایت و نظارت اداره بر آن جریان فرهنگی پیش بینی نشده باشد. نشست های زیادی در بین مجموعه ی فرهنگی شهرستان و اداره کل برگزار شده است و خوشبختانه نگرش مطرح شده از طرف مجموعه ی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مورد پذیرش کارشناسان اداره کل قرار گرفته است. فرقی نمی کند من مسئول اداره باشم یا شخص دیگری چنین مسئولیتی را برعهده داشته باشد، سخن مجموعه ی ارشاد یک خواست حقوقی است. که پشتوانه های خاص و وثیق قانونی دارد.

ataahmadi2

اخیرا جلسه ای با حضور نماینده ی مجلس و برخی از هنرمندان در محل تمرین تئاتر آناهیتا برگزار شد که در آن مواردی درخصوص عملکرد شما مطرح شد، این جلسه و مباحث مطرح شده در آن با اعتراض شما مواجه شده ممکن است در این خصوص توضیح دهید؟

  من مواردی را به دلیل اینکه مبادا سوء برداشتهایی ایجاد نماید را ناگفته رها کرده و به صورت گذرا و خیلی مختصر و از یک زاویه بازگو می نمایم. در خصوص جلسه ای که برگزار شده است باید به عرض برسانم برطبق نامه ای که مسئولین نهادهای فرهنگی شناسنامه دار شهرستان ( 8 انجمن فرهنگی،ادبی،هنری و یک واحد انتشاراتی و نماینده کانونهای آگهی و تبلیغات و نایب رئیس بسیج هنرمندان ) آن را خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نگاشته و امضا نموده اند چنین اعلام کرده اند که از برگزاری چنین جلسه ای که به نام انجمنهای فرهنگی، هنری و ادبی و هنرمندان با جناب آقای بیگلری برگزار شده، هیچ گونه اطلاعی نداشته اند و حال از عملکرد مجموعه ی ارشاد سقز اظهار رضایت نموده اند و امیدوار و حامی مدیریت وقت هستند و ظاهرا جلساتی را با مدیرکل محترم و کارشناسان اداره کل در این خصوص داشته اند و انتقادات جدی را متوجه برگزارکنندگان آن جلسه نموده اند، که چگونه است که جلسه ای با حضور نماینده ی شهرستان در خصوص مسائل مهم فرهنگی برگزار می شود و آنها جدای از آنکه حضور ندارند از برگزاری آن نیز بی اطلاعند و طنز ماجرا نیز در اینجاست که جلسه به نام انجمنهای فرهنگی،ادبی و هنری برگزار شده است. تصور من این است برگزار کنندگان این جلسه برای قانع کردن نماینده ی محترم شهرستان با مقاصد خود شتابزده عمل کرده اند. لازم نبود برای اینکه مدیریت ارشاد ضعیف نشان داده شود این همه حذف صورت گیرد و این چنین فضای فرهنگی را دو قطبی نمایند. من ادعای کمال ندارم بلکه همیشه خود را در عرصه ی فرهنگی سالکی می بینم که هر روزم سلوکی نو است و در پی جبران نقیصه های روز گذشته ام، چه خوب بود همه ی اصحاب فرهنگ و هنر ( علی الخصوص نهادها و انجمنهای فرهنگی) در آن جلسه حضور داشتند و وضعیتی را به  آقای بیگلری منعکس می کردند که یاری گر نماینده شهرستان ما در تصمیمات و حمایتهای فرهنگی ایشان باشد.

در حالی که روزهای آخر ریاست خود بر اداره ی ارشاد سقز را می گذرانید ممکن است دلایل بی میلی تان نسبت به ماندن در این پست علی رغم حمایت هنرمندان و حتی برخی گروههای سیاسی را اعلام فرمائید؟  

 برای مدیریت باید ابزار ، امکانات و اختیارات آن هم فراهم باشد، در این پست برای من به عنوان مدیر اداره چیزی که به تمام و کمال متوجه من می شد فقط مسئولیت بود و من هم اگر بخواهم مختصر و مفید بگویم این است که مسئولیت بدون اختیارات را نمی پذیرم.

کد خبر: 9350


نظرات:

 1. وقتی فردی چند سال است مدام پی طومار جمع کردن است تا رئیس این اداره بشود و تنها تئاتریها هم از او حمایت میکنند چطور میشه انتظار داشت عطا احمدی یا هر مسئولی که باب میلشان نیست را تخریب نکند. . من حتی شنیدم این دوستان پیش آقای علی پرتوی رفتن تا از آقای اسماعیلی حمایت کند . تا وقتی چشم طمع به ریاست ارشاد باشه فکر نکنم این افراد دست از کارشکنی خودشان بردارند .این آقا که بیست ساله تو اموزشو پرورش سابقه داره اگه توانمند است و اگه راست میگه چرا جرات نداره بره خودشو برای ریاست آموزش و پرورش سقز یا صاحب مطرح کند . مطمئنم آموزش و پرورش استان حتی مجال فکر کردن در این باره را نمی دهد چرا که یک جنگ روانی را برای مدیریت اموزشو پرورش راه می اندازه . این تنشها و هرج و مرج ناشی از عدم مدیریت و قاطعیت ارشاد کردستان در خصوص تغییر مدیران است . اگر این رویه ادامه داشته باشه به نظرم دوستان ایندفعه برای شهرستانهای دیگه هم رئیس پیشنهاد خواهند داد

 2. باعرض خسته نباشی وتوفیق روز افزون آقای احمدی عزیز در هر پست ومقامی که در خور شان ایشان است بنده از طرف خود،انجمن هنرهای تجسمی وگرافیک وکانون های تبلیغاتی نسبت به زحمات ایشان کمال تشکر دارم وبرما هیچ پوشیده نیست که با کمترین یا نبود بودجه وتمام دست اندازیهای یک سری از دوستان باز توانستند خدمات شایانی به فرهنگ وهنر سقز ارائه دهند وچه بسا چه انگهایی را از سر بگذرانند ووانرژی خود را به جای جواب به این یاوه گویی ها بهحرکت در مسیر خدمت صرف نمایند .انشالله بتوانند با حضور کسی که ایشان هم یکی از خدمت گذاران واقعی ارشاد سقز بودند گامی بیشتر باحمایت 100%هنرمندا ن سقز به پیشرفت وجایگاهی که لایق هستند برسانند ودراینجا به آقای حاجی محمدی هم تبریک می گوییم که واقعا در دوره خدمت ایشان نیز بیشترین خدمات به هنرمندان شده بود.(به خێربیت کاک هیوا گیان)

 3. با سلام و سپاس از شارنيوز عزيز. تا جايي كه اطلاع دارم خبري از عوض كردن آقاي احمدي نيست. اين كه آقاي احمدي نمي‌خواد بمونه و استعفا داده و … سخن كسايي بود كه ميخواستن و خيلي هم مي‌خوان رييس ارشادن بشن. اداراه كل ارشاد با توجه به ظرفيت‌هاي درون سازماني كه داره بهترين گزينه‌اش براي سقز فقط آقاي احمدي ميتونه باشه و اگه اين اداره كل مي‌خواد وضعيت تخريب مديرانش را در اين شهرستان (كه از سال 77 به بعد به شدت از طرف همين گروهي كه آقاي احمدي در مصاحبه اش به آنها اشاره كرده) پيگري ميشه، براي هميشه خاموش كنه و ناديده بگيره بايد به خواست اكثريت هنرمندان و انجمن‌ها و نهادهاي شناسنامه دار فرهنگي شهرستان احترام بذاره و آقاي احمدي رو به عنوان رييس معرفي كنه.

 4. سلام به دايعه داران هنر در كردستان دوستان تمام دنيا را درنظر بگيريدهيچ هنر رسمي و ماندگاردر سيطره دولتها نيست بلكه در خدمت مردم وبراي مردم است.آقاي احمدي سلام دارم خدمتشان اما موافقشان نيستم دراين امرشهر ما را اگرجمع بندي كنيم به اندازه انگشتان دست استادتاترهنرمندنامداروپيشكسوت وجود دارد كه بصورت حرفه اي كار مي كنندآقاي احمدي شما بايددراين امر مهم هنرمندها راتشويق وترغيب مي كردي براي مثال آقاي اسماعيلي من خبر دارم دفتري گذاشته نزديك60 نفري ايجاد همكاري هنري كرده اند خارج از محدوده ارشاد چه اشكالي داردياآقاي زارع زاده پاشايي اين عزيزان تا كي بايددر ??? شما باشندوبرايشان تكليف تعين كنيدا آقاي صلاح محمدي دفتري گذاشته براي دبيرخانه جشنواره كوردي شما بايد اين هنر مندان را تشويق مي كردي نه…………

 5. آیا وظیفه بیگلری قانون گذاری است یا مدیریت اجرایی هم جزو اختیارات ایشان محسوب می شود ? چه س واقعا

 6. ملتی که تئاتر ندارد فرهنگ نخواهد داشت در کشورهای غربی تئاتر اهمیت فوق العاده‌ای دارد به همین دلیل این هنر را جزئی از فرهنگ بومی خود می‌دانند. با بررسی هنر تئاتر به عنوان مادر هنر ها بشر ابتدایی از هنر نمایش شروع می‌کند و این نشان دهنده اهمیت هنر تئاتر است ولی متاسفانه این هنر جزو ضروریات فرهنگی ما قرار نگرفته است.
  آیا ما در شهرتاريخي به نام سه قر فقط باید یک سالن تئاتر داشته باشیم؟ همه می‌دانند که شهرداری‌ها در شهرها دنیا رسالت‌های هنری را به دوش می‌کشند و ما نباید از این قاعده مستثنا باشیم ولی با این حال شهرداری سه قز در این سال‌ها کمک زیادی به تئاتر سه قز کرده است که امیدواریم این حمایت ها بیشتر و قوی‌تر شود.

 7. بژیت کاک عه تای به ریَز
  سوپاس

 8. فرزاد داوذی
  طلا خودش که پاکه چه منتش به خاکه,زمانی که ازاو دعوت به عمل آمدتادر پست سرپرستی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سقز ,کارکند,نه امضایی برایش جمع شد ,نه نمایندگان محترم مجلس را به زحمت انداخت
  ونه برای گدایی حمایت هنرمندان یک ماه دم در خانه هنرمندان این پا واون پا کردتا شاید ازشون امضاء جمع کند.بلکه مثل نماز شب برخود واجب دانست بیایدوبه اندازه وسع خود به شهرش خدمت کند.تا چهار ماه هم بدون ابلاغ سرپرستی کارکرد,تابگوید:برای کارکردن نیازی به پست ومقام ندارد.وقتی مسولیت گرفت نه خانه سازمانی گرفت ,نه زمین مسکونی ونه امتیاز خاصی.همیشه اضافه کاروحقوقش ازمن که کارمنداو بودم کمتر بود.پس آمده بود که کمک کند به روند کند کارفرهنگی در سقز.از بس که بی ریا بود همه دوستش داشتند… البته همه نه…برخیها(نمیدونم چطور )خوبیهاشو خیلی زود از یاد بردند…عده قلیلی درلباس هنرمند…در این بین بدبیاری هم آورد…اعتبارات به کمکش نیامد تاطاعنان,طعنه هایشان را بیشتر کنند..خیلی زود فهمید که این پست شاید نام پاکش را لکه دار کند ,اما بخاطر تعهدش نمی توانست کنار بکشد,حداقل به خاطر اکثریت هنرمندان که به خاطر ریاستش خوشحال بودند…بالاخره هم پس از حدود دوسال ونیم از سرپرستیش,طاقتش طاق شد وتصمیم گرفت که دیگر نه…باوجود تمامی ناراحتیمان از این تصمیم,باز ,هم به خودش وهم به نظرش احترام میگذاریم,چون برای اثبات صداقتش نیازی به هیچ پستی ندارد,برخلاف برخیها… پست بهش دادند ونگرفت…اماامیدوار ازآنیم…..
  آنچه نصیب است نه کم میدهند -ور نستانی به ستم میدهند

 9. با سلام و خسته نباشید با توجه به این که مشکلات مالی گریبانگیر بسیاری از ادارات است. اما مسئولین و روئسای محترم علل خصوص اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید کمبود بوجه را در نظر بگیرند و خود را تبرئه کنند. آقای احمدی عزیز در کارنامه کارشان که اطلاع داده اند درست به آن نگاه کنند که در کارنامه ایشان اصلا” در مورد فیلم سازی و فیلمنامه نویسی هیچ خبری نیست. این در حالیست که در سال 1392 دو فیلم از فیلم سازان سقزی (نامو به کارگردانی صلاح صاحی)و(کازیوه شیرین به کارگردانی محمد فرج زاده و جمیل معرفتیان) ساخته شده با مجوز رسمی از سینما جوان و خوشبختانه هر دو فیلم در عرصه جهانی خوب ظاهر شدند.و همکنون توزیع شان به جشنواره ها ادارد. آیا آقای احمدی عزیز یا اهل رسانه نیستند و اطلاع ندارن که مطمئنم اطلاع دارند.مساله اینجاست که آقای احمدی می توانست با دعوت و ارزش نهادن به این عزیزان فیلم ساز و مراسمی خاص در میان رئیس و روئسا می توانست آن را بهانه کند و طلب بودجه بیشتر برای ارشاد برای عرصه فیلم سازی و حتی بهانه ای برای جذب بودجه برای برگزاری جشنواره فیلم در سقز که موجب خوشحالی بسیاری از علاقه مندان به این هنر می شد

 10. با سپاس از آقای احمدی، متاسفانه عده ای جز آلوده کردن عرصه فرهنگ و هنر، هنری دیگر ندارند! همه از دلسوزیها و زحمات اقای احمدی آگاهند و با بی اخلاقی های آن گروه آشنا هستند.

 11. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت تحریریه محترم شارنیوز و سپاس از خدمت صادقانه جناب احمدی بعنوان سرپرست اداره.جناب آقای اصغری بیشتر به افتابگردان شباهت دارید از هرطرف خورشید بتابد به همان طرف رو می اورید.از همین حالا دستمال مرطوب میکنید برای حضور اقای حاجی محمدی

 12. آفرین شهروند به صراحت کلام فرمودید

 13. باسلام و ادب بی طرفانه عرض کنم فارغ از رفتارخوب آقای احمدی با ارباب رجوع انصافا پست ریاست برای ایشان جالب نبود به نظرمن برن دوباره پایین خدمت کنن و واقعا با اومدن اقای حاجی محمدی مشکل هنرمندان با ارشاد و بخصوص اقای احمدی و سایرکارمندان تنش برانگیز ارشاد حل خواهد شد . لطفا سانسورنکنین

 14. به خوبی به یاد دارم سالهای نه چندان دوری که آقای احمدی به عنوان یه کارمند ساده دفتری در دفتر ساده و بی امکانات ورودی ساختمان همیشه حضور داشتند و سعی در سازماندهی اموری که خود به دلیل امکانات فاجعه بار مجتمع سخت بود داشتند و از هیچ تلاشی برای کمک به اهالی هنر شهر و یا شهروندانی که برای هنرمند کردن جگرگوشه هایشان به آنجا مراجعه می کردند.
  شاید تنها ضعفی که از ایشان در خاطرم همیشه تداعی می شود زود رنج بودن و عصبانی شدنشان بود که حداقل برای من یکی باز دوست داشتنی بود در بین هنرمندان نشست و برخواست کردن خصوصیات آنها را به طبع به ارث برده بودند و زود رنج شدنشان قابل تامل و با آن امکانات و فشارها و حقوق ناچیزشان با ساعات کاری طولانی می شد درک کرد چرا سریع عصبانی می شوند.
  خوب راستش را بخواهید من فکر می کنم ایشان با گروهای تئاتری شهر مشکل داشتند و اتفاقا بعضا مشکل شخصی هم داشتند هر روز نظاره گر اتفاقاتی که پیرامون این گروه ها بود می شدند و نفوذ این اشخاص به قدری ترسناک بود که جرات تذکر دادن هم سخت بود و اگر هم به آن مرحله می رسید همه برای این کارمند ساده احترام قائل بودند الا یک گروه .
  خوب طبیعی است که ایشان در حالتی که سالیان سال وضعیت انجمنها و فعالیتهایشان را به خوبی دیده و لمس کرده بودند اگر به مقامی رسیده اند به سر و سامان دادند به آن بپردازند که اگر انجام نمی دادند جای سئوال داشت.
  اما باید در مجتمع سقز حضوری فعال داشت تا فهمید درد هنرمندان سقز چیست و چرا جمعیتی انگشت شمار توانسته اند صدای همه را در بیاورند مشکلات شخصیتی و بی حساب و کتاب رفت و آمد و دخل و خرجهایشان یک طرف اعمال نفوذ و نظر و تغییر در بقیه گروه های هنری و فعالیتهایشان هم طرف دیگر.
  عده ای تشنه قدرت شهرت و پول چنان برسر اعتبار هنری شهر آورده اند که می مانیم اصلا اینها بویی از هنر برده اند یا اینجا را یتیم ترین حوضه شهر برای چپاول دیده اند.
  مطمئنم که همیشه حق به حقدار می رسد به شرطی که کسی برای احقاق حق بایستد.
  با تمام ضعف های جناب احمدی که قطعا هیچ آدمی مبرا از ضعف نیست اما چشم پوشی و سکوت در برابر این چند نفر گشنه به قدرت و شهرت و پول در تئاتر شهر نابخشودنی است امیدوارم روزی از خاطره ها محو شوند و اهالی به حق و تحصیل کرده تئاتر شهرستان که از دست همینها فراری گشته و به تدریس در دانشگاههای شهرهای دیگر می پردازند سکان هدایت آن را به دست بگیرند.
  راستی شارنیوزهای عزیز خسته نباشید
  کارتان دروس

 15. بنده نیز زحمات چندین ساله استاد گرانقدر احمدی را طی تصدی چندساله ی دریکی از مهمترین وتأثیر گذارترین ادارات شهرستان درزمینه هنرارج می نهم واز اشتهای سیری ناپذیر دسته ی خاصی که حاضرند برای پیشبرد اهداف غیرهنری خود به هر خدعه ای توسل جوینداظهاربرائت وتنفرمی نمایم.باشدکه انشاالله خداوند مکرشان رابامکرخودپاسخ دهد،که درقرآن مجیدآمده:مکروا ومکرُالله واللهُ خیرالماکرین.

 16. بنده به عنوان شهروند سقزی یکبار به ایشان مراجعه نمودم برای کاری که پیش امده بودن چنان محترمانه برخورد کردند که واقعا از رئیس بودنشون لذت بردم خسته نباشید مرد بزرگ

 17. فرقی نمیکند آقای ایکس یا ایگرگ رییس ارشاد باشند چون تا حالا ثابت شده که متاسفانه همه روسا به نفع انجمن موسیقی عمل نکرده و روی خوشی به فعالیتهای موسیقی در این مجتمع نشان نداده اند.

 18. کاش آقای بیگلری بجای دلگرمی به رأی اهالی عزیز و گرامی منطقه پرجمعیت و رأی آور زادگاهشان ایرانخواه (که البته برای هر نماینده باید مهم باد), کمی به وظایف اصلی فراموش شده, وکمی به افکار عمومی توجه میکردند.آخر چطوری برای رییس شدن کسی تلاش می کنند که هنوز هم افکار مردم این شهر از اختلاسهای زمان تصدی جمعیشان بر یک نهاد مدنی مملو است؟یا آقای ص.م پیشکسوت قدیمی تئاتر سقز , شما دیگه چرا؟فکر می کردیم شما کمی حقیقت جو و طرفدار صداقت هستید اما شما هم ظاهرا بیش از هرکس برای رییس شدن اون آقا کمر همت بسته اید!یاد جمله ای از شاملوی بزرگ افتادم که آنکه هدفش رستگاری جامعه و توده ها نباشد روشنفکر نیست بلکه دزدی است که یا چراغ آمده است!

 19. دوست گرامی از آنچه خبر نداریدودر عرصه و توانایی درکتان نیست وارد نشوید. به شما این قضیه تا عید ثابت خواهد شد.و لطفا با احترام باشید. یا با اسم خود تایپ کنید که مخاطبمان معلوم شود که هست.

 20. زۆر جوان و باش ئاماژه‌ت پێ کردووه. ده‌ستت خۆش بێ. من زۆر کاک عه‌تا ئه‌حمه‌دی ناناسم، به‌ڵام له زۆربه‌ی دۆستان و ئه‌وانه‌ی له ئه‌نجومه‌نه‌کاندا کار ئه‌که‌ن بیستوومه زۆر پیاوانه به‌ره‌نگاری بێ‌ئه‌خلاقییه‌کان بووه. بۆیه بڕێکیان زۆر هه‌ڵتۆزاون!!! ئه‌ڵبه‌ته جه‌نابی فه‌رمانداریش له‌گه‌ڵیا ناکۆکی هه‌یه و جه‌نابی مووهه‌ندیس بیگله‌ریش ناکرێ له‌قسه‌ی فه‌خری ده‌رچێت!!!

 21. تروخدا این بحث ها رو بذارید کنار
  ما نو این شهر سینماااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا می خوایم

 22. همین آقای اسماعیلی قبل از اینکه در شورا قبول بشه . یه سی دی تبلیغاتی پخش کرد که در اون به نبود سینما اشاره میکرد و میخواست سالن شهرداری رو به سینما تبدیل کنه .

 23. خدا وکیلی هرچی بدعته از سقز شروع میشه مثل همین تومار جمع کردن . به نظرم گروه اناهیتا تا یه سال دیگه میتونه برای شهرهای همجوار هم رئیس ارشاد صادر کنه

 24. ولی آقای احمدی عزیز با مروری به وضعیت کتابهای موجوددر کتابخانه های سقز می توان به خوبی میزان توانمندی و فعالیت شما را تعیین کرد

 25. محمد جان تا جایی که من خبر دارم از سال 1386 کتابخانه های عمومی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منفک شده و به صورت مستقل عمل می کنند. حتی من شنیده ام که در فرمانداری سقزتصمیم گرفته شده بود که کتابخانه عمومی شماره 2 به مسجد داخل پارک منتقل شود که آقای احمدی به شدت با این عمل ناسنجیده مخالفت کرده و تاکنون مانع این تصمیم غیر عقلانی شده اند

 26. باسلام به خدافقط ذات اوست كه پاك است
  من قريب يك نيم سالي درگروه….مشغول فعاليت بودم .وديدم چه مي گذردمن در تعجبم چطوري يا چگونه پيشكسوت عزيزي چون آقاي … … عزيزتوماري را امضا مي كنند؟….هرچند درجشنواره شهروند هم ديديم منافعي براي دوست بسيار عزيزم آقاي …داشت
  ولي هنرمند جماعت هميشه انسانيت را بر همه چيزترجيح مي دهدآقاي احمدي هم آدم بسيار متيني هستند اما اي كاش در انتخاب دفتر هنر هاي نمايشي دقت مي كردند در هيچ سالي مثل امسال وپارسال اينقدر تنش نبوداين خود دلايلي دارديا آقاي …درطول شش سال گذشته شما هيچ سمتي در تاتر نداشتيدآقاي احمدي ضمن احترام به شمايكي از اعضاي ارزشياب شديد اين است پاداش خوبي.يا دوست گراميم جناب … توكه تازه فارغ شدي از گروهي وبه قول خودت گروهي داريدچرااصلا”در مديريتهاي گذشته شما را مي شناختندوحتي در يك جلسه كوچك هم حضور داشتي حالا كه به همت همين آقاي احمدي سري از سرها شدي تو ديگه چراالبته گفتم اشتباه آقاي احمدي اين بود شما وووووبه عرصه آوردواين دفتر هنرهاي نمايشي كسي را مي طليدكه حرمت همه را نگهدارد نه باند وباند بازي راعلني كند

 27. مسئله رئیس ارشاد نیست- امام جمعه و فرماندار و … را دریابید که دست مدیران کل ارشاد را هم می بندد چه برسد به یک رئیس ساده در شهرستان!!!

 28. سال 87 کارمند اداره فرهنگ و ارشاد سقز بودم… هرگز فکر نمی کردم برخی از هنرمندان سقزی خنجرشان را برای شخصی مانند آقای احمدی که در سقز و سنندج با همه درافتاد تا برای هنرمندهای آن شهر، آسودگی خیال بیشتری فراهم کند، از نیام برکشند…

 29. شارنيوزچرا اسمها را سانسور كرده اي من كه توهين نكرده ام عين واقعيت گفته ام مردم خودشان مي دانندكسي مثل پاشايي ديگر در سني نيستند كه آبروي خودشان را ببرندوفقط منا فع خودشان را بخواهند

 30. باسلام وخسته نباشی حضورشماعزیزان ولی اداره اشاد فقط شده باندوباندبازی کسانی که میخوانددرعرضه هنر خدمت کننداجازه این کاررونمیدن وفقط مشکل میندازن توکارشون به حمایت وراهنمای کاری کردن که ازعرصه هنر بیزارشون کنندباتشکر

 31. با عرض سلام و خسته نباشید به تحریریه شارنیوز . من همه کامنت ها و نظرات رو خوندم . فقط چیزی که برای من سواله اینه که هنرمند کیه ؟؟؟ از دید من تا به امروز هنرمند کسی بود که هم از نظر علمی و آکادمیک هم از نظر توانایی اجرایی هنرمند باشه . اما واقعا یک سری از همشهریان جوری از آقایان اسماعیلی و پاشایی و … تعریف میکنن که انگار کی هستند ؟ آقای علیرضا اسماعیلی مدرک چی دارند ؟ آقای پاشایی چی ؟
  متاسفانه اینها هنرمند تجربی هستند . اگر قرار بر پیشکسوت بودن و هنرمند بودن باشد آقایان اردشیر سعیدی ، سلیمان محمودی ، علیارپور و … رو در شهرستان داریم که هم از نظر آکادمیک هم از نظر اجرایی میتوانند حرفی برا گفتن داشته باشند . اما متاسفانه توی شهرستان سقز و مردم این شهر فقط و فقط تئاتر هنر است و مابقی هنر نیستند . آقای علیرضا اسماعیلی یادتون هست برای کمک به برگزاری جشنواره گرافیک پیشتان آمدیم قول کمک دادین ؟ ما پول میلیاردی مثله تئاتر شهروند و … نخواستیم اما در آخر با ما چگونه رفتار کردید ؟ با منتی وصف ناشدنی فرمودید 150 هزارتومان براتون کنار گذاشتم . اون وقت میاین که ریس ارشاد بشین ؟ بله متاسفانه یک سری افراد متقلب جمع شدن و میخوان با رانت خواری و رشوه کسی که حتی لیاقت اسم هنرمند هم نیست بر این منسب بزارن . برای من سواله این آقا با چه اعتماد به نفسی حتی جرات بر زبان آوردن این مهم تلاش می کنند ؟ ما هنرمندان واقعی کسی رو میخوایم که صادقانه به همه هنرمندان چه گرافیک ، خوشنویس ، نقاش ، موسیقی و … خدمت کنن . خیلی میشه در این مورد حرف زد اما فک میکنم همه به اندازه کافی از انزجار خود نسبت به این انتخاب حرف زدن .

 32. با سلام ،سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین بشکست قیمت سنگ نیفزاید و زر کم نشود