شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۳/۱۴۰۱
جمعه، 25th جولای 2014
12:40 ب.ظ

رفراندوم و پرسش هایی پیرامون آینده سیاسی اقلیم کردستان

نویسنده ی مقاله
ایوب ذوقی

رفراندوم یا یک فرصت تاریخی برای کردها که بعد از سالها تلاش و مبارزه به آرزوی دیرین خود همانا رویای استقلال دست یابند، آرزویی که جنگهای بسیاری را در پی داشته و در این راه سرمایه های مادی و معنوی بسیاری از دست رفته اند. آنچه در این میان حایز اهمیت است: از طرفی تاکید بارزانی بر عملی شدن این امر و از طرف دیگر بحث عدم هماهنگی و یگپارچگی درون حزبی و میان حزبی در اقلیم کردستان است.

همچنین این نکته که بازگشت جلال طالبانی به اقلیم کردستان و تاثیراتی که وی درآینده بر این روند خواهد گذاشت تا حدی بر پیچیدگی موضوع می افزاید. تلاشهایی که در گذشته جلال طالبانی در راستای حفظ وحدت ملی عراق کشیده، آیا می تواند به ناگاه نادیده گرفته شده و تبدیل به موضوع جدیدی گردد که از بطن آن بحث استقلال کردستان بیرون آید؟

اما آنچه موضوع را تا حدی پیچیده و مبهم میکند:

1- بحث کاندید شدن 2 نفر از اعضای اتحادیه میهنی به نمایندگی از کردها برای پست ریاست جمهوری عراق و کاندید شدن دکتر نجم الدین کریم استاندار کرکوک و از اعضای کادر اتحادیه مینی به صورت انفرادی جهت تصدی این پست است. این موضوع نشان از اختلافات فراوان درون حزبی است و دو موضوع را تداعی میکند: اول اینکه شاید اتحادیه میهنی در وضعیت فعلی اعتقادی به استقلال کردستان ندارد و دوم: اینکه در صورت باقی ماندن کردستان به عنوان یکی از مناطق فدرال این اختلافات به ضرر کردها و از دست دادن پست ریاست جمهوری عراق تمام شود( هرچند ابهامات در این جا نیز بسیار است از طرفی دکتر برهم صالح به بارزانی جهت تشکیل دولت کردی چراغ سبز نشان داده و او را حمایت میکند و از طرفی بر این موضوع که جانشین طالبانی در مسند ریاست جمهوری عراق باشد تاکید میکند )

2- اگر پارت دمکرات واقعا به استقلال کردستان و رویای دیرینه کردها مبنی بر تشکیل دولت کردی پایبند است چه لزومی به شرکت در گردهمایی احزاب اقلبم کردستان جهت معرفی نماینده ای واحد برای پست ریاست جمهوری عراق وجود دارد؟

3- آیا در صورتی که اتحادیه میهنی و سایر احزاب با پارت دموکرات همراهی نکنند، پارتی خواهد توانست فقط با جدا کردن اربیل و دهوک که تحت الحمایه خویش بوده و بیش از 90 درصد طرفدارانش درآن قرار دارند به این رویا جامه عمل پوشاند یا اینکه سرنوشتی مشابه جمهوری کردستان به رهبری پیشوا قاضی محمد در انتظارش است؟

4- چگونه میتواند کرکوک که از طرفی خط قرمز کردهاست و از طرف دیگر از مهمترین ارکان اقتصادی حکومت عراق است را تحت کنترل درآورد؟ آیا بدون کرکوک به عنوان قلب کردستان میتوان استقلال یافت؟

در آخر باید دید آیا احزاب کردی از تنش سیاسی موجود در عراق استفاده لازم را خواهند برد و بارزانی خواهند توانست ابراهیم وار از درون آتشی که دامنگیر حکومت عراق شده گلستانی با نام1 به وجود آورد؟

باید منتظر ماند و دید.

 

  1. جمهوری کردستان []
کد خبر: 9530
    مطالب مرتبط: