شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
شنبه، 26th جولای 2014
3:09 ب.ظ

مجسمه ساز سقزی : مجسمه‌سازی را از کارگاه کوچک پدرم آغاز کردم/ هنر بهترین ابزار برای انتقال فرهنگ‌هاست

به گزارش خبرگزاری فارس از سقز، انسان‌ از دیرباز برای اینکه احساسات و افکار خود را به دیگران انتقال دهد از ابزار، رفتار و کردار استفاده کرده است و هنرمندان که خود منبع احساسات و افکار خاص هستند چنین اقدامی را با ابزار خاص «هنر» به منصه ظهور رساندند. مجسمه‌سازان و یا تندیس‌گران نیز از زمره همین هنرمندان هستند. اما متأسفانه در شرایط کنونی شاهد آن هستیم که برخی از این هنرمندان که خود با ساختن سازه‌هایشان یادها و خاطره‌ها را به تاریخ پیوند می‌زنند در گمنامی زندگی می‌کنند و بدتر از آن هم به سختی امرار معاش می‌کنند.

مجسمه‌سازی یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شاخه‌های هنرهای تجسمی و پویاترین هنرها است و مجسمه‌ساز (پیکر تراش) در طول تاریخ معمولا از اعتبار زیادی برخوردار بوده است.

شاید تمدن امروز بشر بیشتر به هنرمندان مجسمه‌ساز مدیون است به دلیل آنکه آثار به جا مانده از گل، چوب، سنگ و فلز به علت دیرپایی و استقامتی که در برابر عوامل مخرب طبیعی از قبیل رطوبت، سرما، گرما و … از خود نشان می‌دهند از روزگاران بسیار دور به ما رسیده‌اند.

شاهان قاجار به تقلید از شهرهای اروپایی و آنچه در سفرهای خود دیدند، نصب مجسمه در میدان‌های تهران و دیگر شهرها را آغاز کردند.

لقمان کریمی یکی از مجسمه‌سازان دیار کردستان و زاده شهرستان سقز است که بیش از 2 دهه است که در این زمینه فعالیت می‌کند.

خبرگزاری فارس برای آشنایی بیشتر مخاطبان با این هنرمند چیره‌دست به گفت‌و‌گو نشسته که در ادامه می‌آید.

فارس: به عنوان نخستین سوال متولد چه سالی هستید و فعالیت در این عرصه را از چه زمانی آغاز کرده‌اید؟

کریمی: متولد سال 1342 و زاده سقز هستم، از همان دوران کودکی به هنر به‌ویژه نقاشی و مجسمه‌سازی علاقه زیادی داشتم و به این وادی ورود پیدا کرده‌ام، برای اینکه بتوانم هنرم را به منصه ظهور برسانم نزد پدرم که در این زمینه فعالیت می‌کرد و کارگاه کوچکی داشت مشغول به کار شدم.

فارس: هنر یکی از شیواترین شیوه‌ها برای بیان تمایلات درونی و نشان دادن زیبایی‌های بیرونی است رسالت یک هنرمند در این زمینه چیست؟

کریمی: معتقدم هر هنرمندی باید بتواند با هنر دنیای پیرامونش را بسازد و یا زیبایی‌های اطرافش را بیان کند. هنرمند می‌تواند به وسیله ابزار تاثیرگذار هنر نگاهی که از دنیای پیرامونش دارد را به خوبی به تصویر بکشد بدون شک هنر بهترین ابزار برای انتقال فرهنگ‌هاست، من نیز بنا به توان در این راستا تلاش کردم و امیدوارم مورد رضایت مردم قرار گرفته باشد.

فارس: آیا قبل از ورود به عرصه مجسمه‌سازی در زمینه دیگری فعالیت می‌کردید؟

کریمی: قبل از اینکه به کار مجسمه‌سازی بپردازم در زمینه نقاشی و شعر کار می‌کردم و علاوه بر نقاشی بر روی بوم و کاغذ، بر روی دیوار شهر نیز کارهای بزرگی در ابعاد مختلف انجام داده‌ام.

فارس: آیا کار جدیدی در دست دارید؟

کریمی: بله! مشغول تراشیدن مجسمه‌ای به عنوان دهمین اثر بزرگم به منظور نصب آن در یکی از میادین شهر سقز هستم.

فارس: می‌توانید بیشتر در مورد این کار توضیح دهید؟

کریمی: این تندیس پیکره یک پسربچه دانش‌آموز است که به زودی توسط شهرداری در پارک کوثر سقز نصب می‌شود.

فارس: میزان استقبال مردم از کارهایتان چقدر است؟

کریمی: مردم سقز مردمانی هنر دوست هستند و همواره با استقبال خوبشان از کارهایم موجب دلگرمی و اشتیاق بیشترم به ادامه مسیر می‌شوند.

فارس: به عنوان سوال پایانی حمایت مسئولان این شهرستان از هنرمندان چگونه است؟

اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سقز به کارهایم خیلی بها می‌دهند و همین توجه خاص آنها به بحث هنر و هنرمند موجب ایجاد انگیزه بیشتر در من برای خلق آثار جدید می‌شود که امیدواریم این نگاه همواره باقی بماند.


منبع خبر: فارس
کد خبر: 9547