شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Wednesday، 26th November 2008
11:28 pm

ماکت یک سازه طراحی شده توسط هنرمند مسعود رحیمی رونمایی شد

شامگاه یکشنبه 2 آذرماه 87 با حضور جمعی از فعالین فرهنگی-اجتماعی سقز و 5 نفر از اعضای شورای شهر، از ماکت سازه ای رونمایی شد که در صورت تصویب شورای شهر و شهرداری قرار است به عنوان نماد شهر سقز در یکی از میادین اجرا شود.

گزارش تصویری

این سازه توسط مسعود رحیمی طراحی شده و بعد از چند ماه کار بر روی آن، شب یکشنبه ماکت اولیه آن آماده گردید و وی از گروهی از هنرمندان و فعالین فرهنگی شهر جهت بحث و گفتگو در مورد ابعاد مختلف فنی و هنری این سازه دعوت به عمل آورده بود. هنرمندان و فعالین فرهنگی حاضر در کارگاه آقای رحیمی عبارت بودند از: عبدالله کیخسروی، صالح سوزنی، احمد عزیزی، فرهاد امین پور، خالد توکلی، عطاالله باده،رضا شجیعی که به همراه 5 عضو شورای شهر به بحث پیرامون این سازه پرداخته و از جنبه های مختلف از جمله امکان اجرا در مقیاس مورد نظر یعنی 10 متر عرض و 12 متر به بررسی آن پرداختند که مهندس نعمانی فوق لیسانس مهندسی سازه با اشاره به برخی مباحث فنی، امکان اجرای این سازه را در ابعاد مورد نظر به سختی میسر دانست؛ که همین مساله به نگرانی اصلی حاضران تبدیل شد و مشاوره با مهندسان و اهل فن را (در صورت تصویب طرح) به مسعود رحیمی برای اجرا یادآور شدند.

ویدیوی کوتاهی از این گردهم آیی

بحث بر سر مفهوم و معنای مورد نظر طراح هم در سوال یکی از اعضای شورا مطرح شد و رحیمی با ذکر این نکته که این طرح را چند سالی است که در ذهن دارد خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن معنای خاص به منزله محدود کردن طرح است و من هم مایل به ارائه معنای خاص نیستم. آرایه های دور ماکت که برگرفته از نقوش به دست آمده از زیویه بود مورد اشاره تعدادی از حاضرین قرار گرفت که کیخسروی با برشمردن خصوصیات هنر مدرن که لزوما به معنا یا تاریخ خاصی ارجاع نمی یابد و به رحیمی پیشنهاد حذف این نقش برجسته ها را داد. شورای شهر سقز تصمیم دارد نمادی برای سقز تهیه کند و تا کنون با چند هنرمند در این خصوص مشورت شده است که این اثر مسعود رحیمی از جمله گزینه های اصلی آنها به شمار می رود. اسماعیلی مسئول کمیسون فرهنگی شورای شهر در گفتگو با شارنیوز با درنظر گرفتن مشکلاتی که در حین اجرا در مقیاس بزرگ تر ممکن است پیش آید به نقل از مهندس نعمانی هزینه اجرای این سازه را حدود 200 میلیون تومان برآورد کرد که البته برآورد اولیه بوده و قطعی نیست وی از عزم شورا برای پیگیری نماد خبر داد که در صورت اطمینان از امکان اجرای طرح، نگرانی از بابت هزینه کار وجود ندارد.کد خبر: 955


نظر دهي بسته شده است.