شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۲/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 31st جولای 2014
9:42 ب.ظ

کتابخانه های سقز به خود استراحت دادند+جوابیه

امروز پنج شنبه، علیرغم اینکه چند روز از عید فطر می گذشت، کتابخانه های عمومی شهر سقز تعطیل بودند و این در حالی بود که تمامی ادارات و ارگان های دولتی مشغول به ارائۀ خدمات به همشهریان بودند و دولت هیچ نهادی را تعطیل اعلام نکرده بود. 

آنچه در این مورد قابل توجه بود، افرادی بودند که از محله های دوردست شهر از جمله شهرک نیروی انتظامی، بهارستان و… به امید درس خواندن، به امانت گرفتن و یا پس دادن کتاب به کتابخانه آمده بودند اما با در بسته مواجه شدند که این امر اعتراض آنها را به دنبال داشت.

ketabkhane

مشکلات کتابخانه های شهر سقز به همین مقدار محدود نمی شود. کمبود منابع کتابخانه ای، محدودیت فضای مطالعه و نبود کتابخانه در محله های دور از مرکز شهر ازجمله مشکلاتی است که کتابخوانان سقزی و بویژه دانش آموزان و دانشجویان به خاطر اهمیت وقت با آن دست و پنجه نرم می کنند.

کتابخانه ها از جمله مکان هایی است که تعطیلی آن حتی در روزهای تعطیل هم بی معنا است و باید آسانترین دسترسی به منابع و فضاهای مطالعه آن همواره فراهم باشد. میزان خدمات دهی مناسب کتاب خانه ارتباط مستقیمی با سرانه مطالعه کشور دارد.

 —————————————————-

جوابیه اداره امورکتابخانه های عمومی شهرستان سقز

نظر به انتشار خبری درآژانس خبری شانیوز با عنوان ” کتابخانه های عمومی سقز به خود استراحت دادند ” در روز پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۳

اداره کتابخانه های عمومی به استناد قانون مطبوعات وخبرگزاری ها وبه منظور تنویر افکار عمومی مطالبی را ارائه داده که باید به سمع ونظر مخاطبان این رسانه برسد :

نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان نهادی عمومی وغیردولتی است که به صورت هیات امنایی اداره می شود وتصمیم گیری دراین نهاد تابع شورای سیاست گزاری هیات امناست که ممکن است دربرخی تصمیم گیری ها تابع سایر ادارات ونهادهای دولتی نباشد.

با توجه به اینکه روزهای ۷ و ۸ مرداد ماه ( سه شنبه وچهارشنبه ) به مناسبت عید سعید فطر تعطیل رسمی بود ودراین بین روز پنجشنبه دربین التعطیلین قرارداشت ، نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ارسال بخشنامه ای به تمام ادارات کل کتابخانه های عمومی دراستان ها روز پنجشنبه ۹ مرداد را به شرط جبران ساعات کاری فوت شده تعطیل اعلام نمود وخبر تعطیلی کتابخانه سرخود کذب واقدام انجام شده به دور از اخلاق رسانه ای بوده است .

شایان ذکراست نامبرده باید درتوجه به رعایت اخلاق رسانه ای بیش از پیش توجه و دقت نماید وارزش خبری درستی وصحت را ملاک انعکاس اخبار خود قرار دهد تا بتواند اطمینان مخاطبان خود را به دست آورد .

تماس با رئیس اداره کتابخانه های عمومی سقز وپیگیری دلایل تعطیلی کتابخانه های عمومی و سایر موارد مطرح شده درخبر مذکور عملی بود که باید پیش از انعکاس خبر مذکور توسط خبرنگار مربوط و متولیان رسانه صورت می پذیرفت که متاسفانه این کار انجام نشده است و انتشار این جوابیه ممکن است درتغییر دید مخاطبان به رسانه مذکور اثرات منفی داشته باشد . کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان توسعه فرهنگی در جامعه نیازمند حمایت رسانه ها ، مردم و مسئولان است تا بتواند در اجرای برنامه های خود بیش از پیش موفق باشد و نقش خود را که همانا ارتقای آگاهی وبصیرت ودر 

کد خبر: 9612


۳ دیدگاه

 • کتابدار
  کتابدار: 8-3-2014 . 3:29 ب.ظ :

  با سلام خدمت اساتید بزرگوار . می خواستم عرض کنم اینی که شما میفرمایید ربطی به کتابخانه های سقز ندارد ، ایجاد کتابخانه های جدید و توسعه آنها و همچنین ساعات و روزای کاری آنها هم دست کارکنان و مسئولین کتابخانه ها هم نیست . تمامی دستورالعمل ها و برنامه های کتابخانه ها از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کل کشور تعیین سپس به اداره کل کتابخانه های عمومی استان ابلاغ و سپس به کتابخانه های شهرستان ها فرستاده میشود . این مشکلات و گلایه ها و همچنین پیشنهاد هایی که شما میفرمایید را میتوانید از طریق سایت نهاد کتابخانه های کل کشور مطرح نمایید تا سوء تفاهمی برای مراجعه کنندگان کتابخانه های سقز بوجود نیاید . درضمن کتابخانه های عمومی ایران مشکلات جدی تری دارند که جهت اطلاع تعدادی از مشکلات کتابخانه ها و بالاخص کارکنانشان را حداقل در سقز خدمدتان عرض میکنم . 1 . پایین ترین حقوق و مزایا در بین تمامی ادارات کشور 2 . کمبود نیروی انسانی طبق استاندارد خود نهاد 3 . نداشتن بودجه و حتی حق خرید کتب و منابع توسط خود کتابخانه 4 . دریافت منابع غیر مرتبط با نیاز مراجعین آن شهر یا منطقه که کتابخانه در آن واقع شده است و بسیاری مشکلات دیگر که در اینجا جای بحث نیست . در مورد روز پنجشنبه هم عرض کنم که نه تنها کتابخانه های سقز بلکه تمام کتابخانه های ایران ( برای اولین بار ) بواسطه ابلاغیه نهاد تعطیل یا بقول شما به خود استراحت داده بودند . با تشکر

  پاسخ دهید

  • محمد جلیل سیدی
   محمد جلیل سیدی: 8-6-2014 . 7:58 ق.ظ :

   جوابیه اداره امورکتابخانه های عمومی شهرستان سقز
   نظر به انتشار خبری درآژانس خبری شانیوز با عنوان ” کتابخانه های عمومی سقز به خود استراحت دادند ” در روز پنجشنبه 9 مرداد 1393
   اداره کتابخانه های عمومی به استناد قانون مطبوعات وخبرگزاری ها وبه منظور تنویر افکار عمومی مطالبی را ارائه داده که باید به سمع ونظر مخاطبان این رسانه برسد :
   نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان نهادی عمومی وغیردولتی است که به صورت هیات امنایی اداره می شود وتصمیم گیری دراین نهاد تابع شورای سیاست گزاری هیات امناست که ممکن است دربرخی تصمیم گیری ها تابع سایر ادارات ونهادهای دولتی نباشد.
   با توجه به اینکه روزهای 7 و 8 نرداد ماه ( سه شنبه وچهارشنبه ) به مناسبت عید سعید فطر تعطیل رسمی بود ودراین بین روز پنجشنبه دربین التعطیلین قرارداشت ، نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ارسال بخشنامه ای به تمام ادارات کل کتابخانه های عمومی دراستان ها روز پنجشنبه 9 مرداد را به شرط جبران ساعات کاری فوت شده تعطیل اعلام نمود وخبر تعطیلی کتابخانه سرخود کذب واقدام انجام شده به دور از اخلاق رسانه ای بوده است .
   شایان ذکراست نامبرده باید درتوجه به رعایت اخلاق رسانه ای بیش از پیش توجه و دقت نماید وارزش خبری درستی وصحت را ملاک انعکاس اخبار خود قرار دهد تا بتواند اطمینان مخاطبان خود را به دست آورد .
   تماس با رئیس اداره کتابخانه های عمومی سقز وپیگیری دلایل تعطیلی کتابخانه های عمومی و سایر موارد مطرح شده درخبر مذکور عملی بود که باید پیش از انعکاس خبر مذکور توسط خبرنگار مربوط و متولیان رسانه صورت می پذیرفت که متاسفانه این کار انجام نشده است و انتشار این جوابیه ممکن است درتغییر دید مخاطبان به رسانه مذکور اثرات منفی داشته باشد . کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مهم ترین ارکان توسعه فرهنگی در جامعه نیازمند حمایت رسانه ها ، مردم و مسئولان است تا بتواند در اجرای برنامه های خود بیش از پیش موفق باشد و نقش خود را که همانا ارتقای آگاهی وبصیرت ودر نتیجه سعادتمندی جامعه است به خوبی ایفا کنند .

   پاسخ دهید

   • zahed
    zahed: 8-9-2014 . 10:28 ب.ظ :

    با تشکر از جناب سیدی عزیز.
    ممنون که مشکلاتی که شارنیوز از قلم انداخته بود را یادآوری کردید.به عنوان عضو کوچکی از شارنیوز خوشحالم که جهت تنویر افکار عمومی خصوصاً دانش آموزان و دانشجویانی که آنروز به کتابخانه مراجعه کرده اما با در بسته مواجه شدند، این جوابیه را منتشر کردید و شارنیوز نیز جز این هدفی را دنبال نکرده است. در مورد حمایت رسانه ها از کتابخانه ها نیز میتوانید از طریق همین صفحه با شارنیوز در ارتباط باشید تا نسبت به برنامه های کتابخانه در جهت ارتقا و توسعه فرهنگ و آگاهی مردم و خصوصاً نسل جوان، در حد توان خود یاریگر شما باشد.
    با تشکر

    پاسخ دهید