شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 9th آگوست 2014
1:08 ق.ظ

خون غزه رنگین تر از شنگال

نماز جمعه ی امروز سقز قدری متفاوت تر از جمعه های پیشین برگزار شد، چراکه ماموستا حسن زاده -امام جمعه سقز- در خلال خطبه های نماز جمعه جنایات اسرائیل را محکوم کرد و بخشی از سخنان خود را به حمایت از غزه و فلسطینیان اختصاص داد، جنایاتی که روح هر انسان آزاده ای را می آزارد. پس از اقامه ی نماز جماعت به دعوت ماموستا حسین زاده شهروندان سقزی  دقایقی را در خیابان های شهر به راه پیمایی پرداختند و هم صدایی خود را با مظلومیت غزه اعلام کردند. اما  به روزهای پر تلاطم هم زبانان امام جمعه در شنگال و کوبانی اشاره ای نشد.10407636_744274565614493_4006986978979651011_n

این روزها سقزی ها و احتمالا اغلب کردهای سراسر جهان با نگرانی مقابل صفحه ی تلویزیون و کامپیوتر خود می نشینند و اتفاقات کردستان عراق را پیگیری می کنند و بسیاری از آنها آرزو دارند به نوعی همزبانان خود را یاری کنند. از لایک زدن بر پست های حمایت از پیشمرگ های کردستان گرفته، تا تماس با اقوام خود در آن سوی مرزها،که ندای همدلی خود را به هر نحوی که ممکن است، به آنان اعلام کنند.

نبرد کردها و داعش بدون شک یکی از مهمترین مباحثی است که در گرد همایی های رسمی و غیررسمی این روزهای شهر مطرح شده و مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. بنابراین بسیاری -از جمله تحریریه ی شارنیوز- با این امید به نماز جمعه امروز سقز رفتند که این گردهمایی آیینی تبدیل به فرصتی برای اعلام حمایت از برادران و خواهران دینی و زبانی شود، اما در بین مسائل متعددی که صحبت انها به میان آمد جای مصائبی که بر کردها می گذرد _علی رغم اینکه این روزها همه  ی گروه ها اختلافات سیاسی و فرقه ای خود را کنار گذاشته و همدلانه درصدد یاری رساندن به نیروهای درگیر با تروریست ها هستند_ خالی بود.

بدون شک حجم کشتار مردمان بی گناه در شهرهای تصرف شده توسط داعش، چیزی کم از آنچه بر غزه می گذرد ندارد، با این تفاوت که همه در مورد غزه صحبت می کنند، موضع می گیرند و کشور ما هم کمک های بی دریغ خود را نثار انها می کند اما چندان که باید در شهرهای کردنشین ایران صدایی بلند در حمایت از کردهای تحت ستم برنخواسته است. کسی شکی در مظلومیت غزه ندارد و آرزوی همگان نیز پایان جنگ و خشونت در این بخش از جهان است اما خوب بود امروز در کنار حمایت از مردم غزه به آوارگان شنگان و محاصره غیرانسانی کوبانی هم اشاره می شد یا به طور جداگانه امکان گردهمایی و جمع آوری کمک های مردمی برای این آوارگان فراهم می گشت.

 

کد خبر: 9731


۲۲ دیدگاه

 • پاشکۆ: 8-9-2014 . 7:59 ق.ظ :

  ده‌ست خۆش شارنیوز

  پاسخ دهید

  • دیار
   دیار: 8-9-2014 . 1:36 ب.ظ :

   وقتی حقوق بشر سیاسی شود دیگه بشر ابزار و وسیله می شود. سکوت در برابرجنایت داعش همسویی و هم صدایی با اسراییل است .یا جرات و غیرت ندارند داعش را محکوم و رسوا کنند

   پاسخ دهید

   • Salar
    Salar: 8-9-2014 . 2:05 ب.ظ :

    به راستى جيگه ى شانازيت بو سه قز شارنيوز

    پاسخ دهید

    • فرهاد امین پور
     فرهاد امین پور: 8-9-2014 . 3:04 ب.ظ :

     آفرین به صداقت و شرافت قلمتان. چرا نباید جنایت‌های اسراییل جنایتکار و داعش خونخوار را با هم محکوم کنیم؟ به راستی چه چیز باعث می‌شود که نتوانیم از تریبون نماز جمعه با هم‌زبانان و هم‌مذهبانمان در آن سوی مرز ابراز همدردی کرده و جنایت‌های داعش را نیز با اسراییل محکوم کنیم آن‌هم هنگامی که کودکان بی‌گناه در کوههای کردستان از گرسنگی و تشنگی میمیرند؟ این است رسالت دینی و انسانی ما؟

     پاسخ دهید

     • مسعود
      مسعود: 8-9-2014 . 4:06 ب.ظ :

      برای ما کوردها شنگال و کوبانی و کلا کردستان مهمتر از غزه است

      پاسخ دهید

      • ساسان حجازی
       ساسان حجازی: 8-9-2014 . 5:43 ب.ظ :

       متاسفانه در بحبوحه انفالی دیگر، از به جوش آمدن خون ، هم خونان خبری نیست! که جای بسی تامل و تاسف است،چگونه می شود که ملتی به سرنوشت همکیش و هم خونش سر بی تفاوتی به سوی دیاری دیگر برتابد.
       به حتم ظلم و جور بر هر دین و کیشی که روا داشته شود ،ناروا و نابجا خواهد بود بلاخص بر اهالی یک خانه .
       می گویم کودک شنگالی ، میان تو و کودک خود فرقی نمی بینم ! شیون پدرت را بر جسم بی جانت حماسه ای بس شگرف می دانم !
       چه روزگار غریبیت ! تو در دیار خود حتی صاحب قبری محقر هم نیستی !
       ما زمینیان برای تو جز بی تفاوتی ارمغانی نداشتیم ، امید است که آسمانیان با تو اینگونه نباشند!
       گلایه من از امام جمعه و نماز گزارانیست ، گلایه من خطاب به خالقیست که این گونه مخلوقاتش را می زیاند!

       پاسخ دهید

       • مختاراصغری
        مختاراصغری: 8-9-2014 . 7:45 ب.ظ :

        ده س خوش -ما هم با هر گونه نسل کشی وکشتار مردم بی گناه مخالفت کرده واعتراض می کنیم حال چه غزه باشه چه لبنان،کوبانی وشنگال وتمام عراق وانشالله خدا ودولتمردان به کمک اینان شتاب می کنند وایران هم به کمک مردمان بی گناه کوردستان عراق خواهد شتافت

        پاسخ دهید

        • مختاراصغری
         مختاراصغری: 8-9-2014 . 7:50 ب.ظ :

         ده س خوش-ما مردم ایران وکوردستان اعتراض ونفرت خود را از این نسل کشی وقتل مردم بی گناه اعلام می کنیم وتقاضای کمک دولتمردان به خصوص ایران عزیز را از خدا خواهانیم حال اگر غزه،لبنان،کوبانی عراق وشنگال کوردستان باشه -این نسل کشی محکومه

         پاسخ دهید

         • زاهد شریف پور
          زاهد شریف پور: 8-9-2014 . 10:47 ب.ظ :

          اگر یک نقطه اشتراک با هرکسی که مورد ظلم واقع شود داشته باشیم، آن نقطه مشترک انسانیت است، سوای زبان و مذهب و … . پس انسانیت ما حکم می کند که جنایات شنگال، کوبانی، غزه، اوکراین و… را محکوم کنیم.

          پاسخ دهید

          • هيوا
           هيوا: 8-10-2014 . 12:54 ق.ظ :

           متأسفم براي ملتي كه حق ابراز همدردي باهم زبانان خود را نداريم!!!…

           پاسخ دهید

           • هورام
            هورام: 8-10-2014 . 11:31 ق.ظ :

            عالي بود عزه واقعاً مظلوم تاريخيه و اسرائيل ظالم تاريخي
            اما ايزدي هاي عراق مظلومتر از غزه هستند چون با يك گروه وحشي و نفهم و جنايتكار روبرو هستند . اسرائيل بخاطر حفظ ظاهر و اعتراضهاي جهاني مقداري رعايت مي كند اما اين وحشيها هيچ منطقي را بر نمي تابند و به اسم دين جنايت مي كنند . آفرين بر نويسنده شجاع حرف خيلي از آدمهاي آزاده رو گفتي

            پاسخ دهید

            • با شرف
             با شرف: 8-10-2014 . 2:33 ب.ظ :

             راستی از نماینده شهرمان که ریاست دوره ای مجمع نمایندگان استان را هم دارند چه خبر ایشان هم به ظاهر جانب سکوت و تامین منافع را انتخاب کرده اند.
             ایشانی که اطرافیانش او را نیشتمان پرور می خوانند به ظاهر از بچه های نیشتمانش هواخواهی نخواهد کرد.

             پاسخ دهید

             • محمد
              محمد: 8-10-2014 . 5:26 ب.ظ :

              یکی از دلایلی که مردم کرد منطقه خودمان ساکت هستند اینه که فکر میکنند این نسل کشی هیچ ربطی به آنها نداره اما بدانید اگر این چته ها سرکوب نشن خیلی دور نخواهد بود بلایی که به سر همزبانانمان آمده به سر ما هم خواهد آمد.

              پاسخ دهید

              • ایوب ذوقی
               ایوب ذوقی: 8-11-2014 . 4:39 ق.ظ :

               ممنون از دوستان بابت نوشتار بجایی که نوشته اید واقعا متاسفم که دوستان روحانی ادامه دهنده راه رسانه هایی شده اند که شنگال و کوبانی بی دفاع را در انزوا برده و جنایات داعش را نادیده میگیرند و باید به عرض این دوستان برسانم تا آنجا که بنده مطلعم پیامبر اسلام و بزرگان ما همواره به گفتن حقیقت شهره بوده اند حال این دوستان را چه شده است نمیدانم و از طرف دیگر باید باز به عرض برسانم که ستاندن جان و کشتن شهروندان غزه از طرف اسرائیل هرچند ناپسند و ناپذیرفتنی است اما هزاران بار بهتر از تجاوز و هتک حرمت دختران و زنان شنگال کوبانی توسط داعش است. و از این دوستان صاحب منبر میخواهم کوبانی و غزه و هر نقطه از دنیا که گرفتار این وضع است را با یک چشم بنگرند و انسانیت و اسلامیت را سرلوحه گفتارشان قرار دهند

               پاسخ دهید

               • کشا
                کشا: 1-10-2015 . 8:54 ق.ظ :

                داداش من نمیفهمم چطور میتونی بگی کشتار یه انسان کمتر از تجاوز به یه انسانه ظلم ظلمه کوچیک و بزرگ نداره شما و دوستانی که میشینینو نظر ارسال میکنین آیا با راهپیمایی شما مشکل مردم فلسطین و کوبانی یا هر جای دیگه حل میشه؟ما ایرانی ها همیشه خودمونو پشت دولتمون پنهان کردیم خود منو شما برای این مردم چیکار کردیم اونا نیاز به حمایت عملی ما دارن نه به نظر ساطع کردن ما.

                پاسخ دهید

               • pop korn
                pop korn: 8-11-2014 . 7:00 ق.ظ :

                یه مشت افراد معلوم الحال از این اوضاع نكه متاسف نیستند بلكه حتی خوشحال هستن.
                از وقتی كه آمریكا به یاری آوراه های شنگال رفته و مواضع داعش رو بمباران كرده همین افراد مشخص در كمال بی آبروی این كار را بطور منفی تحلیل می كنند.
                واقعا از وجدان نداشته خود خجالت نمی كشند!!!!

                پاسخ دهید

                • محیا میکائیلی
                 محیا میکائیلی: 8-11-2014 . 7:32 ق.ظ :

                 ده ستان خوش بی یا خوا به راستی بو چی ئیمه هیچ هه لویستیکمان نیه سه باره ت به شنگال و کوبانی نازانم بوچی ئیمه ی کورد له ئیران ئه وه نده هه ست به برپرسیاریتی نا که ین ئه مرو له وانه سبه ی له خومانه . هه ر دوینی له مالی مه لاییکی سه لفی چه ن دانه سیلاح گیراوه له حه ماللاوه . ره نگی پیلانه ی دوژمنانه ی دین و مروفایه تی سبه ی یه قه ی ئیمه یش بگری که وایه با ئیمه یش بی ده نگ نه بین و جه نایه تی ئه و دلره ش و چلکنانه مه حکووم بکه ین وه هه ر کوی ئه و چلکنانه مان بینی ریسوایان بکه ین

                 پاسخ دهید

                 • سقز
                  سقز: 8-12-2014 . 5:36 ب.ظ :

                  – خوب بود هر چند شما هم دیر جنبیدید – ولی چرا اصلاحطلبان که برای حمایت از کودکان غزه بیانیه دادند و شما هم روی سایت گذاشتید حالا برای کودکان کوبانی و شنگال بیانیه رسمی نمی دهید ؟چرا ؟دقیقا همان انتقاد هم بر خودتان وارد است. (لطفا سانسور نکنید جواب دهید.)

                  پاسخ دهید

                  • آزاد
                   آزاد: 8-13-2014 . 12:06 ق.ظ :

                   به راستی ده ستان خۆش بێت. ئێمه ی کورد ده بێت به ر پرسیار بین له م دۆخه دا وه ێه م شتانه مان له بیر نه چێته وه.

                   پاسخ دهید

                   • قسة رةق
                    قسة رةق: 8-14-2014 . 6:22 ب.ظ :

                    با يادي از فايق بيكس نةمر : هةرزةماني قةومي كورد دةرچوو لة زيللةت بوو بة پياو/جةژني من ئةو روژةية نةك جةژني قورباني وپلاو

                    پاسخ دهید

                    • ناشناس
                     ناشناس: 8-16-2014 . 3:13 ب.ظ :

                     تعداد کشتها از کشتهای غزه بیشتر که هست + اسیر گرفتن زنان کرد شنگالی

                     پاسخ دهید

                     • nina
                      nina: 8-20-2014 . 11:41 ب.ظ :

                      جنایت در کوبانی نه تنها از غزه کم ندارد بلکه دد منشانه تر هم هست … در غزه حداقلش اینست که خود حماس اسرائیل را به هر علتی تحریک میکند برای حمله به مناطق مسکونی ، ولی مردم بیگناه شنگال بی هیچ گناهی قتل عام میشوند .

                      پاسخ دهید