شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Saturday، 9th August 2014
6:33 pm
در پی جان باختن جوان سقزی در زیر آوار:

زنگ های خطر به صدا در آمد

 چهارشنبه 15 مرداد ماه، ریزش مصالح ساختمان نیمه کاره بر خانه ی هم جوار جان یک جوان 26 ساله را گرفت. این ساختمان نیمه کاره واقع در تپه ی مالان به علت  عدم رعایت   اصول  و استانداردهای ساخت و ساز و به کار بردن مصالح نامرغوب فرو ریخت  و به دلیل موقعیت خاص تپه ی مالان و شیب بسیار این منطقه، خانه ی مجاور _ را که ان هم از مقاومت لازم برخوردار نبود_ با تنها ساکن آن،  زیر تلی از اوار دفن کرد. 

قربانی حادثه  حامد محمد زاده فارغ التحصیل رشته ی کامپیوتر  و از جوانان نخبه اهل روستای کندلان  بود که پس از حضور اتش نشانی و سایر ارگانهای مربوطه و همچنین کمک های مردمی پس از سه ساعت، در حالی که به دلیل نبود اکسیژن جان خود را از دست داده بود، از زیر اوار بیرون کشیده شد.  

این حادثه ی دلخراش که جز خسارت مالی، خسارت جبران ناپذیر جانی به همراه داشت، بار دیگر نگاهها را متوجه سیستم نظارت بر ساخت و ساز و شهرسازی  کرد. علی رغم اینکه تعداد چشمگیری از ساختمان های این منطقه فاقد جواز صادره از جانب شهرداری هستند که توجه و دقت بیشتر این ارگان را می طلبد،  انگشت اتهام در این حادثه ی دلخراش _ در صورت دارا بودن جواز_ به سمت سازمان نظام مهندسی سقز و خصوصا مهندس ناظر اجرای این پروژه است، که استانداردهای لازم را در ساخت این مکان رعایت نکرده یا از تخلفات رخ داده در این سازه چشم پوشیده است. این در حالی است که هزینه ای که شهروندان بابت نظارت به این سازمان پرداخت می کنند در مقایسه با خدمات سایر ارگان های خدمت رسان بسیار زیاد و در مواردی خصوصا در محله هایی نظیر تپه مالان که  دست سازندگان برای پرداخت این هزینه ی هنگفت باز نیست، می تواند منجر به چشم پوشی و حذف بسیاری دیگر از مولفه های لازم در ساخت چون پایین اوردن کیفیت مصالح یا استفاده از کارگران بی تجربه با دستمزدهای پایین گردد.

مشکل نافرمانی پیمانکار باشد، یا سهل انگاری ناظر، بی دقتی باشد، یا چشم پوشی، خانواده ای داغدار گشته و مهر بسیاری از تاییدیه ها  را کمرنگ  کرده است، به این معنی  که  زنگ خطر برای سازمان نظام مهندسی به صدا در امده  و از  این پس  بیشتر زیر بوته ی نقد کارشناسان خواهد بود.

 

 

 

کد خبر: 9740
    مطالب مرتبط:


نظرات:

  1. اگر جواز ساختماني داشته بايد نظام مهندسي جوابگو باشد در غير اينصورت شهرداري پاسخگو است در هر صورت شهردار يا ريس نظام مهندسي بايد استعفا دهد

  2. – آخه وقتی رییس نظام مهندسی و شهردار و نماینده شورا و کارشناس فنی جواز در شهرداری همگی از یک خانواده باشند این مردم شکایت را به کجا ببرند تا رسیدگی کنند.

  3. متاسفانه اعضای شورای شهر با هزاران توهین و تهمت نسبت به شهردار سابق و اعضای شورا و دیگر مسئولان سر کار امدن ولی نظارتشان بر این جور کارها بسیار ضعیف است و از میلیونها وعده ای که به مردم در باره نظارت دادن هیچ خبری نیست انها هم باید پاسخگو باشند

  4. مامه خه مه وا دیاره تو فه رقی توهین و تهمت له گه ل به لگه و دوکیومینت نازانی ! تو پیت خوشه له و قوراوه ماسی بگری نه ک په ژاری داخ و ماته م بیت سه باره ت به ئه و کاره ساته .

  5. به راستی که به نکته ای ظریف، درست و دقیق اشاره کردید .